Radio Białystok | Wiadomości | Proces odwoławczy członka grupy oszustów ograbiających ofiary metodą "na wnuczka"

Proces odwoławczy członka grupy oszustów ograbiających ofiary metodą "na wnuczka"

16.09.2021, 06:52, akt. 14:26

Przed Sądem Apelacyjnym w Białymstoku zakończył się w czwartek (16.09) proces odwoławczy mężczyzny nieprawomocnie skazanego na 6,5 roku więzienia za działanie w zorganizowanej grupie przestępczej dokonującej przed laty oszustw metodą "na wnuczka".

fot. Marta Nazarko
fot. Marta Nazarko

Przed białostockim sądem zakończył się proces odwoławczy członka grupy oszustów działających tzw. metodą "na wnuczka" - relacja Marty...

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Obrona chce uniewinnienia, prokuratura wyższej kary 

Apelacje złożyły obie strony. Obrona chce uniewinnienia, ewentualnie uchylenia wyroku i zwrotu sprawy do pierwszej instancji lub kary możliwie niższej. Prokuratura uważa wyrok za zbyt łagodny, wnioskuje o karę łączną 9 lat więzienia. Wyrok ma być ogłoszony za tydzień.

Sąd zajmuje się oszustwami sprzed kilkunastu lat; trzech członków grupy już 10 lat temu zostało prawomocnie skazanych. Oskarżonego 44-latka dopiero w 2019 r. zatrzymano w Wielkiej Brytanii i na podstawie ENA przekazano do Polski. Mężczyzna narodowości romskiej jest recydywistą, był w przeszłości karany również za oszustwa. W Polsce nie ma stałego miejsca zamieszkania, nie ma zawodu, od przewiezienia do Polski jest tymczasowo aresztowany.


Oszukiwali "na wnuczka" w różnych miastach Polski

Według ustaleń śledztwa, grupa działała w różnych miastach Polski w identyczny sposób, w jednym miejscu jej członkowie przebywali od jednego do dwóch dni. Wytypowana z książki telefonicznej osoba, która - w ocenie przestępców - powinna być w podeszłym wieku, była przez nich przekonywana, że dzwoni np. jej wnuk, który ma pilną potrzebę finansową.

Zmieniony głos, inny niż wnuka, rozmówca tłumaczył najczęściej chorobą. Potem mówił, że po pieniądze przyjdzie jego kolega. Starsi ludzie oddawali oszustom oszczędności wielu lat, likwidując nawet lokaty w bankach. Dopiero po fakcie sprawdzali, czy bliscy rzeczywiście wysyłali kogoś po pieniądze. Poszkodowani to m.in. mieszkańcy Białegostoku, Ostrowa Wielkopolskiego, Augustowa, Sanoka i Lublina.


Okradli ponad 20 kobiet

Pokrzywdzone działalnością oszustów (dokonane przestępstwa lub usiłowania) były 22 kobiety, do których w 2008 r. przestępcy dzwonili podając się za osobę z bliskiej rodziny. Wyłudzone od poszczególnych osób kwoty wahały się od 4 tys. zł do 21 tys. zł.

Przestępcy wpadli w Lublinie, gdy jedna z kobiet, którą chcieli oszukać, zawiadomiła policję. W 2011 roku zapadły prawomocne wyroki wobec trzech zidentyfikowanych i zatrzymanych oszustów; sąd skazał ich na kary od 1,5 roku oraz 5 lat więzienia, mieli też obowiązek naprawienia szkód w całości.

Czwarty z członków tej grupy ukrywał się, poszukiwany był przez wiele lat na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania. W 2019 roku udało się go zatrzymać w Wielkiej Brytanii; przekazanie go do Polski pozwoliło zakończyć śledztwo.

Prokurator domagał się dla niego 9 lat więzienia i ponad 22 tys. zł grzywny, do tego obowiązku naprawienia szkody w całości. Obrona chciała uniewinnienia. Białostocki sąd okręgowy skazał go na 6,5 roku więzienia, zobowiązał też (w niektórych przypadkach solidarnie ze skazanymi już wcześniej) do naprawienia szkody finansowej osobom, które przed laty zostały oszukane. Przypisano mu piętnaście takich oszustw plus cztery usiłowania.


44-latek chciał niskiej kary

Przed sądem apelacyjnym oskarżony prosił o łagodny wymiar kary. Jego obrońca Marek Siudowski mówił, że nie neguje tego, iż doszło do oszustw, ale jednocześnie podkreślał, że nie wiadomo kto ich dokonał; pytał, czy są dowody na to, że jedną z tych osób jest jego klient.

Prokuratura nie rezygnuje z wniosku o karę surowszą, czyli o 9 lat więzienia. W swoim wystąpieniu prok. Tadeusz Marek z Prokuratury Okręgowej w Białymstoku mówił, że linia obrony polegająca na twierdzeniu, że oskarżony zwiedzał kolejne miasta "Od Białegostoku po Sanok" wydaje się "mało poważna". "W konfrontacji z pozostałymi dowodami wyjaśnienia dotyczące rzekomego zwiedzania tych miast są po prostu niepoważne" - mówił prokurator.

Zwracał uwagę, że wskutek oszustw "na wnuczka" starsi ludzie tracili oszczędności życia, mówił o nastawieniu przestępców "na maksymalizację zysku". "Ile pokrzywdzeni będą w stanie mi przynieść tych pieniędzy, wezmę wszystko" - mówił prok. Marek, prezentując sposób działania oszustów. Podał, że objęte tym śledztwem czyny dokonane to 160 tys. zł strat, zaś usiłowania - to kwota 58 tys. zł. 


źródło: PAP | red: mag, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Do białostockiego aresztu trafiła para podejrzana o oszustwa metodą "na policjanta"

10.08.2021, 14:20

Do aresztu trafiło dwoje podejrzanych o udział w oszustwach metodą "na policjanta", wskutek których seniorzy z Białegostoku i okolic, przekonani że pomagają bliskim, stracili łącznie 100 tys. zł. W samochodzie, którym para się poruszała, policja zabezpieczyła 75 tys. zł z kolejnego oszustwa.


W Białymstoku zapadł wyrok w procesie oszusta, który wpadł przez czujność sąsiada starszej pani

5.08.2021, 14:41

Na 2,5 roku więzienia i obowiązek zwrotu poszkodowanym łącznie blisko 175 tys. zł skazał Sąd Rejonowy w Białymstoku mężczyznę, który w ramach działalności grupy oszustów odbierał pieniądze od seniorów. Wpadł dzięki czujnemu sąsiadowi jednej z niedoszłych ofiar.


Prokuratura oskarżyła trzech młodych mężczyzn o oszustwa metodą na policjanta

30.07.2021, 13:55

Trzech młodych mężczyzn odpowie przed białostockim sądem w sprawie tzw. oszustw na policjanta. Prokuratura wysłała już akt oskarżenia w tej sprawie.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

madredus, stock.adobe.com
TYKOCIN
21.10.2021, 11:06, akt. 22.10.2021, 07:56

Tykocin Pomnikiem Historiiźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok