Radio Białystok | Wiadomości | Parafianie i proboszcz kościoła Św. Rocha w Białymstoku nie chcą budowy bloków w pobliżu świątyni

Parafianie i proboszcz kościoła Św. Rocha w Białymstoku nie chcą budowy bloków w pobliżu świątyni

autor: Edyta Wołosik

24.05.2022, 07:19, akt. 11:22

Na budowę bloków zamiast drogi nie zgadzają się parafianie i proboszcz kościoła Świętego Rocha. A nad takimi zmianami w planie zagospodarowania przestrzennego części białostockich osiedli: Centrum i Przydworcowe dyskutowali radni.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Parafianie i proboszcz kościoła Świętego Rocha w Białymstoku nie chcą budowy bloków w pobliżu świątyni - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Prywatni właściciele działki przez którą droga ma przebiegać wystąpili z wnioskiem o zmianę zapisów.

- Żeby wybudować drogę dojazdową do białostockich Spodków, a przy okazji wjazd na posesję kościoła Świętego Rocha właśnie od strony Spodków, trzeba wykupić działkę od prywatnych właścicieli - zgodnie z operatem szacunkowym za dwa miliony 600 tysięcy złotych - mówi Małgorzata Kwiatkowska z Departamentu Urbanistyki i Architektury i dodaje, że skoro przez lata tak się nie stało, to właściciele oczekują powrotu do przepisów obowiązujących dawniej, czyli dopuszczenia funkcji usługowej i mieszkaniowej. Stąd - jak dodaje - propozycja zmiany planu zagospodarowania przestrzennego.  

Nie zgadzają się na to parafianie i proboszcz parafii Św. Rocha - ksiądz Tadeusz Żdanuk. Jak mówi: "świątynia jako Pomnik Historii nie ma właściwego dojazdu, nie ma drogi przeciwpożarowej, a parafianie i turyści muszą wchodzić schodami na poziom trzeciego piętra, bo tak kościół jest usytuowany; planowana droga pozwoliłaby to zmienić".

Ostatecznie do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego nie doszło. Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski poprosił radnych, by odesłali projekt: "dajemy sobie czas do września, jeżeli znajdą się pieniądze na ten cel, to bardzo chętnie ulicę wybudujemy i nie będzie konieczności zmiany planu na funkcję usługową i mieszkaniową".

Do kosztu wykupu działki, czyli do 2 milionów 600 tysięcy złotych trzeba doliczyć koszt budowy drogi, czyli -  według szacunków - około 9 milionów złotych.

| red: mag, mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Sąd podtrzymał decyzję o wstrzymaniu prac przy ul. Długiej w Białymstoku

19.05.2022, 12:18

Prace uznano za samowolę budowlaną. To pierwsze prawomocne orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego wobec białostockiego dewelopera, który rozpoczął budowę kilkunastu bloków na podstawie specustawy antycovidowej.


Budowa ulicy Łopianowej w Augustowie stanęła pod znakiem zapytania

18.05.2022, 08:01

Choć miasto ma duże szanse na otrzymanie ponad 50-procentowego dofinansowania do inwestycji może nie dojść, bo sześciu właścicieli nieruchomości nie chce przekazać części swoich działek.


Suwalczanie z ulicy Raczkowskiej chcą zmiany planu zagospodarowania, która zablokuje powstanie stacji benzynowej

17.05.2022, 11:11

Taki pomysł rozwiązania problemu podsunęli radni z komisji skarg, wniosków i petycji.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

Podlaskie ToTu! - Kierunek Augustów

fot. Paweł Wądołowski
JEDWABNE
2.07.2022, 12:35, akt. 12:40

Zlot motocyklowy w Jedwabnemźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok