Radio Białystok | Wiadomości | Bezpłatne badania z okazji 9. tygodnia nowotworów głowy i szyi

Bezpłatne badania z okazji 9. tygodnia nowotworów głowy i szyi

16.09.2021, 16:03, akt. 16:21

Pandemia COVID-19 spowodowała, że jeszcze później do lekarzy zgłaszają się pacjenci z nowotworami głowy i szyi, a to oznacza mniej szans na wyleczenie. Z okazji odbywającego się w dniach 20-24 września tygodnia tych nowotworów białostoccy lekarze zapraszają na bezpłatne badania.

źródło: Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku
źródło: Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku

IX Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, który w 2021 r. będzie przebiegał pod hasłem "Nowotwory głowy i szyi: pozostań czujny. Nie ignoruj objawów w czasie pandemii COVID-19" - poinformowano w czwartek (16.09) na konferencji prasowej w Białostockim Centrum Onkologii (BCO).

Koordynator akcji prof. Ewa Sierko, kierownik Oddziału Radioterapii I BCO (także z Kliniki Onkologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku) powiedziała, że tydzień świadomości tych nowotworów to przypomnienie o tym pacjentom i medykom, bo głowa i szyja to ważne, reprezentacyjne miejsca ciała człowieka odpowiedzialne za zmysły i funkcje: odżywianie, oddychanie, wzrok, słuch, węch. "Ta okolica również reprezentuje naszą osobowość, nasz nastrój" - mówiła Sierko.


Początkowe objawy przypominają zwykłą przedłużającą się infekcję gardła

Profesor zwróciła uwagę, że problemem jest także to, że nowotwory tych okolic na początku dają niecharakterystyczne objawy, które mogą przypominać "banalne choroby", infekcje, co nie wzbudza niepokoju pacjenta.Te objawy to - jak mówiła dr Dorota Dziemiańczyk-Pakieła ze szpitala wojewódzkiego w Białymstoku: chrypka (przy raku krtani), objawy podobne do aft, nadżerki błony śluzowej, bóle ucha, jednostronne krwawienia z nosa, guzki na szyi. Podkreślała, że gdy objawy te utrzymują się dłużej niż trzy tygodnie i wcześniejsze leczenie nie przynosi efektów, należy natychmiast zgłosić się do specjalisty. "Świadomość tego, że w jamie ustnej, w obrębie języka, policzków, gardła, może się rozwijać rak płaskonabłonkowy jest bardzo nieznaczna" - mówiła dr Dziemiańczyk-Pakieła.

Prof. Sierko mówiła, że rocznie w Polsce rozpoznaje się ok. 11 tys. nowotworów głowy i szyi, a 6 tys. pacjentów z tego powodu umiera.


Większość nowotworów diagnozowana jest niestety w zaawansowanym stadium choroby, co powoduje, że musimy łączyć różne metody leczenia, stosować bardzo agresywne leczenie przeciwnowotworowe, żeby leczyć naszych pacjentów, a to powoduje, że często jakość życia po leczeniu u naszych pacjentów jest gorsza, niż gdybyśmy rozpoznali te nowotwory we wczesnym stadium zaawansowania - mówiła Sierko.


Wskazała, że nowotwory okolic głowy i szyi są na ósmym miejscu u kobiet i na piątym u mężczyzn pod względem zapadalności, ale ponieważ chodzi o głowę, to każde zachorowanie to "dramat" dla danej osoby.


Apelujemy o wczesną intuicję, wczesne zgłaszanie się do lekarza, dlatego, że szczególnie w dobie pandemii COVID-19 widzimy, że nasi pacjenci często zgłaszają się bardzo późno, jeszcze później niż było to przed pandemią i wielu pacjentom nie jesteśmy w stanie zaproponować leczenia, które daje szanse na wyleczenie, a leczenie które tylko wydłuża życie albo minimalizuje objawy choroby nowotworowej. Dla nas jest to doświadczenie dramatyczne, ponieważ wiemy, że nowotwory głowy i szyi we wczesnym stadium zaawansowania mogą być całkowicie uleczalne - mówiła Sierko.


Dodała, że pomagają w tym nowoczesna chirurgia, rekonstrukcje, radioterapia, chemioterapia, immunoterapia. "Im wcześniej rozpoznana choroba, tym skuteczność leczenia jest lepsza" - powtórzyła Sierko. Dodała, że wczesne leczenie to także lepszy wygląd estetyczny twarzy, głowy, co ma znaczenie dla każdego.


COVID i pandemia w żaden sposób nie powinny być sytuacją, w której pacjent do nas nie trafia, a niestety to, co widzimy od roku, to jest naprawdę dramat. Mówię to jako chirurg, jako lekarz, do którego trafiają pacjenci. Naprawdę rozkładamy ręce - mówiła Dorota Dziemiańczyk-Pakieła.


Prof. Sierko apelowała o to, by nie palić papierosów tradycyjnych i e-papierosów, nie zażywać tabaki, innych używek, w tym alkoholu, bo to - razem ze złą dietą i brakiem właściwej higieny jamy ustnej - główne czynniki ryzyka.


W poradniach szpitala Wojewódzkiego i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku będzie można skorzystać z bezpłatnych badań. Organizatorzy proszą o wcześniejsze umówienie wizyty.


•21,22,23.09.2021r. (wtorek) w godz. 9:00-13:00
w Poradni Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku przy ul. Waszyngtona 15 w Białymstoku; blok M, gabinet 1003, parter
osoba do kontaktu lek. med. Piotr Bortnik tel. 85 746 83 76

•23.09.2021r. (czwartek) w godz. 10:00-12:00
w Poradni Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Jędrzeja Śniadeckiego przy ul. Skłodowskiej 26 w Białymstoku
osoba do kontaktu dr n. med. Natalia Tołoczko-Iwaniuk tel. 85 748 82 88


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


prof. Paweł Knapp

14.09.2021, 07:39

"Cały czas gdzieś jest przeświadczenie, że do lekarza idziemy wtedy, kiedy się zaczyna coś dziać. Bądźmy o krok wcześniej, idźmy z nurtem badań profilaktycznych, wtedy wygramy z nowotworem" - mówi prof. Paweł Knapp.


Promocja aktywności fizycznej i badań profilaktycznych - bieg OnkoRun w Supraślu

11.09.2021, 06:56

Około trzystu osób, pacjentów, byłych pacjentów, ich rodzin, medyków, przedstawicieli organizacji na rzecz walki z rakiem, wzięło w sobotę (11.09) udział w biegach OnkoRun na różnych dystansach rozgrywanych w Supraślu koło Białegostoku.


Nerki i jama brzuszna do kontroli

22.06.2021, 10:50

We wczesnym stadium nowotwór ten nie powoduje żadnych dolegliwości bólowych, ani innych charakterystycznych objawów. Diagnozowany jest często przypadkiem, podczas badania USG.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

madredus, stock.adobe.com
TYKOCIN
21.10.2021, 11:06, akt. 22.10.2021, 07:56

Tykocin Pomnikiem Historiiźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok