Radio Białystok | Wiadomości | Przed białostockim sądem rozpoczął się proces burmistrza Michałowa

Przed białostockim sądem rozpoczął się proces burmistrza Michałowa

autor: Ryszard Minko

4.03.2022, 15:10, akt. 15:15

Burmistrz Michałowa Marek Nazarko stanął przed białostockim sądem. Prokuratura Okręgowa oskarżyła go o niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień. Chodzi o wydarzenia sprzed 16 lat, kiedy będąc wójtem gminy miał ułatwić sobie zakup działki, do której prawo pierwokupu miała gmina, a także nie obciążył nowego właściciela wysoką opłatą planistyczną.

Fotolia.com
Fotolia.com

Prokurator Marek Żendzian mówił, że wójt występował w podwójnej roli. Najpierw jako osoba fizyczna kupująca nieruchomość, a jednocześnie jako przedstawiciel organu upoważnionego do wypowiedzenia się o skorzystaniu, bądź nie, z prawa pierwokupu. Zadaniem prokuratora, w takiej sytuacji powinien wystąpić do organu nadrzędnego o wyłączenie go z rozpatrywania tej sprawy.

Prokuratura zarzuciła też burmistrzowi, że zwlekał z publikacją oświadczeń majątkowych radnych. Oskarżony Marek Nazarko w kilkudziesięciominutowych wyjaśnieniach konsekwentnie zaprzeczał, by swoimi działaniami działał na szkodę gminy. Wyjaśniał, że wszystkie działania skonsultowane były z prawnikiem i notariuszem, sprawą zajmowała się upoważniona pracownica, a pozytywną opinię wydała też rada gminy.

- Jestem burmistrzem od 22 lat z czteroletnią przerwą i głupotą by było, bym w jakikolwiek sposób działał na szkodę gminy - mówił przed sądem. Dodawał, że gmina nigdy nie skorzystała z prawa pierwokupu i nie naliczała też opłat planistycznych.

Zdaniem prokuratury, podczas zakupu działki, burmistrz powinien był wystąpić do organu nadrzędnego o wyłączenie go ze sprawy. Śledczy uznali za niewystarczające, że po konsultacjach z prawnikami delegował do tego konkretnego pracownika. Zgodnie z kodeksem karnym burmistrzowi grozi do 10 lat więzienia.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Trzech lat więzienia żąda prokurator dla wójta gminy Płaska – Wiesława Gołaszewskiego

23.02.2022, 10:20

Samorządowiec oskarżony jest o przyjęcie 120 tysięcy złotych łapówki w zamian za bezproblemowy odbiór przydomowych oczyszczalni ścieków.


Sąd Rejonowy w Augustowie po raz trzeci zajmie się sprawą wójta gminy Płaska

2.09.2021, 07:26

Sąd Najwyższy odrzucił bowiem skargę na brak bezstronności suwalskich sędziów, którzy w kwietniu uchylili wyrok uniewinniający go z zarzutu przyjęcia 120 tys. zł łapówki.


Więzienie w zawieszeniu za korupcję wyborczą w gminie Boćki - białostocki sąd prawomocnie skazał 3 osoby

28.03.2019, 08:48

Białostocki sąd nie miał wątpliwości, że w gminie Boćki doszło do korupcji wyborczej. Utrzymał wyrok skazujący wobec kandydata na wójta - Marka Ł. i dwóch innych osób. Wymierzone kary to więzienie w zawieszeniu.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok