Radio Białystok | Wiadomości | Kuźnica: prezydent Andrzej Duda spotkał się z funkcjonariuszami broniącymi granicy

Kuźnica: prezydent Andrzej Duda spotkał się z funkcjonariuszami broniącymi granicy

8.12.2021, 15:59, akt. 19:02

Cały czas ponawiają się ataki na polską granicę; sytuacja się zmieniła, ale trudno powiedzieć, żeby było spokojniej - podkreślił w środę (8.12) prezydent Andrzej Duda, który w Kuźnicy spotkał się z przedstawicielami służb chroniących granicę polsko-białoruską.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z funkcjonariuszami broniącymi granicy, fot. Jakub Szymczuk/KPRP
Prezydent Andrzej Duda spotkał się z funkcjonariuszami broniącymi granicy, fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent Andrzej Duda razem z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się w środę w Kuźnicy z funkcjonariuszami Straży Granicznej, Policji, Straży Pożarnej, żołnierzami Wojska Polskiego oraz obecnymi na miejscu żołnierzami wojsk sojuszniczych. Przedstawiciele służb przekazali prezydentowi informacje na temat obecnej sytuacji dotyczącej bezpieczeństwa na granicy polsko-białoruskiej, a także zaangażowania poszczególnych służb w jej ochronę. Podczas wizyty w Kuźnicy, para prezydencka udała się też na teren wojskowego obozowiska znajdującego się w pobliżu przejścia granicznego w Kuźnicy-Bruzgi, by podziękować funkcjonariuszom za dotychczasową służbę i złożyć życzenia z okazji zbliżających się świąt.W rejonie Kuźnicy granicy strzeże ponad 600 żołnierzy i funkcjonariuszy

W tym rejonie obsługiwanym przez placówkę Straży Granicznej w Kuźnicy jest obecnych i aktualnie pełni w tym momencie służbę (...), realizuje zadania ponad 600 żołnierzy i funkcjonariuszy. (...) Jest 90 posterunków wojskowych, które wspierają tutaj na linii granicy pracę funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy dodatkowo są jeszcze wspierani przez policję. To jest taki solidarny trud służb i wojska po to, żeby ta granica była dobrze strzeżona i po to, żebyśmy mogli realizować nasze zobowiązania także jako członek UE – zaznaczył Andrzej Duda.


Służba w trudnych warunkach

Prezydent zauważył, że funkcjonariusze i żołnierze pełnią służbę daleko od domu, w bardzo trudnych warunkach z uwagi na niską temperaturę. "Temperatura jest ok. -10 stopni w tym momencie. Jest naprawdę chłodno" – dodał. Zapewnił, że dowództwo stara się zapewnić, jak najlepsze warunki. Żołnierze mają do dyspozycji ogrzewane pomieszczenia i namioty.Część funkcjonariuszy spędzi Wigilię poza domem 

Andrzej Duda podziękował mieszkańcom rejonu przygranicznego za to, że z życzliwością traktują nasze służby. Zwrócił się też do rodzin funkcjonariuszy. "Chcę podziękować z całego serca rodzinom naszych żołnierzy i funkcjonariuszy za to, że znoszą trud rodzinny tego, że najbliższy są nieobecni" – podkreślił prezydent. Uzupełnił, że następuje rotacja, więc mogą pojechać do domów i zobaczyć się ze swoimi bliskim. Zwrócił jednak uwagę, że "ogromna grupa żołnierzy i funkcjonariuszy będzie musiała tutaj spędzić Wigilię, więc z dala od najbliższych".


Sytuacja wciąż napięta 

Prezydent, zapytany przez dziennikarzy, czy na granicy jest spokojniej niż kilka tygodni temu, odparł: "Sytuacja się zmieniła, ale czy jest spokojniej?". Jak zaznaczył, właśnie o tym rozmawiał z komendantem placówki Straży Granicznej w Kuźnicy. Sytuacja się zmieniła, dlatego że - jak mówił Andrzej Duda - "z obozowiska, które znajdowało się tuż przy linii granicznej, takiego dzikiego obozowiska, migranci zostali przemieszczeni przez funkcjonariuszy białoruskich do magazynów, które są dosłownie niecały kilometr od linii granicznej, więc w ciągu 7-10 minut są w stanie się przemieścić". 


Tam jest w tej chwili - jak szacują nasze służby graniczne - ponad tysiąc ludzi w tych budynkach, więc jest to ogromna grupa. Co jakiś czas się ponawiają ataki na granicę w pobliżu - powiedział prezydent.


Jak dodał, ataki na polską granicę odbywają się w różnych miejscach w rejonie ochranianym przez placówkę SG w Kuźnicy, czyli na odcinku ok. 18 km. "Komendant mówi: nie znają niestety dnia ani godziny. Nagle może się zjawić kilka białoruskich ciężarówek, które przywożą grupę migrantów, nagle wysiada i jest już 120 osób. W ciągu kilkunastu minut może pojawić się ponad 100 osób, które szturmują granicę w jednym miejscu" - zaznaczył Andrzej Duda.

Podkreślił także, że gotowość i czujność ze strony funkcjonariuszy i żołnierzy musi być cały czas zachowana. 


Trudno powiedzieć, żeby było spokojniej. Jest po prostu inaczej. Nie ma stałego szturmu tak, jak to widzieliśmy kilka tygodni temu, ale ponawiają się cały czas ataki, ponawiają się cały czas próby nielegalnego przekraczania granicy - podsumował prezydent.


Prezydent rozmawiał także na temat pomagania migrantom 

Jak powiedział mediom, jednym z tematów środowych rozmów była również kwestia pomagania migrantom, którzy przekroczyli granicę polsko-białoruską. Prezydent podkreślił, że funkcjonariusze i żołnierze są wyposażeni w podstawowe atrybuty służącym do pomocy takim osobom, m.in. folie NRC, jedzenie i opatrunki. Jeżeli tylko jest potrzeba - jak tłumaczył - służby natychmiast wzywają pomoc: czy pogotowie, czy transport, którym cudzoziemców można przewieźć do placówki SG.

Zaznaczył, że ich także obejmują przepisy o wyrażeniu zgody na przebywanie osób w obszarze przygranicznym. Zapytany o to, czy osoby z tych organizacji będą mogły wjechać i pomagać w strefie przygranicznej zaznaczył, że "jeżeli będą widziały taką konieczność, jest kwestia rozpoczęcia korzystania z tych przepisów, występowania o zgodę w tym zakresie". "Chodzi o to, żeby ta sytuacja była kontrolowana, dlatego, że jest to tutaj niezbędne do tego, żeby służba mogła być realizowana i żeby było bezpiecznie" - podsumował Andrzej Duda.Prezydent o sytuacji, problemach i ewentualnej oczekiwanej pomocy rozmawiał także z mieszkańcami strefy przygranicznej.źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Migranci próbowali siłowo przekroczyć granicę w okolicach Czeremchy

8.12.2021, 08:23

Na odcinku ochranianym przez placówkę w Czeremsze grupa 35 osób - głównie ob. Iraku, forsowała granicę. Wszyscy zostali zatrzymani - przekazała w środę (8.12) Straż Graniczna.


W lesie w gminie Narewka odnaleziono zwłoki mężczyzny

8.12.2021, 07:48

Zwłoki mężczyzny, przy których był plecak i nigeryjski paszport, odnaleziono we wtorek (7.12) w lesie w rejonie Olchówki w gminie Narewka - podała w środę (8.12) rano podlaska policja.


Charytatywny koncert na rzecz rodzin funkcjonariuszy SG z udziałem pary prezydenckiej [zdjęcia]

7.12.2021, 19:36

Dziękuję za służbę, serce i za solidarność, która jest między funkcjonariuszami Straży Granicznej - podkreślił prezydent Andrzej Duda podczas koncertu charytatywnego na rzecz chorych dzieci funkcjonariuszy i pracowników Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.


por. Anna Michalska

7.12.2021, 08:25

"Na pewno po stronie białoruskiej jest jeszcze bardzo dużo cudzoziemców, szacujemy, że nawet do 10 000 i na pewno strona białoruska będzie próbowała wypchnąć te osoby na stronę polską, więc zakładamy również taki scenariusz, że te bardzo duże grupy będą próbowały przekraczać granicę" - mówi por. Anna Michalska.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok