Radio Białystok | Wiadomości | Pielgrzymi płyną kajakami na prawosławne święto w Supraślu

Pielgrzymi płyną kajakami na prawosławne święto w Supraślu

8.08.2022, 09:09, akt. 09:16

32 osoby wypłynęły w poniedziałek (08.08) rano z Gródka i biorą udział w kajakowej pielgrzymce na prawosławne uroczystości Ikony Matki Boskiej w Supraślu. Spływ rzeką to nawiązanie do historycznego przekazu o powstaniu tego klasztoru. Na miejsce pątnicy dotrą we wtorek (09.08).

fot. Michał Stepaniuk
fot. Michał Stepaniuk


0:00
0:00
Pielgrzymi płyną kajakami na prawosławne święto w Supraślu - relacja Michała Stepaniuka | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Po modlitwie w gródeckiej cerkwi, na rzekę zwodowanych zostało 16 dwuosobowych kajaków. Organizatorzy pielgrzymki oceniają, że cały zaplanowany odcinek (drugiego dnia ze startem w Nowosiółkach) powinien być spławny, bo poziom wody jest wysoki i nie ma utrudnień, takich jak roślinność, czy np. wystające konary drzew. Pytani o aspekt nie tylko religijny, ale i fizyczny takiej pielgrzymki jej uczestnicy przyznają, że wiele zależy właśnie od poziomu wody i od pogody.

Przypadające 10 sierpnia Święto Supraskiej Ikony Matki Boskiej, na które zdążają pielgrzymi, jest jednym z najważniejszych w monasterze, należącym do głównych ośrodków prawosławnego życia monastycznego w Polsce. Podobną rangę mają jeszcze: Zwiastowanie Najświętszej Marii Panny i święto Ewangelisty Jana Teologa.

Pielgrzymka kajakowa z Gródka (w ubiegłym roku jednodniowa, rozpoczynająca się nie w Gródku, a w Nowosiółkach) organizowana jest po raz jedenasty, we współpracy m.in. Bractwa Młodzieży Prawosławnej i gródeckiej prawosławnej parafii. Na taki pomysł wpadło kilka osób, którym zależało zarówno na nawiązaniu do historii założenia monasteru, jak też na pokazaniu bezpośredniego połączenia Gródka i Supraśla drogą wodną.

Według kronik klasztornych monaster w Supraślu założyli bowiem mnisi, którzy przybyli właśnie z Gródka. Pierwotnie to tam był klasztor założony przez mnichów kijowskich. Przekaz historyczny mówi, że szukając jednak bardziej ustronnego miejsca, puścili oni w dół rzeki Supraśl drewniany krzyż. Zatrzymał się on w miejscu znanym wtedy jako Suchy Bród – tam powstał obecny supraski klasztor, którego historia ma ponad 500 lat.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ponad 120 rowerzystów wyruszyło z Białegostoku na Jasną Górę

3.08.2022, 11:41

Ponad 120 osób wyruszyło z Białegostoku w 10. Rowerowej Pielgrzymce na Jasną Górę. W tydzień pokonają prawie 500 km.


Około 200 pielgrzymów wyruszyło z Białegostoku na Jasną Górę [wideo]

30.07.2022, 10:52

To przede wszystkim czas refleksji i modlitwy w ważnych dla każdego intencjach. Około 200 osób wyruszyło w sobotę (30.07) w 36. Białostockiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę.


Pielgrzymi z Bielska Podlaskiego i Hajnówki wędrują do Zaleszan

29.07.2022, 08:39

To pierwsze takie wydarzenie w Cerkwi Prawosławnej w Polsce. Z Bielska Podlaskiego i Hajnówki wyruszyły w piątek (29.07) po raz pierwszy piesze pielgrzymki do Zaleszan.





ZNAJDŹ NAS





Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok