Radio Białystok | Wiadomości | Burmistrz Michałowa Marek Nazarko został uniewinniony

Burmistrz Michałowa Marek Nazarko został uniewinniony

autor: Ryszard Minko

8.04.2022, 16:07, akt. 16:12

Prokuratura oskarżyła go między innymi o to, że przed 16-stu laty miał sobie ułatwić zakup działki, do której prawo pierwokupu miała gmina. Śledczy zarzucili mu też, że przez długi czas zwlekał z publikacją oświadczeń majątkowych radnych.

Marek Nazarko, fot. Joanna Szubzda
Marek Nazarko, fot. Joanna Szubzda

Po szybkim procesie sąd całkowicie uniewinnił włodarza. Argumentował, że żaden z zarzucanych mu czynów nie był przestępstwem. Między innymi nie można go oskarżać o zwłokę w publikacji oświadczeń, bo prawo nie wyznacza żadnego terminu w tej sprawie.

-Oskarżony czy inny samorządowiec zobowiązany do upubliczniania informacji publicznej, nie może ponosić negatywnych konsekwencji tego, że prawo jest tak nieprecyzyjne. Mówiąc potocznie, nie może być takim chłopcem do bicia - uzasadniał wyrok sędzia Andrzej Gołaszewski. 

Sędzia dodał też, że główny zarzut wobec burmistrza dotyczył wydarzeń sprzed 16 lat. W jego opinii dziwne jest to, że sięgnięto do niego dopiero teraz, a nie znacznie wcześniej

Burmistrz Michałowa od samego początku konsekwentnie nie przyznawał się do zarzutów. Wyjaśniał, że sprawę z działką przeprowadził w porozumieniu z prawnikami i po zasięgnięciu opinii radnych, a gmina nie poniosła żadnej straty. W jego opinii działania prokuratury mają charakter polityczny. 

-Sprawa była prowadzona przez ostatnie 4 lata. Zgromadzono 17 tomów akt, powołano biegłych, prześwietlono całe moje życie od 2002 roku, wszystkie przepływy finansowe. I co się okazało? Że jestem uczciwym człowiekiem, a prokurator stawia zarzuty, które w ogóle nie powinny być zarzutami. Niech wszyscy rozstrzygną czy to chodzi o sprawiedliwość po 16 latach w sprawie proceduralnej, czy o to żeby Nazarko nie był burmistrzem - mówił dziennikarzom po ogłoszeniu wyroku.

Marek Nazarko kieruje gminą Michałowo od 22 lat z czteroletnią przerwą. Wyrok sądu jest nieprawomocny.

| red: mark

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok