Radio Białystok | Wiadomości | Rozpoczął się III ONCOweek dedykowany profilaktyce raka

Rozpoczął się III ONCOweek dedykowany profilaktyce raka

29.11.2021, 11:54, akt. 12:01

Rak płuc, prostaty, piersi to główne tematy rozpoczętego w poniedziałek (29.11) III Podlaskiego Tygodnia Profilaktyki i Leczenia Chorób Nowotworowych ONCOweek. Do niedzieli (5.12) zaplanowano konferencje online dla wielu grup wiekowych - poinformowali w poniedziałek organizatorzy.

Jo Panuwat D, źródło: stock.adobe.com
Jo Panuwat D, źródło: stock.adobe.com


Celem ONCOweeku jest szeroka edukacja prozdrowotna

Główny cel ONCOweeku to szeroka edukacja prozdrowotna jako element podnoszenia wiedzy społeczeństwa i kształtowania postaw w tym zakresie. Organizatorzy podkreślają, że na nowotwory choruje coraz więcej osób, a edukacja jest konieczna, aby to zmieniać.

Świadomość prozdrowotna społeczeństwa, edukacja prozdrowotna, to zdrowie naszego społeczeństwa dziś, w najbliższej przyszłości i przyszłości odległej. Dlatego tak ważne jest, żeby edukować młodzież ze szkół podstawowych, ponadpodstawowych, ale też nasze społeczeństwo w każdym wieku

- powiedziała w poniedziałek na konferencji online przewodnicząca komitetu naukowego ONCOweek prof. Ewa Sierko, członek zarządu fundacji Thorax. Dodała, że dlatego ONCOweek jest wydarzeniem ważnym i zawsze ma liczne grono uczestników.

Dodała, że na główne tematy III ONCOweeku wybrano raka prostaty, płuc i piersi dlatego, że są to najczęściej występujące nowotwory, a w Podlaskiem są realizowane programy profilaktyki tych chorób, dzięki którym można je odpowiednio wcześnie wykrywać, a to szansa na wyleczenie.

Programy te realizuje Białostockie Centrum Onkologii (BCO). Rzeczniczka prasowa tego szpitala Monika Mróz powiedziała, że BCO uczestniczy w ONCOweeku od początku tej inicjatywy. Mówiła, że ważne jest, aby mówić o profilaktyce jak najszerzej "łącząc siły". "A przecież to zdrowie mieszkańców (...) jest najważniejsze i chcemy do nich docierać, zwiększać świadomość profilaktyki nowotworowej” - mówiła Mróz.

Anna Skrzeczyńska z BCO przypomniała, że szpital wdraża obecnie sześć programów profilaktyki zdrowia, wszystkie są finansowane ze środków Unii Europejskiej. Są wśród nich programy profilaktyki raka piersi i płuc. Skrzeczyńska zaznaczyła, że programy profilaktyczne to nie tylko możliwość badań, ale to także współpraca z lekarzami rodzinnymi.

Grupa pacjentów onkologicznych jak i profilaktyka onkologiczna jest tematem szczególnie potrzebnym w dobie pandemii dlatego, że grupa pacjentów onkologicznych jest szczególnie narażona

 - dodała prof. Joanna Zajkowska, wojewódzka konsultant ds. epidemiologii, zastępca kierownika kliniki chorób zakaźnych i neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB). Prof. Zajkowska będzie mówić podczas ONCOweek o zagadnieniach związanych z COVID-19.


ONCOweek jest kierowany do uczniów, studentów, ale też lekarzy

ONCOweek jest kierowany do uczniów, studentów, ale też lekarzy rodzinnych, onkologów klinicznych, chirurgów, pulmonologów. Zaplanowane konferencje są w trybie online na oncoweek.pl. Tydzień profilaktyki potrwa do 5 grudnia.

Organizatorzy poinformowali, że na wniosek odbiorców - mimo, że główne tematy dotyczą profilaktyki raka - wśród tematyki spotkań znalazła się też sprawa kondycji psychicznej młodych ludzi w dobie pandemii, motywowanie ich do aktywności fizycznej. Dyskusja będzie też dotyczyć pracy medyków w walce z pandemią.

Tydzień profilaktyki jest organizowany przez Fundację Rozwoju Profilaktyki, Diagnostyki i Leczenia Chorób Klatki Piersiowej Thorax we współpracy z władzami miasta Białystok, pod patronatem prezydenta miasta Tadeusza Truskolaskiego, rektora Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Adama Krętowskiego i Białostockiego Centrum Onkologii.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Lekarze ze Śniadecji przeprowadzili innowacyjną operację przy pomocy robota Da Vinci

4.11.2021, 19:08

To pierwsza tego typu operacja w Polsce. Lekarze ze szpitala wojewódzkiego w Białymstoku, używając robota Da Vinci, wycięli zaotrzewnowe węzły chłonne 25-letniemu pacjentowi.


Nowatorską operację rekonstrukcji piersi wykonali lekarze z Białostockiego Centrum Onkologii

22.10.2021, 19:19

Pierwszą w Podlaskiem operację rekonstrukcji piersi u pacjentki po mastektomii z wykorzystaniem płata skóry z jej brzucha przeprowadzają w piątek (22.10) w Białostockim Centrum Onkologii lekarze z różnych ośrodków medycznych z kraju.


Ulicami Białegostoku przeszedł marsz "Rak to nie wyrok"

10.10.2021, 07:41

Marsz Nadziei "Rak to nie wyrok" po raz 14. przeszedł w niedzielę (10.10) ulicami Białegostoku. To wyraz solidarności z chorymi na nowotwory i ich rodzinami, ale także zachęta do korzystania z badań profilaktycznych.


OnkoRun 2021 w Supraślu

11.09.2021, 08:59

OnkoRun 2021 odbędzie się w sobotę, 11 września 2021 r. w godz 9:00-13:00 w Supraślu.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATRfot. Marta Sołtys
AUGUSTÓW
10.08.2022, 12:55, akt. 13:10

W Augustowie powstał kolejny mural

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok