Radio Białystok | Wiadomości | W weekend załamanie pogody; ostrzeżenia dla niemal całej Polski

W weekend załamanie pogody; ostrzeżenia dla niemal całej Polski

20.05.2022, 18:39, akt. 18:45

Ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia wydał IMGW dla niemal całej Polski. W sobotę (21.05) spodziewane są silne wiatry i burze z gradem.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com


Burze z gradem pojawią się już w piątek wieczorem na zachodniej i południowej granicy Polski.


- Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu początkowo od 10 mm do 15 mm, w nocy od 15 mm do 25 mm oraz porywy wiatru początkowo do 70 km/h, lokalnie do 80 km/h, a w nocy do 90 km/h, lokalnie do 100 km/h. Miejscami możliwy grad. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia burz z silnymi zjawiskami dotyczyć będzie godzin nocnych - przekazali synoptycy IMGW.


Ostrzeżenia w piątek będą obowiązywać dla powiatów z województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego, a także lubuskiego i zachodniopomorskiego. W godzinach nocnych ostrzeżenia obejmą resztę Polski. W sobotę burze spodziewane są na terenie niemal całego kraju - z wyjątkiem Bieszczad i Podkarpacia.Oddzielne ostrzeżenia wydano ze względu na spodziewany silny wiatr. Mocniej będzie wiało w północnej Polsce - gdzie od północy w większości powiatów będą obowiązywać ostrzeżenia drugiego stopnia.


- Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 35 km/h, w porywach do 90 km/h, lokalnie do 100 km/h, z zachodu i północnego zachodu - brzmi komunikat.


Nieco spokojniej będzie na południu Polski. Prognozowany jest wiatr do 75 km/h - stąd ostrzeżenia pierwszego stopnia, obowiązujące do późnego popołudnia lub wieczora.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Przed nami załamanie pogody - burze z gradem i porywisty wiatr

12.05.2022, 07:59

Podlascy synoptycy ostrzegają przed burzami z gradem i silnymi porywami wiatru. Jak mówi Wiesław Winnicki z Białostockiego Biura Prognoz miejscami może być niebezpiecznie.


Według Stowarzyszenia Miasto Mieszkańców - Białystok nie jest przygotowany na ekstremalne ulewy

27.07.2021, 17:55

Białystok nadal nie jest w pełni przygotowany na ekstremalne opady deszczu. To ocena Stowarzyszenia Miasto Mieszkańców, które kilka tygodniu temu zapytało urzędników o realizację rozwiązań minimalizujących podtopienia po ulewach.


Zerwane dachy, zalane domy, połamane drzewa - przez Podlaskie przeszła groźna nawałnica [zdjęcia, wideo]

15.07.2021, 15:15

Blisko 160 interwencji związanych z burzami mieli podlascy strażacy. Zgłoszenia były z całego województwa. Strażacy musieli wyjeżdżać do zalanych piwnic i uszkodzonych dachów. To skutki nawałnic, które przeszły nad naszym regionem.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

Podlaskie ToTu! - Kierunek Augustów


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok