Radio Białystok | Wiadomości | Ranking najbogatszych samorządów w 2020 r. - Podlaskie na szóstym miejscu

Ranking najbogatszych samorządów w 2020 r. - Podlaskie na szóstym miejscu

autor: Adam Dąbrowski

17.08.2021, 08:37, akt. 18.08.2021, 08:47

Na szóste miejsce z dwunastego awansowało Podlaskie w ogólnopolskim rankingu najbogatszych samorządów.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Według zestawienia przygotowanego przez pismo „Wspólnota” na głowę każdego mieszkańca naszego województwa przypadało w 2020 r. ponad 315 zł rocznie.

Do tego „bogactwa” trzeba doliczyć jednak też pieniądze przypadające średnio na każdego z innych samorządów. I tak np. doliczając te z kasy miejskiej, na każdego białostoczanina przypadało w ubiegłym roku już ponad 5 200 zł, podczas gdy na każdego mieszkańca gminy Wysokie Mazowieckie – najbiedniejszej pod tym względem w województwie - ponad 1 200 zł mniej.

Białystok nie należy jednak do krezusów wśród miast wojewódzkich. Awansował co prawda o jedno miejsce, ale sklasyfikowany został dopiero na 14. W kategorii miast na prawach powiatu Suwałki zajęły 26. pozycję, a Łomża 31.

Wśród miast powiatowych od lat już najbogatsze jest Wysokie Mazowieckie, chociaż odnotowało ostatnio spadek, podobnie jak najbogatsza gmina wiejska, czyli Mielnik. Tam dochody na każdego mieszkańca przekraczają 7 tys. zł i są ponad czterokrotnie wyższe niż w gminach najuboższych.

W kategorii mniejszych miast najbogatsze na Podlasiu jest Michałowo, które poprawiło swoją lokatę przez rok o 30 miejsc i znalazło się pod koniec siódmej dziesiątki spośród 570 miast w całej Polsce.

Natomiast wśród podlaskich powiatów najbogatszy – podobnie jak w ubiegłych latach - jest wysokomazowiecki, w którym na mieszkańca przypada prawie 1 tys. zł, czyli dwa razy więcej niż w łomżyńskim – najuboższym nie tylko w województwie, ale nieprzerwanie od 10 lat także w całej Polsce.

| red: bs, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Znamy laureatów Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego - najlepiej z podlaskich gmin wypadła Choroszcz

30.06.2021, 13:41

Poznaliśmy laureatów Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego. To m.in. Podkowa Leśna, Chojnice czy powiat wrocławski. Najlepiej z podlaskich gmin wypadła Choroszcz.


Wysokie Mazowieckie i powiat siemiatycki wysoko w rankingu kondycji finansowej samorządów

28.04.2021, 12:51

Pierwsze miejsce w Polsce - miasto Wysokie Mazowieckie i trzecie powiat siemiatycki – to najwyższe pozycje naszych samorządów w najnowszym rankingu dwutygodnika "Wspólnota”.


Podlaskie samorządy docenione za inwestycje - ranking

13.10.2020, 12:07

Województwo podlaskie zostało "Liderem samorządowych inwestycji" w rankingu pisma "Wspólnota". Wysokie pozycje w swoich kategoriach zdobyły także: Białystok, Wysokie Mazowieckie oraz powiaty wysokomazowiecki i siemiatycki.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BERLIOZ | RAVEL | GERSHWIN

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Konferencja szkoleniowa


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok