Radio Białystok | Wiadomości | Białostoczanin oskarżony o to, że próbował zastrzelić mężczyznę nie zgadza się z wyrokiem skazującym

Białostoczanin oskarżony o to, że próbował zastrzelić mężczyznę nie zgadza się z wyrokiem skazującym

16.09.2021, 06:47, akt. 14:47

Przed Sądem Apelacyjnym w Białymstoku zakończył się w czwartek (16.09) proces odwoławczy mężczyzny oskarżonego o usiłowanie zabójstwa w centrum miasta. W ocenie śledczych, do zbrodni nie doszło tylko dlatego, że pistolet z tłumikiem nie wypalił.

fot. Marta Nazarko
fot. Marta Nazarko

Białostoczanin oskarżony o to, że próbował zastrzelić mężczyznę nie zgadza się z wyrokiem skazującym - relacja Marty Nazarko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Sąd skazał mężczyznę nieprawomocnie na 15 lat więzienia

W lutym sąd pierwszej instancji uznał, że oskarżony działał z zamiarem bezpośrednim zabójstwa; skazał go nieprawomocnie na 15 lat więzienia, z możliwością przedterminowego zwolnienia po 12 latach.

Prokuratura chciała kary surowszej 25 lat więzienia, ale ostatecznie apelacji nie składała. Zrobił to obrońca, który chce uniewinnienia od najpoważniejszego zarzutu i możliwie łagodnej kary za pozostałe przestępstwa. Wyrok ma być ogłoszony za dwa tygodnie.


Zdarzenie rozegrało się w ścisłym centrum Białegostoku

Całe zdarzenie rozegrało się w ścisłym centrum Białegostoku, wieczorem 9 grudnia 2019 roku. Oskarżony w tej sprawie 27-latek był zamaskowany i przygotowany do popełnienia zbrodni - na głowie miał kominiarkę, na rękach rękawiczki, a w plecaku - pistolet z tłumikiem. Obok sklepu przy ul. Suraskiej stało dwóch mężczyzn. Ruszył w ich kierunku, nie zatrzymując się wyjął broń z plecaka, wycelował do jednej z tych osób i próbował oddać strzał, ale broń nie wypaliła.

Jak wynika z aktu oskarżenia, wtedy mężczyźni zaczęli uciekać, zamaskowany napastnik z bronią w ręku ruszył za nimi, ale po chwili prawdopodobnie podjął decyzję o ucieczce, bo zmienił kierunek biegu i schował pistolet do plecaka. Wtedy natknął się na dwóch policjantów w cywilu wracających ze służby. Na widok uciekającej, zamaskowanej osoby ruszyli za nią w pościg i tak doszło do zatrzymania napastnika.

Początkowo 27-latek usłyszał zarzut jedynie nielegalnego posiadania broni, potem powiązano go ze zdarzeniem przy ul. Suraskiej; według śledczych sprawca działał z bezpośrednim zamiarem pozbawienia życia, groziło mu nawet dożywocie. Wcześniej był już karany m.in. za napaści z użyciem niebezpiecznych narzędzi, ostatni wyrok to 3 lata więzienia, po którym wyszedł z więzienia trzy lata temu.

Prokuratura przyjęła, iż motywem mogły być porachunki grup przestępczych, ale jednoznacznie powodów działania oskarżonego nie udało się ustalić.

Sąd Okręgowy w Białymstoku uznał go za winnego usiłowania zabójstwa. Przyjął, że sprawca działał z zamiarem bezpośrednim, próbował oddać dwa strzały, broń była sprawna, choć w kluczowym momencie nie wypaliła. Skazał oskarżonego na 15 lat więzienia, ale z zaostrzeniem polegającym na tym, że o warunkowe zwolnienie z reszty kary będzie mógł on ubiegać się dopiero po 12 latach.


Oskarżony nie chciał zabić, a jedynie nastraszyć swego dłużnika

Sam oskarżony złożył w czwartek przed sądem apelacyjnym dodatkowe wyjaśnienia. Przekonywał, że nie chodziło o zabójstwo a nastraszenie mężczyzny, ale nie tego, którego zastał przy ul. Suraskiej, tylko innego, choć o podobnej posturze. To osoba, która już nie żyje, a z którą oskarżony miał mieć zatarg o rozliczenia finansowe za narkotyki.

Złożył też wniosek o przesłuchanie dodatkowego świadka, ale sąd tego wniosku nie uwzględnił. Oskarżony mówił, że broń znalazł w skrytce w piwnicy (przed sądem pierwszej instancji - że w plecaku w lesie pod miastem).

Obrona stoi na stanowisku, że sąd okręgowy niewłaściwie ocenił dowody, np. nagrania monitoringu z miejsca zdarzenia czy opinie biegłych, którzy badali broń, a oskarżony nie miał zamiaru ani motywu zabójstwa. Po mowach końcowych stron, sąd publikację wyroku odroczył na koniec września.


źródło: PAP | red: mag, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W sądzie w Białymstoku rozpoczął się proces 39-latka, który miał zastrzelić psa swojej matki

24.06.2021, 17:09

Miał zabić zwierzę ze szczególnym okrucieństwem - oskarżony nie przyznaje się do winy. W Sądzie Rejonowym w Białymstoku rozpoczął się proces 39-latka, który miał zastrzelić psa swojej matki.


Proces oskarżonego o próbę zabójstwa w centrum Białegostoku

25.11.2020, 13:46

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku rozpoczął się w środę (25.11) proces 26-latka oskarżonego o usiłowanie zabójstwa. Śledczy zarzucają mu, że próbował w centrum miasta zastrzelić mężczyznę stojącego przed sklepem. Sprawca był zamaskowany, używał broni z tłumikiem, ale pistolet nie wypalił z powodu problemów z amunicją.


26-letni białostoczanin odpowie przed sądem za usiłowanie zabójstwa

8.10.2020, 09:51

Za usiłowanie zabójstwa odpowie 26-letni białostoczanin zatrzymany tuż po tym, gdy próbował w centrum miasta zastrzelić mężczyznę stojącego przed sklepem. Sprawca był zamaskowany, używał broni z tłumikiem, ale pistolet nie wypalił z powodu problemów z amunicją.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

madredus, stock.adobe.com
TYKOCIN
21.10.2021, 11:06, akt. 22.10.2021, 07:56

Tykocin Pomnikiem Historiiźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok