Radio Białystok | Wiadomości | Nagrody i wyróżnienia z okazji Dnia Edukacji Narodowej [zdjęcia]

Nagrody i wyróżnienia z okazji Dnia Edukacji Narodowej [zdjęcia]

11.10.2021, 07:06, akt. 13:10

Prawie 350 podlaskich nauczycieli otrzyma wyróżnienia i nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

fot. Sylwia Krassowska
fot. Sylwia Krassowska

Nagrody i wyróżnienia z okazji Dnia Edukacji Narodowej - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W Auli Magna pałacu Branickich najwyższe odznaczenia państwowe, ministerialne i kuratoryjne odebrało około 190 nauczycieli.

Takie uroczystości w 2020 r. z powodu pandemii nie odbyły się – przypomniała podlaska kurator oświaty Beata Pietruszka.

Mówiąc o historii edukacji, wiceminister Dariusz Piontkowski zaznaczył, że zawsze odgrywała ona ważną rolę w przetrwaniu narodu.

Dzisiejsza szkoła musi jednak łączyć tę funkcję wychowawczą, edukacyjną, ale także opiekuńczą. Sama nie jest w stanie oczywiście wychować młodych Polaków. Potrzebna jest tu współpraca z rodziną, ale także z instytucjami państwowymi – mówił Piontkowski. 

Dodał, że ministerstwo edukacji stara się o to, aby pomoc państwa była "jak najbardziej efektywna", potrzebny jest także wysiłek ze strony uczniów i pomoc rodziców.

Minister podkreślał, że pandemia pokazała ważną rolę szkoły, bezpośredniego kontaktu uczniów i nauczycieli.

Nie możemy jednak zapomnieć, że ani komputer, ani żaden najnowocześniejszy program nie zastąpi bezpośredniego kontaktu nauczyciela, mistrza, wychowawcy ze swoim podopiecznym, ze swoim uczniem. Mamy nadzieję, że te kontakty będą jak najbardziej efektywne, a państwa praca będzie doceniana – mówił Piontkowski.

 "Doceniana, ponieważ mam wrażenie, że na co dzień, większość z nas, widząc funkcjonującą szkołę, nie zdaje sobie sprawy, jak ważną rolę ona odgrywa, dopiero czas epidemii chyba tak naprawdę uświadomił nam, jak ogromną rolę odgrywa szkoła i nauczyciele" – kontynuował. Minister powtórzył, że resort chce, aby nauka była cały czas kontynuowana w formie stacjonarnej, także wiele innych państw przyjmuje założenie, aby – jeśli byłaby taka konieczność związana z pandemią – szkoły były zamykane w ostatniej kolejności.

W rozmowie z dziennikarzami Piontkowski pytany o wyzwania dla edukacji na najbliższy czas wskazał m.in. właśnie utrzymanie stacjonarnego trybu nauki. 

"Ale to także, o czym mówimy ostatnio, podniesienie wynagrodzeń nauczycieli, modyfikacja czasu pracy, co będzie wiązało się na pewno jeszcze z wielotygodniowymi rozmowami" – dodał.

Odznaczeni nauczyciele odebrali podziękowania za pracę i gratulacje.

"Zawód nauczyciela jest zawodem szczególnym, zawodem społecznego zaufania. Wybierając ten zawód, wiedzieli państwo, że jest to służba publiczna, tym bardziej należą się państwu podziękowania za trud i serce, które wkładacie w swoją pracę" – mówiła podlaska kurator oświaty Beata Pietruszka. Oceniła, że ostatni rok z zamkniętymi szkołami był trudny, był wyzwaniem dla wszystkich.

"Poradziliśmy sobie z tym, ale – jak wszyscy wiemy – cieszymy się z tego faktu, że nauka w tej chwili odbywa się w szkole i oby tak było jak najdłużej. Nie ma nic lepszego jak ten bezpośredni kontakt nauczyciela z uczniem" – mówiła kurator.

W ramach podlaskich obchodów Dnia Edukacji Narodowej nauczyciele będą odbierać oznaczenia 15 października w Łomży i 18 października w Suwałkach.źródło: PAP | red: mak, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białostoccy nauczyciele - animatorzy kultury nagrodzeni [lista]

20.09.2021, 08:48

11 białostockich pedagogów otrzymało nagrody przewodniczącego Rady Miasta dla Nauczycieli - Animatorów Kultury. Każdy z nich otrzymał po 2 700 zł.


Przyznano nagrody artystyczne marszałka woj. podlaskiego

2.12.2020, 16:06

Aktorka Justyna Godlewska, społecznik Cezary Chwicewski i dyrektorka Muzeum Przyrody-Dworu Lutosławskich w Drozdowie Anna Archacka, znaleźli się wśród siedmiu laureatów tegorocznej nagrody artystycznej marszałka woj. podlaskiego.


Marszałek Województwa Podlaskiego przyznał nagrody w dziedzinie kultury

20.11.2020, 07:36

Aktorka, poetka, naukowiec, popularyzator i nauczyciel muzyki, zespół muzyczny i menadżerka - to laureaci tegorocznych nagród Marszałka Województwa Podlaskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za sezon artystyczny 2019/2020.  


Białostoccy nauczyciele wyróżnieni

15.10.2020, 14:47

Choć, jak co roku, były dyplomy, kwiaty, nagrody i podziękowania, to jednak w Białymstoku tegoroczne obchody Dnia Edukacji Narodowej wyglądały inaczej niż w poprzednich latach.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Debaty kandydatów do Sejmu w Polskim Radiu Białystok, Stefan Krajewski, fot. Monika Kalicka
4.12.2021, 07:05, akt. 08:11

Stefan Krajewski kandydatem na szefa PSL-uźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok