Radio Białystok | Wiadomości | Nowy sezon w skansenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej [zdjęcia]

Nowy sezon w skansenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej [zdjęcia]

autor: Olga Gordiejew

28.04.2022, 15:55, akt. 1.05.2022, 11:21

Miłośnicy tradycyjnej podlaskiej kultury ludowej w tym miejscu mogą przeżyć podróż w czasie. Przed nami otwarcie nowego sezonu w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
W skansenie zobaczymy bardziej czytelne oznakowanie muzeum i znajdujących się w nim obiektów - jest też wystawa o świętych - relacja Olgi Gordiejew | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Z myślą o stałych bywalcach, ale też o tych, którzy trafią tutaj po raz pierwszy przygotowano nowe atrakcje i bardziej czytelne oznakowanie i samego muzeum, i znajdujących się w nim obiektów.

O istnieniu muzeum informuje widoczna już z krajowej ósemki duża tablica, bo chociaż muzeum działa ponad 30 lat, to cały czas warto przypominać o jego istnieniu - mówi dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej Artur Gaweł.

Nowością w skansenie są też tabliczki, które zamontowano przy każdym obiekcie drewnianym w języku polskim i angielskim. Kształt i forma tabliczek nawiązuje do budownictwa drewnianego, znajduje się na każdej z nich detal zdobniczy - nadokiennik. Tabliczki zawierają informacje o danym obiekcie. W plenerze muzealnym pojawiło się też więcej ławeczek.

Nową atrakcją są otwarte chaty - dodaje zastępca dyrektora PMKL Katarzyna Ancipiuk. Będzie można do nich wejść i przez drewniane kraty zobaczyć ich wnętrze, czyli to, jak kiedyś ludzie mieszkali, żyli. Będzie można zrobić także zdjęcie. Otwarte są trzy chaty dla zwiedzających samodzielnie - budynek mieszkalny z Jacowlan, ze Starej Grzybowszczyzny oraz z Dąbrowy Moczydły.

Nowością w tym sezonie są także godziny otwarcia muzeum - od maja do września do 18:00. W poniedziałki wstęp jest bezpłatny.

Również wszystkie osoby z Ukrainy mogą odwiedzać muzeum bezpłatnie.

Skansen przygotował w tym sezonie również trzy nowe szlaki do zwiedzania muzeum z przewodnikiem. Pierwszy dotyczy rolnictwa. Drugi to szlak zabytkowych wnętrz drewnianych budynków, a trzeci - to szlak rzemiosła.

Skansen oferuje też nowe atrakcje z myślą o zwiedzających powyżej 18 roku życia.

| red: mak, bsd, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Czemu gromadzimy materialne dziedzictwo naszych przodków ? Rozmawiamy o tym z dyrektorem PMKL Arturem Gawłem

16.01.2022, 09:49

Jest takie miejsce w regionie gdzie znajdziemy wyjątkowo dużo przedmiotów ze świata babć i dziadków. Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej - to jakby jeden wielki kufer do którego trafiają i te małe, i te całkiem pokaźne obiekty z przeszłości. Po co nam one? Czemu gromadzimy materialne dziedzictwo naszych przodków ? Rozmawiamy o tym z dyrektorem PMKL Arturem Gawłem.


Prawie 25 tys. osób odwiedziło w 2021 roku Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

16.01.2022, 07:37

Dla wielu to okazja do podróży w czasie i sentymentalnych spacerów po dawnej wsi podlaskiej. Prawie 25 tysięcy zwiedzających odwiedziło w ubiegłym roku Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej. Ze względu na pandemię w wydarzeniach online uczestniczyło ponad 150 tysięcy osób.


Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej poprzez filmy popularyzuje dawne tradycje i zwyczaje

24.10.2021, 12:18

To sposób na popularyzację dawnych tradycji, zwyczajów ludowych ale też prezentacja pracy muzealników. Na stronie internetowej Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej oglądać możemy 17 filmów krótkometrażowych, które przybliżają to, czym zajmuje się podbiałostocki skansen.ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP Koncert Sylwestrowy

Wigilijne gotowanie


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok