Radio Białystok | Wiadomości | Udaremniono 200 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej

Udaremniono 200 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej

5.09.2021, 10:28, akt. 10:31

Straż Graniczna udaremniła w sobotę (5.09) 200 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Funkcjonariusze zatrzymali siedmiu nielegalnych imigrantów, obywateli Iraku - podała w niedzielę Straż Graniczna. Dwóch Polaków i obywatel Syrii zostali zatrzymani za pomocnictwo.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Wczoraj tj., 4.09 wyjątkowo dużo prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Funkcjonariusze SG zatrzymali 7 nielegalnych imigrantów - wszyscy to obywatele Iraku. 200 prób zostało udaremnionych. Za pomocnictwo zatrzymano 2 obywateli Polski i obywatel Syrii z niemiecką kartą pobytu - napisała w niedzielę na Twitterze Straż Graniczna.


Rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska poinformowała w sobotę, że Straż Graniczna dzień wcześniej, w piątek, odnotowała ponad 90 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. 84 próby zostały udaremnione, a 6 Irakijczyków zatrzymanych.


Od czwartku w przygranicznym pasie granicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, zaczął obowiązywać stan wyjątkowy. Obejmuje on 183 miejscowości. Został  wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Rząd argumentował to sytuacją na granicy z Białorusią, gdzie reżim Łukaszenki prowadzi "wojnę hybrydową", używając do tego migrantów, a także zbliżającymi się manewrami wojskowymi Zapad. Wskazywano, że Polska musi zapewnić bezpieczeństwo swojej wschodniej granicy, która jest jednocześnie granicą UE.


Zgodnie z konstytucją stan wyjątkowy można wprowadzić, gdy w sytuacjach szczególnych zagrożeń środki konstytucyjne są niewystarczające. Rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego może uchylić Sejm, izba zajmie się tą kwestią w poniedziałek.


Na obszarze obowiązywania stanu wyjątkowego dorośli muszą nosić przy sobie dokument tożsamości, a uczące się młodzież poniżej 18 lat legitymację szkolną. Obowiązuje również zakaz przebywania na tym obszarze innych osób niż mieszkańcy lub do tego uprawnieni. Zawieszono tam możliwość organizowania zgromadzeń publicznych oraz imprez masowych. Nie można również filmować i fotografować "określonych miejsc, obiektów lub obszarów".

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Mariusz Kamiński spotkał się z funkcjonariuszami ochraniającymi polsko-białoruską granicę

4.09.2021, 18:07

"Musimy bronić naszych granic, nie możemy ulegać naciskom" – mówił minister Mariusz Kamiński podczas wizyty w Podlaskim Oddziale Straży Granicznej.


SG wydała kilkadziesiąt pozwoleń na wjazd do strefy objętej stanem wyjątkowym

4.09.2021, 17:28

Od początku ogłoszenia stanu wyjątkowego w pasie przy granicy z Białorusią wydano już kilkadziesiąt pozwoleń na wjazd do strefy objętej ograniczeniami związanymi z rozporządzeniem - poinformowała w sobotę (4.09) rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.


Stan wyjątkowyy przy granicy z Białorusią 05.09.2021

4.09.2021, 23:28

115 miejscowości w tym Czeremcha, Białowieża i Krynki od piątku znajdują się w strefie działania stanu wyjątkowego. Taką decyzję podjął prezydent Polski Andrzej Duda.


Dwaj dziennikarze otrzymali zarzuty w związku z przebywaniem w strefie objętej stanem wyjątkowym

4.09.2021, 11:23

Dwaj dziennikarze "Onetu" otrzymali zarzuty w związku z przebywaniem w strefie objętej stanem wyjątkowym – potwierdził w rozmowie z PAP w sobotę (4.09) rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku podinspektor Tomasz Krupa.

ZNAJDŹ NAS

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Polska – Francja, 2024.06.25, fot. Grzegorz Pilat
EURO 2024
25.06.2024, 07:36, akt. 21:07

Remis na pożegnanie EURO
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok