Radio Białystok | Wiadomości | Ornitolodzy obrączkują ptaki nad Zalewem Siemianówka

Ornitolodzy obrączkują ptaki nad Zalewem Siemianówka

7.08.2022, 14:56, akt. 15:17

Pierwsze ptaki, jak rudziki, bogatki, ale też zimorodka, gąsiorka czy dzięcioła zielonosiwego, udało się złapać i zaobrączkować w pierwszych dniach obozu ornitologicznego "Akcja Siemianówka". Badania potrwają do końca października.

fot. Sawomir/stock.adobe.com
fot. Sawomir/stock.adobe.com

"Akcja Siemianówka" organizowana jest od 2002 roku przez obrączkarzy oraz koło naukowe biologów Uniwersytetu w Białymstoku. Ten jedyny w północno-wschodniej części kraju i jeden z największych obozów obrączkarskich w Polsce rozstawia się zawsze w okolicach Zalewu Siemianówka.

Jak powiedział jeden z organizatorów akcji dr Krzysztof Deoniziak z UwB, w ciągu dwóch dni udało się złapać i zaobrączkować ponad 100 ptaków. To m.in. dzięcioł zielonosiwy, dzięciołek, zimorodek, gąsiorek, ale były też młode rudziki, bogatki, modraszki czy jarzębatka. 

Dr Deoniziak ocenił, że trudnością może być w tym roku wysoki poziom wody.


- Wysoki poziom wody ogranicza nam możliwości rozstawienia sieci. Dużo terenów, które wcześniej były obstawiane, jest obecnie pod wodą na tyle wysoką, że nawet ciężko jest tam dotrzeć w woderach. Wysoka woda powoduje też, że ptaki, które zatrzymywały się na tych terenach, gdy tej wody nie było, teraz wybierają inne miejsca - powiedział dr Deoniziak i zauważył, że przez to wiele ptaków nie uda się zaobrączkować.


Biolog zwrócił też uwagę, że wysoka woda oznacza, że nie ma błota, na którym żerują ptaki siewkowe jak kszyki, biegusy, które wcześniej były odławiane. Przypomniał, że w ubiegłym roku też był wysoki stan wody i udało się zaobrączkować ok. 5 tys. ptaków, a w poprzednich latach, gdy było mniej wody, liczba ta dochodziła do 8-10 tys.

Obóz wstępnie ma potrwać do 30 października. Krzysztof Deoniziak mówił, że zainteresowanie jest duże, a uczestniczyć może w nim każdy - należy się tylko zgłosić.

Wolontariusze i studenci razem z licencjonowanymi obrączkarzami sprawdzają siatki i pułapki tunelowe, a następnie schwytanym ptakom zakładają obrączki ze specjalnym numerem identyfikacyjnym. Podczas badań oznaczany jest gatunek i sprawdza się kondycję, a także otłuszczenie, czyli to, jaki zapas energii zgromadził dany osobnik. Zbierane są też pomiary biometryczne oraz waga, po czym ptaki wypuszczane są na wolność.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Nasze i ptasie szlaki

22.05.2022, 13:20

Adam Zbyryt jest biologiem ornitologiem i popularyzatorem nauki. Zawodowo związany z Uniwersytetem w Białymstoku, jest też miłośnikiem emocjonalnego i intelektualnego życia zwierząt, oraz autorem dwóch książek przyrodniczych i kilkudziesięciu artykułów popularnonaukowych i naukowych.


Naukowcy z Białegostoku prowadzą monitoring akustyczny ptaków nad Siemianówką

2.01.2022, 14:41

Biolodzy z Uniwersytetu w Białymstoku przez dwa sezony zarejestrowali ponad 4 tys. godzin nagrań głosów ptaków w ramach projektu monitoringu akustycznego nad zalewem Siemianówka.


Dzień Bociana Białego - ornitolodzy alarmują, że liczba tych ptaków w ostatnich latach maleje

31.05.2020, 08:27

Tego dnia mamy zwrócić szczególną uwagę na potrzeby tych ptaków i ich rolę w ekosystemie. W niedzielę (31.05) obchodzimy Dzień Bociana Białego. To święto ustanowione w 2003 roku, przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "pro Natura".


"Ptaki doliny Biebrzy i Narwi" - książka, którą możemy czytać, oglądać, ale i słuchać

24.05.2020, 10:30

Są książki do czytania i słuchania. Do takich należą "Ptaki doliny Biebrzy i Narwi", ale nie jest to klasyczny audiobook.


Mniej wróbli w polskich miastach - alarmują ornitolodzy

6.05.2020, 07:14

W Polskich miastach jest coraz mniej wróbli - zwracają uwagę ornitolodzy. Od 2000 roku wyginęło ponad 1,5 miliona par lęgowych.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
BAJM OiFPFotolia.com
WYPADEK
30.09.2022, 09:03, akt. 09:06

Wypadek na ul. Zjazd w Łomży

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok