Radio Białystok | Wiadomości | Potomkowie żołnierzy, którzy walczyli w obronie Zambrowa, odebrali pamiątkowe dyplomy

Potomkowie żołnierzy, którzy walczyli w obronie Zambrowa, odebrali pamiątkowe dyplomy

autor: Adam Dąbrowski

17.08.2022, 16:04, akt. 19:51

Pamiątkowe dyplomy odebrali w Regionalnej Izbie Historycznej w Zambrowie członkowie rodzin żołnierzy, którzy walczyli w obronie tego miasta w 1939 r.

fot. Adam Dąbrowski
fot. Adam Dąbrowski


0:00
0:00
Potomkowie żołnierzy, którzy walczyli w obronie Zambrowa, odebrali pamiątkowe dyplomy - relacja Adama Dąbrowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Podziękowania trafiły zarówno do dzieci oficerów – kpt. Władysława Dąbrowskiego i por. Wincentego Wołka, jak i do wnuków – sierż. Czesława Kruszewskiego i strzelca Andrzeja Śliwowskiego, który poległ w pierwszych dniach bitwy o Zambrów.


Na razie jest to nieliczne grono tych, z którymi nawiązaliśmy już kontakt, jednak mamy nadzieję, że uda nam się dotrzeć także do żyjących członków rodzin także innych żołnierzy służących przed wojną i tuż po jej wybuchu w Garnizonie Zambrów – mówi pomysłodawca tego spotkania, pracujący w Regionalnej Izbie Historycznej Jarosław Strenkowski.


Burmistrz Zambrowa przypomina, że władze miasta dbają o pamięć o jego obrońcach – zasadzono m.in. dęby pamięci, a na obu zambrowskich cmentarzach są żołnierskie zbiorowe mogiły. Żywy jest także kontakt z członkami ich rodzin.


To wzajemna relacja – my tu dbamy o groby ich przodków i o pamięć, a oni przyjeżdżają do nas na spotkania i obchody uroczystości historycznych – mówi Kazimierz Dąbrowski.


Jeden z synów kpt. Dąbrowskiego - Jerzy, został nawet uhonorowany już kilka lat temu tytułem Honorowego Obywatela Miasta Zambrów.

Wspólnie z burmistrzem potomkom zambrowskich żołnierzy dziękował dowódca 16. Dywizji Zmechanizowanej.


To bardzo ważne, by o tych bohaterach Zambrowa pamiętano szczególnie tu, gdzie rodzą się kolejne pokolenia, gdzie się uczą i żyją. Ta pamięć powinna być ciągle żywa – powiedział gen. Wojciech Ziółkowski.


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Z urzędu wyciekły dane mieszkańców - zambrowianie są zaniepokojeni

4.08.2022, 13:51

Dane osobowe mieszkańców Zambrowa wyciekły do internetu. Doszło do tego w maju, ale dopiero teraz urzędnicy o tym poinformowali.


Wojewódzkie obchody Święta Policji w Zambrowie [zdjęcia, wideo]

17.07.2022, 16:20

To był bardzo trudny rok - mówił w Zambrowie, podczas podlaskich, wojewódzkich obchodów Święta Policji, Komendant Główny, generalny inspektor Jarosław Szymczyk.


W Zambrowie na pomniku ofiar Katynia są dwa nowe nazwiska

24.04.2022, 17:36

Dwa nowe nazwiska odsłonięto na pomniku ofiar Katynia w Zambrowie. To ppor. rez. Tadeusz Juliusz Konarzewski i st. sierż. Jan Jeżewski - obaj związani ze stacjonującym w Zambrowie 71. pułkiem piechoty.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
BAJM OiFP


Fotolia.com
WYPADEK
30.09.2022, 09:03, akt. 09:06

Wypadek na ul. Zjazd w Łomży


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok