Radio Białystok | Wiadomości | Xylopolis - prezentacja województwa podlaskiego na wystawie EXPO w Dubaju

Xylopolis - prezentacja województwa podlaskiego na wystawie EXPO w Dubaju

1.10.2021, 17:55, akt. 3.10.2021, 07:50

W Dubaju od dziś (1.10) można zwiedzać Pawilon Polski na Wystawie Światowej Expo 2020. Cykl prezentacji regionów rozpoczęła ekspozycja z Podlaskiego – Xylopolis. Miasto zasilane naturą.

źródło: UMWP
źródło: UMWP

Województwo podlaskie prezentuje się w Dubaju jako pierwsze, obok dziesięciu innych regionów kraju. Xylopolis będzie tu można oglądać do 24 października.

– To ogromny zaszczyt móc otwierać Pawilon Polski na Expo 2020, ale także ogromna odpowiedzialność, bo sposób, w jaki się tu zaprezentujemy, będzie decydować o tym, jak będzie widział nas świat – mówił podczas ceremonii inauguracyjnej Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.

Jak podkreślił, to niesamowita szansa dla regionu, „bo Expo to największa i najbardziej prestiżowa impreza promocyjno-gospodarcza na świecie”.

Hasło Pawilonu Polski to „Kreatywność inspirowana naturą”. Nawiązuje ono do bogactwa przyrody, z którego słynie nasz kraj, ale przede wszystkim do potencjału ludzi.

– My, jako mieszkańcy Podlaskiego, cenimy i lubimy kreatywne rozwiązania. Mam nadzieję, że podczas zwiedzania sami się państwo o tym przekonacie – zachęcał do odwiedzania Xylopolis Artur Kosicki.

Z kolei Jakub Sławek, ambasador RP w Abu Zabi, docenił trud i wysiłek włożony w wykonanie pawilonu. Podziękował też partnerom zaangażowanym w jego powstanie.

– Jest wyjątkowy. Mam nadzieję, że pozostanie tu dłużej – mówił.

Celem ekspozycji jest promocja kultury, nauki, gospodarki i walorów turystycznych regionu. Przedsięwzięcie wpisuje się w hasło „Podlaskie zasilane naturą”.

– Wystawa oddaje charakter naszego województwa, pokazuje, jakim jesteśmy regionem – wielokulturowym, różnorodnym, czerpiącym z bogactw natury – wymieniał marszałek. – Pokazuje te walory, dzięki którym jesteśmy unikalni w skali całego świata.

"Xylopolis to efekt współpracy Województwa Podlaskiego z partnerami, m.in.: Ministerstwem Klimatu i Środowiska, Instytutem Ochrony Środowiska - Państwowym Instytutem Badawczym, Politechniką Białostocką, Uniwersytetem w Białymstoku oraz fundacją Unitalent.".

Expo 2020 jest pierwszą Wystawą Światową zorganizowaną w kraju arabskim, zlokalizowaną na terenie o powierzchni 4,38 km2. W ciągu 182 dni ze swoimi pomysłami, produktami, innowacjami zaprezentuje się tu ponad 200 wystawców. Szacuje się, że wystawę odwiedzi 18 mln gości, którzy złożą 25 mln wizyt.

Tematy przedsięwzięcia to: Możliwości, Mobilność i Zrównoważony Rozwój. Mają zainspirować odwiedzających do ochrony planety, odkrywania nowych granic i budowania lepszej przyszłości. Każdemu z zagadnień został poświęcony specjalny budynek.

Polska, przez kolejnych sześć miesięcy (1.10.2021-31.03.2022), zorganizuje blisko tysiąc różnego rodzaju wydarzeń. Najważniejsze z nich to: Dzień Polski (7.11.2021), Polsko-Arabskie Forum Gospodarcze (6.12.2021), Polsko-Afrykańskie Forum Gospodarcze (23.02.2022).

Udział naszego kraju w Wystawie Światowej koordynuje Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH).

źródło: UMWP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Studenci UwB jadą na praktyki do Dubaju na Wystawę Światową Expo

13.09.2021, 13:04

Pięcioro studentów Uniwersytetu w Białymstoku odbędzie trzymiesięczne praktyki studenckie podczas Expo 2020 w Dubaju, które rozpoczyna się 1 października. Będą tam zaangażowani m.in. w obsługę Pawilonu Polskiego, poprowadzą też warsztaty dla dzieci.


Obraz Leona Tarasewicza będzie reprezentować województwo podlaskie na Expo 2020 w Dubaju

18.08.2021, 16:42

Ma ponad 13 metrów długości i będzie reprezentować nasz region na Expo 2020 w Dubaju. Obraz podlaskiego artysty profesora Leona Tarasewicza jest częścią wystawy w Pawilonie Polskim. Dzieło po raz pierwszy zaprezentowano w Fabryce Domów Modułowych Unihouse w Bielsku Podlaskim.


Xylopolis - prezentacja województwa podlaskiego na wystawie EXPO w Dubaju

27.05.2021, 18:36

Województwo podlaskie zaprezentuje się w Pawilonie Polskim podczas Wystawy Światowej EXPO w Dubaju.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok