Radio Białystok | Wiadomości | Maturzyści odtańczyli poloneza w centrum Białegostoku [zdjęcia]

Maturzyści odtańczyli poloneza w centrum Białegostoku [zdjęcia]

18.01.2022, 13:51, akt. 14:48

Tradycyjnego poloneza odtańczyli we wtorek (18.01) na rynku Kościuszki w Białymstoku maturzyści, którzy za 100 dni przystąpią do egzaminu dojrzałości. Studniówka miejska odbyła się trzynasty raz.

Studniówka miejska na Rynku Kościuszki w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska
Studniówka miejska na Rynku Kościuszki w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Studniówka miejska w Białymstoku - relacja Edyty Wołosik


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Wielu uczniów miało historyczne stroje z różnych epok. Były kontusze, futrzane elementy strojów, suknie, meloniki, fraki, ale też stroje barokowe. Młodzież z klas mundurowych tańczyła w mundurach, byli też uczniowie w togach.

Imprezę poprowadził maturzysta w roli hetmana Jana Klemensa Branickiego.


- Wszelako kontent jestem, że żaków tylu, jak co roku, na uroczystość naszą przybyło. Kuranty już wybiły godzinę 12:00, zatem w obliczu władzy, tancerzy i zgromadzonej gawiedzi, już po raz trzynasty w tany pójdziem. Staropolskim zwyczajem na 100 dni do sławetnej matury mając, polonez odtańczon będzie - mówił studniówkowy hetman.


W pierwszej parze tańczył prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski z maturzystką w stroju historycznym, która wcieliła się w postać żony hetmana Jana Klemensa Branickiego - Izabeli z Poniatowskich Branickiej. Prezydent Tadeusz Truskolaski wspominał, że swoją studniówkę miał 45 lat temu. Mówił, że matura to pierwszy poważny egzamin.


- Tradycyjnie staropolskim zwyczajem, zanim przystąpicie do tej ciężkiej, znojnej pracy, ucząc się, to zaczynamy od świętowania najpierw tu, na rynku Kościuszki, a później wiele, wiele balów studniówkowych odbędzie się w naszym mieście - mówił prezydent.


Prezydent poinformował, że w Białymstoku będzie w 2022 r. ok. czterech tysięcy abiturientów szkół średnich. Młodym ludziom życzył takich wyników na maturze, które pozwolą im w wyborze wymarzonych kierunków studiów, dalszej edukacji. Podkreślał, że miasto potrzebuje "młodych, zdolnych umysłów, młodych gorących serc" i zachęcał, by po dalszej edukacji wiązali swoje życie z Białymstokiem.

Wiele białostockich szkół studniówki organizuje w najbliższy weekend. W sobotę będą bawić się m.in. uczniowie II i III LO, a w niedzielę - VI.


źródło: PAP | red: sk, zmj


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ranking "Perspektyw" - najlepsze szkoły średnie w Podlaskiem

11.01.2022, 13:34

II Liceum Ogólnokształcące i Technikum Elektryczne w Białymstoku ponownie zostały najlepszymi szkołami średnimi w regionie.


Białostockie uczelnie przygotowały zajęcia dla maturzystów

9.01.2022, 10:59

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku i Uniwersytet w Białymstoku przygotowały zajęcia dla uczniów szkół średnich, którzy chcą się przygotować do matury i dokształcić z przedmiotów takich jak chemia, biologia, historia i WOS. Trwają zapisy, zajęcia zaczną się jeszcze w styczniu.


Białostocka maturzystka tworzy aplikację uczącą krytycznego myślenia

26.11.2021, 14:35

Młodzi ludzie chcą aktywnie działać na rzecz edukacji przyszłości, a nie tylko odtwarzać sztywny program nauczania. Tak uważa uczennica III Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku Dominika Jacejko.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok