Radio Białystok | Wiadomości | Kolejne centra opiekuńczo-mieszkalne dla osób z niepełnosprawnościami powstaną w regionie

Kolejne centra opiekuńczo-mieszkalne dla osób z niepełnosprawnościami powstaną w regionie

9.12.2021, 17:41, akt. 18:09

To miejsca, które będą służyć m.in. rehabilitacji i aktywizacji osób z dysfunkcjami. W gminach Ciechanowiec i Stawiski powstaną kolejne w Podlaskiem centra opiekuńczo-mieszkalne dla osób z niepełnosprawnościami.

fot. Grzegorz Pilat
fot. Grzegorz Pilat


0:00
0:00
Kolejne centra opiekuńczo-mieszkalne dla niepełnosprawnych powstaną w regionie - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Placówki powstają w ramach programu "Centra opiekuńczo-mieszkalne" realizowanego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Resort dofinansuje ich budowę. W Podlaskiem takie placówki powstają w Daniłowie Dużym w gminie Łapy, w Perlejewie i w miejscowości Putkowice Nadolne w gminie Drohiczyn. 

W czwartek (9.12) podpisano umowy na powstanie takich centrów opiekuńczo-mieszkalnych w miejscowości Sokoły (gmina Stawiski) i miejscowości Koce Schaby (gm. Ciechanowiec).

Jak powiedział przed podpisaniem umowy wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, program działa od 2019 roku i cieszy się dużym zainteresowaniem samorządów z województwa podlaskiego. W tym roku gminy złożyły sześć wniosków, a dwa z nich otrzymały dofinansowanie - poinformował wojewoda.

W tej chwili powstają trzy placówki, do końca stycznia ma być gotowe centrum w gminie Łapy. Wojewoda powiedział, że w tych trzech placówkach będzie 57 miejsc dla osób z niepełnosprawnościami, w tym 17 osób będzie mogło w nich zamieszkać, a pozostałe mogą mieć opiekę dzienną. 

W miejscowości Sokoły na potrzeby centrum zostanie zaadaptowany budynek dawnej szkoły. Z centrum będzie mogło skorzystać 20 osób z niepełnosprawnościami, 12 będzie dowożonych na pobyt dzienny, a osiem zamieszka w centrum na stałe. 

W ocenie burmistrz Stawisk Agnieszka Rutkowska, potrzeby w zakresie pomocy osobom z niepełnosprawnościami w gminie są bardzo duże, dlatego - jak podkreśliła - bardzo cieszy się, że udało się pozyskać dofinansowanie na powstanie takiego centrum. Gmina otrzymała na ten cel ponad 3 mln zł.

Także w miejscowości Koce Schaby na centrum zostanie zaadaptowany budynek po dawnej szkole. Na ten cel gmina pozyskała ponad 2,4 mln zł. Jak mówił burmistrz Ciechanowca Eugeniusz Święcki, w centrum będzie 17 miejsc - 15 osób będzie mogło przebywać tam na tzw. pobycie dziennym, a dwie będą mogły tam zamieszkać. Szkoła znajduje się na dwuhektarowej działce, która zostanie zagospodarowana na potrzeby centrum. Ma tam też powstać sad.

Jak poinformował Podlaski Urząd Wojewódzki, placówka w gminie Ciechanowiec ma powstać do końca 2022 roku, natomiast centrum w Sokołach - do października 2023 roku.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Pełnomocnik prezydenta Białegostoku ds. osób z niepełnosprawnościami

8.12.2021, 17:02

W Białymstoku znów działa Pełnomocnik Prezydenta Miasta do spraw Osób z Niepełnosprawnościami. Od pierwszego grudnia jest nim pani Katarzyna Subieta.


W Białymstoku znów jest pełnomocnik do spraw osób niepełnosprawnych

1.12.2021, 13:51

Po ponad trzech latach w Białymstoku znów jest pełnomocnik do spraw osób niepełnosprawnych. Została nim pracująca w Departamencie Spraw Społecznych Katarzyna Subieta. Jak podkreśla: "będę rekomendować dobre praktyki, które będą służyły poprawie jakości życia osób niepełnosprawnych".


"Nie mam kaleki w głowie" - reportaż Alicji Pietruczuk

3.12.2021, 00:01

Ewelina jest piękną kobietą, która marzy o tym, by projektować przestrzenie, w których każdy czułby się dobrze.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

Podlaskie ToTu! - Kierunek Augustówfot. Paweł Wądołowski
JEDWABNE
2.07.2022, 12:35, akt. 12:40

Zlot motocyklowy w Jedwabnem

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok