Radio Białystok | Wiadomości | Pielgrzymi płyną kajakami na prawosławne święto w Supraślu

Pielgrzymi płyną kajakami na prawosławne święto w Supraślu

8.08.2022, 09:09, akt. 09:16

32 osoby wypłynęły w poniedziałek (08.08) rano z Gródka i biorą udział w kajakowej pielgrzymce na prawosławne uroczystości Ikony Matki Boskiej w Supraślu. Spływ rzeką to nawiązanie do historycznego przekazu o powstaniu tego klasztoru. Na miejsce pątnicy dotrą we wtorek (09.08).

fot. Michał Stepaniuk
fot. Michał Stepaniuk


0:00
0:00
Pielgrzymi płyną kajakami na prawosławne święto w Supraślu - relacja Michała Stepaniuka | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Po modlitwie w gródeckiej cerkwi, na rzekę zwodowanych zostało 16 dwuosobowych kajaków. Organizatorzy pielgrzymki oceniają, że cały zaplanowany odcinek (drugiego dnia ze startem w Nowosiółkach) powinien być spławny, bo poziom wody jest wysoki i nie ma utrudnień, takich jak roślinność, czy np. wystające konary drzew. Pytani o aspekt nie tylko religijny, ale i fizyczny takiej pielgrzymki jej uczestnicy przyznają, że wiele zależy właśnie od poziomu wody i od pogody.

Przypadające 10 sierpnia Święto Supraskiej Ikony Matki Boskiej, na które zdążają pielgrzymi, jest jednym z najważniejszych w monasterze, należącym do głównych ośrodków prawosławnego życia monastycznego w Polsce. Podobną rangę mają jeszcze: Zwiastowanie Najświętszej Marii Panny i święto Ewangelisty Jana Teologa.

Pielgrzymka kajakowa z Gródka (w ubiegłym roku jednodniowa, rozpoczynająca się nie w Gródku, a w Nowosiółkach) organizowana jest po raz jedenasty, we współpracy m.in. Bractwa Młodzieży Prawosławnej i gródeckiej prawosławnej parafii. Na taki pomysł wpadło kilka osób, którym zależało zarówno na nawiązaniu do historii założenia monasteru, jak też na pokazaniu bezpośredniego połączenia Gródka i Supraśla drogą wodną.

Według kronik klasztornych monaster w Supraślu założyli bowiem mnisi, którzy przybyli właśnie z Gródka. Pierwotnie to tam był klasztor założony przez mnichów kijowskich. Przekaz historyczny mówi, że szukając jednak bardziej ustronnego miejsca, puścili oni w dół rzeki Supraśl drewniany krzyż. Zatrzymał się on w miejscu znanym wtedy jako Suchy Bród – tam powstał obecny supraski klasztor, którego historia ma ponad 500 lat.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ponad 120 rowerzystów wyruszyło z Białegostoku na Jasną Górę

3.08.2022, 11:41

Ponad 120 osób wyruszyło z Białegostoku w 10. Rowerowej Pielgrzymce na Jasną Górę. W tydzień pokonają prawie 500 km.


Około 200 pielgrzymów wyruszyło z Białegostoku na Jasną Górę [wideo]

30.07.2022, 10:52

To przede wszystkim czas refleksji i modlitwy w ważnych dla każdego intencjach. Około 200 osób wyruszyło w sobotę (30.07) w 36. Białostockiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę.


Pielgrzymi z Bielska Podlaskiego i Hajnówki wędrują do Zaleszan

29.07.2022, 08:39

To pierwsze takie wydarzenie w Cerkwi Prawosławnej w Polsce. Z Bielska Podlaskiego i Hajnówki wyruszyły w piątek (29.07) po raz pierwszy piesze pielgrzymki do Zaleszan.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
BAJM OiFP


Fotolia.com
WYPADEK
30.09.2022, 09:03, akt. 09:06

Wypadek na ul. Zjazd w Łomży


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok