Radio Białystok | Wiadomości | 82. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

82. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

27.09.2021, 07:25, akt. 13:46

Złożeniem kwiatów pod pomnikiem Armii Krajowej w Białymstoku uczczono w poniedziałek (27.09) obchodzony 27 września Dzień Podziemnego Państwa Polskiego. Święto to Sejm ustanowił w 1998 r.

fot. Wojciech Szubzda
fot. Wojciech Szubzda

Rano kwiaty złożył wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, przedstawiciel marszałka województwa podlaskiego oraz delegacja Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku.

W południe kwiaty pod pomnikiem AK złożył także zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński.

Naczelnik biura badań historycznych białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Krzysztof Sychowicz podkreślił w rozmowie z dziennikarzami, że święto Podziemnego Państwa Polskiego jest "niezwykle  istotne".

"Kiedy mówimy o II wojnie światowej, o obu okupacjach, sowieckiej i  niemieckiej, zazwyczaj mówimy o walce zbrojnej albo też obok działalności Związku Walki Zbrojnej, Armii Krajowej i innych formacji, wspominamy represje, które dotknęły ludność cywilną (...) natomiast  zapominamy bardzo często o tym, że w tym samym czasie dzięki bardzo dobrej organizacji, właściwie dzięki rozwiniętej działalności  konspiracyjnej, udało się stworzyć sieć instytucji, które były  odpowiednikami tych działających przed wybuchem II wojny światowej, a  jednocześnie świadczyły o ciągłości państwa polskiego" - zaznaczył Sychowicz. Dodał, że ta ciągłość działań administracyjnych - w kraju i  na emigracji - była "przygotowywaniem się do odbudowy państwa  polskiego".

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski przypomniał, że początki polskiego państwa podziemnego miały miejsce w 1939 r. w okupowanej Warszawie, gdy powstała Służba Zwycięstwu Polsce, przekształcana potem w  inne organizacje, aż do powstania Armii Krajowej. Zaznaczył, że nie  można zapominać także o pionach cywilnych podziemia.

Głównym celem utworzenia państwa podziemnego oprócz tego, żeby zachować ciągłość i łączność z polskimi władzami emigracyjnymi, była  walka o niepodległość naszego kraju. Stąd też i te struktury wojskowe,  stąd też i rozbudowane struktury przygotowujące odrodzenie polskiego życia administracyjnego, cywilnego, kulturalnego

- mówił dziennikarzom  wojewoda.

Bohdan Paszkowski dodał, że taki dzień jak Święto Podziemnego Państwa Polskiego to przypominanie "wielkiego zbiorowego wysiłku" jakim była  walka o niepodległość, bohaterstwa tych ludzi, refleksja nad  "dramatycznymi kolejami historii" Polski. Mówił, że działania państwa  podziemnego - także dla pokolenia "Solidarności" były też "podwaliną" w  odzyskanie niepodległości w końcówce lat 80. XX w., inspiracją do  działań na rzecz niepodległego państwa, bo pragnienie życia w wolnym  państwie stanowi jest "istotą naszego narodu".

Uchwałę w sprawie ustanowienia Dnia Podziemnego Państwa Polskiego Sejm przyjął w 1998 r. aby wyrazić wdzięczność działaczom podziemia za  narażanie własnego życia w walce o niepodległość Polski. Data święta  odnosi się do powstania konspiracyjnej Służby Zwycięstwu Polsce, przekształconej potem w Związek Walki Zbrojnej, dalej w AK. 

źródło: PAP | red: mak, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Pod pomnikiem AK uczczono 77. rocznicę rozpoczęcia akcji "Burza"

1.07.2021, 14:03

Złożeniem kwiatów przez żołnierzy polskich i brytyjskich oraz przez kombatantów i przedstawicieli władz pod pomnikiem Armii Krajowej w Białymstoku uczczono w czwartek (01.07) 77. rocznicę rozpoczęcia akcji "Burza".


Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych [zdjęcia]

1.03.2021, 07:56

Kwiaty w miejscach pamięci, spacer i koncert na naszej antenie. To tylko niektóre inicjatywy przygotowane w Białymstoku z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.


158. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego - uroczystości w Podlaskiem

22.01.2021, 13:41

W Łomży 158. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego tradycyjnie upamiętniono w miejscu straceń przy Szosie Zambrowskiej i na cmentarzu przy ul. Kopernika.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
madredus, stock.adobe.com
TYKOCIN
21.10.2021, 11:06, akt. 11:25

Tykocin Pomnikiem Historii
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok