Radio Białystok | Wiadomości | Premier: znosimy większość obostrzeń, zostają maseczki w miejscach publicznych

Premier: znosimy większość obostrzeń, zostają maseczki w miejscach publicznych

23.02.2022, 09:19, akt. 09:44

Znosimy większość obostrzeń, będzie obowiązywało noszenie maseczek w miejscach publicznych: sklepach i środkach komunikacji - powiedział w środę (23.02) premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki, źródło: KPRM
Premier Mateusz Morawiecki, źródło: KPRM

Zniesiona większość obostrzeń, ale nadal nosimy maseczki

"Znosimy większość obostrzeń i zostawiamy tylko te, które są najbardziej konieczne, ograniczamy obostrzenia, które do dzisiaj obowiązywały, nadal będzie obowiązywało tylko noszenie maseczek w miejscach publicznych, w szczególności w środkach komunikacji publicznej, w sklepach - tam gdzie rzeczywiście ten dystans między ludźmi jest bliski" - powiedział premier Morawiecki.

"Przywracamy również normalną pracę w urzędach. W urzędach obowiązywała praca zdalna, w firmach, przedsiębiorstwach zalecana była praca zdalna, dzisiaj znosimy to zalecenie, dzisiaj urzędy wracają do normalnego funkcjonowania" - dodał szef rządu. 


Kwarantanna i izolacja pozostają w skróconym czasie 

Szef rządu poinformował o utrzymaniu izolacji i kwarantanny dla domowników w krótszych okresach. Mateusz Morawiecki zastrzegł, że rozdział pandemii COVID-19 nie jest jeszcze zamknięty. 

"Pandemia nas wszystkich nauczyła pokory, nauczyła spokojnego podejmowania decyzji. Ale widzimy, że dzisiaj śmiertelność wywołana wariantem omikron, hospitalizacje wywołane tą mutacją są dalece niższe niż przestrogi, z którymi się spotykaliśmy i których słuchaliśmy, bo lepiej założyć ten zły scenariusz i ocalić jak najwięcej istnień ludzkich, pomóc jak największej liczbie ludzi" - podkreślił.

"Będziemy stopniowo odchodzić od wszystkich pozostałych obostrzeń" - zapowiedział. 

"Można znieść znaczącą część wszystkich ograniczeń, które były do tej pory obowiązujące. Znieść te restrykcje, które towarzyszyły nam przez wiele miesięcy i kwartałów" - mówił premier Morawiecki. Jak dodał, kolejne kraje europejskie znoszą restrykcje, obostrzenia i wracają do normalności.

Z informacji przekazanych w środę rano przez wiceszefa resortu zdrowia Waldemara Kraskę wynika, że ostatniej doby zanotowano 20 456 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Wiceminister dodał, że zmarło 360 osób z COVID-19, a ok. 70 proc. z nich było niezaszczepionych. Kraska zaznaczył, że dzisiejsza liczba zakażeń "to jest prawie 30 procent mniej niż to, co było tydzień wcześniej".

W ocenie wiceministra zdrowia "sytuacja epidemiczna w naszym kraju wydaje się, że jest sytuacją już w tej chwili stabilną", więc luzowanie obostrzeń jest uzasadnionym działaniem.


Niedzielski: od 1 marca znosimy większość restrykcji gospodarczych

"Od 1 marca znosimy większość restrykcji, które mają charakter gospodarczy. W zasadzie zostają tylko te restrykcje – mówię o maseczkach, o izolacji, o kwarantannie – które mają charakter czysto epidemiczny, związany z utrzymaniem kryterium ograniczania transmisji wirusa" – powiedział minister Adam Niedzielski.

"To są oczywiście też restrykcje, które w perspektywie kolejnych tygodni czy miesięcy będziemy decydowali się znosić – zawsze konsultujemy te decyzje ze specjalistami, w tym przypadku chodzi o Radę ds. Covid, która działa w nowej formule. Wczoraj odbyło się spotkanie i dyskutowaliśmy m.in. na ten temat" – poinformował.

Niedzielski podkreślił, że "trend spadkowy jest bardzo silny". 

"W ostatnich tygodniach mieliśmy do czynienia ze spadkami nawet powyżej 30 proc. z tygodnia na tydzień i to spowodowało, że tak jak szybko osiągnęliśmy apogeum V fali, tak szybko redukuje się liczba zakażeń" – powiedział szef MZ.


Priorytet - odmrażanie służby zdrowia 

Podczas konferencji prasowej szef resortu zdrowia zaznaczył, że "jeśli chodzi o perspektywę skali zakażeń w najbliższych tygodniach czy miesiącach, to można powiedzieć, że jesteśmy mniej więcej na poziomie, jak bywa to w szczycie grypy" – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski

Jak ocenił, "to ważny argument, bo pewnym celem naszej polityki epidemicznej jest też sprowadzenie zakażenia COVID-em do charakterystyki do tego typu zjawiska, z jakim mamy do czynienia w przypadku sezonowego zachorowania na grypę".

Adam Niedzielski podkreślił, że "w tej chwili priorytetem powoli staje się odmrażanie służby zdrowia". 

"Priorytetem działań będzie zwiększanie dostępności do zwykłego systemu opieki zdrowotnej, bo dorabianie tego długu zdrowotnego, który narósł przez cały czas pandemii, będzie priorytetem zdrowotnym" – zaznaczył.

źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Minister zdrowia: Za nami apogeum piątej fali - uczniowie mają wrócić do szkół 21 lutego

9.02.2022, 13:35

Za nami apogeum piątej fali - to potwierdza się zarówno na poziomie liczby nowych zakażeń, jak i na poziomie badań i zleceń na testy – poinformował w środę (09.02) minister zdrowia Adam Niedzielski.


Lekarze i eksperci wciąż apelują o przestrzeganie obostrzeń sanitarnych - szczególnie podczas ferii

29.01.2022, 13:42

Lekarze i eksperci cały czas apelują o przestrzeganie obostrzeń sanitarnych. Zwracają się zwłaszcza do dzieci i młodzieży, by podczas ferii nie zapominały o zasadzie DDM, czyli Dystans, Dezynfekcja, Maseczka.


Minister zdrowia: na tę chwilę nie ma decyzji o kolejnych obostrzeniach

5.01.2022, 12:05

Minister Niedzielski w środę był pytany o ewentualne nowe obostrzenia w związku ze wzrostem zakażeń. Minister po raz kolejny ocenił, że obecny wzrost to poświąteczna anomalia, a nie zmiana trendu.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok