Radio Białystok | Wiadomości | Władze Białegostoku podpisały umowę z UNICEF-em w sprawie pomocy uchodźcom z Ukrainy

Władze Białegostoku podpisały umowę z UNICEF-em w sprawie pomocy uchodźcom z Ukrainy

autor: Ryszard Minko

4.08.2022, 14:01, akt. 14:36

UNICEF będzie wspierał białostocki samorząd przy pomocy skierowanej do uchodźców z Ukrainy. Przedstawiciele międzynarodowej organizacji podpisali w czwartek (4.08) w Białymstoku porozumienie o współpracy i finasowaniu wsparcia udzielanego ukraińskim dzieciom.

fot. Dawid Gromadzki/UM Białystok
fot. Dawid Gromadzki/UM Białystok

Potrzeby uchodźców są ogromne, dlatego naszym priorytetem jest przywrócenie edukacji wśród dzieci, by uczęszczały do przeszkoli, szkół, by kształciły się zdalnie. Musimy się też skupić na ich zdrowiu psychicznym i pomocy psychologów. Jesteśmy po rozmowach z Ministerstwem Zdrowia, by ukraińskie dzieci otrzymały niezbędne szczepionki. Zajmiemy się też dziećmi niepełnosprawnymi czy sierotami. To naprawdę duży projekt, którego efekty będą widoczne za kilka miesięcy - mówi dr Rashed Mustafa Sarwar z UNICEF.


Instytucje miejskie i współpracujące z nimi organizacje pozarządowe będą wspierały ukraińskie dzieci na wielu polach: od edukacji, po zapewnienie bezpieczeństwa i zdrowia psychicznego. Wszystko po to, by jak najlepiej zintegrowały się z nowym otoczeniem. Wymaga to sporo wysiłku, dlatego tak ważna jest pomoc wyspecjalizowanej organizacji humanitarnej - mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Dodaje, że jednym z poważniejszych problemów jest trauma ukraińskich dzieci, które z powodu lęków potrafią się nie odzywać całymi tygodniami. Dlatego też spory nacisk będzie położony na pomoc psychologiczną. Szacowane wsparcie UNICEF liczone jest w dziesiątkach milionów złotych.

Jak wynika z badania Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich - od ataku Rosji na Ukrainę do kwietnia do Białegostoku mogło przybyć nawet ponad 30 tysięcy uchodźców z Ukrainy. Blisko tysiąc ukraińskich dzieci uczęszczało do białostockich szkół.


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białostockie stowarzyszenia prowadzą zbiórkę podręczników do szkół ponadpodstawowych

4.08.2022, 07:19

To pomoc dla najbardziej potrzebujących rodzin z Białegostoku, ale też uchodźców z Ukrainy. Dwa białostockie stowarzyszenia prowadzą zbiórkę podręczników do szkół ponadpodstawowych.


Pół tysiąca książek w języku ukraińskim trafiło do suwalskiej biblioteki

27.07.2022, 09:21

To kolejne działanie w ramach projektu: „Poznajmy się - Ukraińcy w Suwałkach, Polacy w Tarnopolu”.


Konwój humanitarny wyruszył z Augustowa na Ukrainę

21.07.2022, 13:19

Z Augustowa na Ukrainę wyruszył dzisiaj (21.07) już XVI Konwój Humanitarny. Jest organizowany przez stowarzyszenia Czysty Świat, Szczęśliwe Miasto Berdyczów i Traktoriadę. Tym razem do walczących w ukraińskim Mikołajewie trafi też wóz strażacki.


Uchodźcy z Ukrainy nadal przyjeżdżają i wciąż potrzebują pomocy

19.07.2022, 16:19

Organizacje pozarządowe wciąż apelują o wsparcie dla uchodźców. Mimo że wielu Ukraińców wróciło do swojego kraju, to do województwa podlaskiego przyjeżdżają kolejni uciekinierzy, którzy potrzebują pomocy.


Dzieci z Ukrainy biorą udział w projekcie "Odbuduj siebie na Podlasiu"

12.07.2022, 17:46

Kilkadziesiąt osób z rodzin uchodźczych z Ukrainy bierze udział w projekcie "Odbuduj siebie na Podlasiu".


Centrum Pomocy Ukrainie - w nowym miejscu i na innych zasadach

12.07.2022, 07:39

Białostockie Centrum Pomocy Ukrainie wznowiło swoją działalność w nowej lokalizacji. Teraz uchodźcy wojenni mogą znaleźć wsparcie w wieżowcu przy ul. Andersa.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok