Radio Białystok | Wiadomości | Jan Adamowicz prezesem Związku Tatarów RP na kolejną kadencję

Jan Adamowicz prezesem Związku Tatarów RP na kolejną kadencję

13.09.2021, 11:53, akt. 12:13

Jan Adamowicz z Białegostoku nadal będzie prezesem Związku Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej. Jego wyboru na kolejną kadencję dokonali uczestnicy zjazdu delegatów, którzy obradowali w Bohonikach.

Jan Adamowicz, fot. Sylwia Krassowska
Jan Adamowicz, fot. Sylwia Krassowska

Poprzednia 5-letnia kadencja była wydłużona, bo wybory przesunięto ze względu na pandemię koronawirusa.

O wyborach nowych władz ZTRP poinformował w komunikacie opublikowanym na swojej stronie internetowej. 


Mam nadzieję, że nasze działania przekładają się na świadomość istnienia naszej społeczności. Udzielamy się nie tylko na forum tatarskim i muzułmańskim, ale też i chrześcijańskim, uświadamiamy ludzi, że jesteśmy Polakami tatarskiego pochodzenia - powiedział prezes Adamowicz.


Związek Tatarów RP (ZTRP) został zarejestrowany w 1992 roku. Obok Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP, jest najważniejszą organizacją działającą w środowisku tatarskiej mniejszości etnicznej.

Za główny cel działania stawia pogłębianie wiedzy o historii Tatarów na ziemiach polskich i kultywowanie zanikających tradycji społeczności, której historia na tych terenach ma ponad 600 lat. Związek np. wydaje książki i organizuje konferencje związane z historią Tatarów w RP, organizuje obozy dla dzieci i młodzieży tatarskiej z różnych krajów, prowadzi lekcje języka przodków.

"Przez 600 lat nasze życie, zarówno kulturalne jak i religijne, łączyła wiara" - zaznaczył Jan Adamowicz, wybrany na kolejną 5-letnią kadencję. Pytany o plany, nowy-stary prezes mówił o kontynuacji. "Ale chcielibyśmy jeszcze tę poprzeczkę podnieść. Chodzi przede wszystkim o świadomość - nie tylko społeczności tatarskiej" - mówił. Jan Adamowicz podkreślił, że celem jest aktywizacja młodzieży. "Chcemy jej powiedzieć, że taka organizacja istnieje i dąży do szerszego pokazania się światu" - dodał.

Jan Adamowicz zwrócił uwagę na proces asymilacji, niekorzystny zwłaszcza w przypadku mniejszości etnicznych, narodowych czy religijnych. 


Młodzież odchodzi od korzeni, a chcemy, żeby aktywnie "przejęła pałeczkę" - powiedział prezes ZTRP.


Ilu jest obecnie Tatarów w Polsce, dokładnie nie wiadomo. Według ostatniego spisu powszechnego pochodzenie tatarskie zadeklarowało ok. 2 tys. osób. Jan Adamowicz wyraził nadzieję, że w trwającym obecnie spisie takich osób będzie więcej.

źródło: PAP | red: bsd

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


22. Letnia Akademia Wiedzy o Tatarach Polskich w Sokółce

28.08.2021, 08:39

Będą stoiska z jedzeniem tatarskim i regionalnym, warsztaty kulinarne i występy zespołów muzycznych. W Sokółce w sobotę (28.08) odbędzie się 22. Letnia Akademia Wiedzy o Tatarach Polskich.


Zawody husarskie, łucznicze i rekonstrukcja bitwy pod Hodowem - na "XI Dniu Tradycji Rzeczypospolitej” [zdjęcia]

4.09.2021, 07:07

Turnieje: husarski, łucznictwa konnego, pokazy i rekonstrukcja bitwy pod Hodowem wypełniły program "XI Dnia Tradycji Rzeczypospolitej”.


Polscy muzułmanie rozpoczęli 1443 rok według kalendarza księżycowego

9.08.2021, 09:29

Polscy wyznawcy islamu, których największe skupiska są w województwie podlaskim, rozpoczęli w poniedziałek (09.08) 1443 rok według kalendarza księżycowego. Jest on używany przez społeczność muzułmańską przy ustalaniu dat uroczystości religijnych.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok