Radio Białystok | Wiadomości | Na Politechnice Białostockiej działa mobilny punkt szczepień

Na Politechnice Białostockiej działa mobilny punkt szczepień

16.11.2021, 14:19, akt. 18:01

Na Politechnice Białostockiej zaczął działać kontenerowy mobilny punkt szczepień przeciwko COVID-19. Mogą się tam szczepić wszyscy uprawnieni, nie tylko studenci czy pracownicy uczelni. Punkt będzie czynny do 17 grudnia.

źródło: Politechnika Białostocka / fot. Gabriela Kościuk
źródło: Politechnika Białostocka / fot. Gabriela Kościuk

Na Politechnice Białostockiej działa mobilny punkt szczepień - relacja Ryszarda Minko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Rektor Politechniki Białostockiej dr hab. Marta Kosior-Kazberuk podkreśliła, że pandemia przysparza wielu kłopotów, wiele osób choruje, ale także umiera, a szczepienia są jedną z metod skutecznej z tym walki.

"Zachęcamy do nich, a ten punkt ma właśnie pomóc w szerokim dostępie do szczepień" - powiedziała we wtorek (16.11) na konferencji prasowej rektor Politechniki Białostockiej.

Akcję szczepień w kontenerowych punktach koordynuje Podlaski Urząd Wojewódzki. Wojewoda Bohdan Paszkowski przypomniał, że szczepienie w takich punktach są w Podlaskiem prowadzone od początku czerwca. Akcje były realizowane w kilku miastach w regionie.

Wojewoda przypomniał też, że sytuacja epidemiczna w regionie jest trudna, w szpitalach przebywa rekordowo dużo pacjentów, a w województwie ze szczepień skorzystało dotąd niecałe 44 proc. ogółu populacji.

Bohdan Paszkowski przypomniał, że w regionie działa 315 punktów szczepień zlokalizowanych w różnych miejscach - większość w placówkach medycznych - są też trzy zespoły, które dojeżdżają do pacjentów, którzy sami nie są w stanie dotrzeć do punktów szczepień. Trzy punkty działają też w obiektach handlowych - w galeriach Alfa w Białymstoku i Veneda w Łomży, a także przy Podlaskim Centrum Rolno-Towarowym w Białymstoku. Ocenił, że system szczepień w regionie jest rozwinięty.

Wojewoda dodał, że w związku z sytuacją epidemiczną i niższym niż średnia poziomie wyszczepienia cały czas prowadzona jest akcja propagowania szczepień, bo jest wiele osób, które w ogóle się nie zaszczepiły, a większość pacjentów, którzy są w szpitalach to osoby niezaszczepione.

Jako przykład Wojewoda podał sprawę młodego niezaszczepionego pacjenta poniżej 30 lat w bardzo złym stanie, który został wysłany poza region na leczenie z wykorzystaniem aparatu ECMO (tzw. sztuczne płuco).

Wojewódzka konsultant w dziedzinie epidemiologii prof. Joanna Zajkowska podkreśliła, że szczepienia są tym, co "może zmienić mapę epidemiczną" zachorowań w Polsce, stąd apel także do ludzi młodych, którzy są mobilni, mają dużo kontaktów.

"Zachęcamy, bo sytuacja, jeżeli chodzi o aurę, jeżeli chodzi o nadchodzące święta i sytuację epidemiczną, jest trudna. Szczepionki są bezpieczne, gwarantują nam duże poczucie bezpieczeństwa i łagodny przebieg choroby, gdy dojdzie do zakażenia" - mówiła prof. Zajkowska.

Kontener stoi w centrum kampusu politechniki, w sąsiedztwie budynku Wydziału Elektrycznego. Na tym wydziale urządzono także specjalną poczekalnię, z której mogą korzystać osoby chcące się szczepić.

źródło: PAP | red: mm

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Raport szczepień - 16 listopada 2021 r.

16.11.2021, 12:40

Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, podano 39 971 172 dawki – wynika z najnowszych danych udostępnionych we wtorek na stronach rządowych.


Ponad 1200 osób zakażonych koronawirusem przebywa w podlaskich szpitalach

15.11.2021, 14:55

Rekordowa liczba zakażonych koronawirusem przebywa w podlaskich szpitalach. To ponad 1200 osób, z czego ponad 90 jest podłączonych do respiratorów.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatramenic181 - Fotolia.com
REGION
14.01.2022, 16:36, akt. 16:41

W Sejnach będzie fabryka leków

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok