Radio Białystok | Wiadomości | Lekarze i eksperci wciąż apelują o przestrzeganie obostrzeń sanitarnych - szczególnie podczas ferii

Lekarze i eksperci wciąż apelują o przestrzeganie obostrzeń sanitarnych - szczególnie podczas ferii

autor: Renata Reda

29.01.2022, 13:42, akt. 13:55

Lekarze i eksperci cały czas apelują o przestrzeganie obostrzeń sanitarnych. Zwracają się zwłaszcza do dzieci i młodzieży, by podczas ferii nie zapominały o zasadzie DDM, czyli Dystans, Dezynfekcja, Maseczka.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

W razie zachorowania podczas ferii, które spędzamy poza domem możemy skorzystać z różnych form pomocy medycznej - przypomina rzeczniczka Podlaskiego NFZ Beata Leszczyńska.

- Z konsultacji medycznej można skorzystać przez telefon. Z lekarzem, pielęgniarką i położną skontaktujemy się poprzez Teleplatformę Pierwszego Kontaktu, tzw. TPK. Pod bezpłatnym numerem 800 137 200 od 18:00 do 8:00 rano od poniedziałku do piątku oraz całodobowo w soboty, niedziele i święta, czyli poza godzinami pracy POZ otrzymamy pomoc bez wychodzenia z domu - mówi Beata Leszczyńska.

Jeśli ferie spędzamy poza miejscem zamieszkania w razie choroby możemy udać się do najbliższej przychodni lekarza rodzinnego lub do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Adresy znajdziemy na stronie NFZ.

Można też zadzwonić na całodobową infolinię Funduszu 800-190-590, by dowiedzieć się, jaki jest adres najbliższej placówki medycznej.

W cięższych przypadkach należy zgłosić na najbliższy SOR lub wezwać karetkę pogotowia.

Jeśli mamy objawy infekcji należy skontaktować się z lekarzem, który może wystawić skierowanie na test na obecność koronawirusa.

Możemy też sami wypełnić formularz w internecie lub skorzystać z infolinii. 

- Każda osoba można również samodzielnie zyskać zlecenie na test wypełniając formularz na stronie gov.pl. Zlecenie na pobranie wymazu możemy również uzyskać telefonicznie pod numerem 22 735 39 40 - dodaje Beata Leszczyńska.

Jeśli zachorujemy na Covid-19, to powinniśmy odbyć kwarantannę w miejscu gdzie przebywamy. Osoby podejrzane o zakażenie powinny przebywać w izolacji. Na zimowiska takie miejsce odosobnienia zapewnia organizator wypoczynku. Rodzice w każdej chwili mogą jednak dziecko zabrać do domu, jeśli nie będą podróżować transportem publicznym.Pomoc medyczna podczas ferii zimowych
| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ferie z pandemią, FOMO i Instagramem

28.01.2022, 12:15

Ferie są po to, by odpocząć, naładować akumulatory i po prostu się zresetować. Czy w pandemicznych warunkach jest w to w ogóle możliwe?


Policjanci i inspektorzy transportu drogowego kontrolują autokary, którymi dzieci wyjeżdżają na ferie

24.01.2022, 13:37

Sprawdzają m.in. trzeźwość kierowców i stan techniczny pojazdów. Podlascy policjanci wspólnie z inspektorami transportu drogowego kontrolują autokary, którymi dzieci wyjeżdżają na ferie.


Rozpoczyna się akcja "Bezpieczne ferie"

20.01.2022, 16:49

Wojewoda podlaski, kurator oświaty, sanepid i służby apelowali w czwartek (20.01) o zapewnienie dzieciom i młodzieży bezpieczeństwa w czasie ferii, które rozpoczynają się 24 stycznia i potrwają do 6 lutego.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok