Radio Białystok | Wiadomości | Incydent podczas inauguracji roku akademickiego na Wydziale Historii i Stosunków Międzynarodowych UwB

Incydent podczas inauguracji roku akademickiego na Wydziale Historii i Stosunków Międzynarodowych UwB

autor: Ryszard Minko

3.10.2022, 15:15, akt. 16:50

Do incydentu doszło podczas inauguracji roku akademickiego na Wydziale Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku.

fot. Ryszard Minko
fot. Ryszard Minko


0:00
0:00
Incydent podczas inauguracji roku akademickiego na Wydziale Historii i Stosunków Międzynarodowych UwB - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W czasie wykładu komendanta podlaskiego oddziału Straży Granicznej generała Andrzeja Jakubaszka - m.in. przeciwko podejmowanym przez niego decyzjom protestowała grupa aktywistów. Siedem osób usiadło przed mównicą - trzymali transparenty i zdjęcia uchodźców przebywających w podlaskich lasach. 

Tematem wykładu były „Współczesne migracje jako wyzwanie”. W czasie kilkunastominutowego wykładu generał Andrzej Jakubaszek opowiadał między innymi o zagrożeniach związanych z nielegalną migracją powołując się na przykłady kilku państw (Hiszpanii, Turcji i Norwegii), które borykały się ze wzmożonym naporem migrantów ekonomicznych. Tylko w kilku zdaniach odniósł się do sytuacji na polsko-białoruskiej granicy, nie mówiąc ani słowem o działaniach służb granicznych wobec osób nielegalnie przekraczających granice.

Zapowiedziany wykład inauguracyjny wzbudził kontrowersje. Zdaniem osób manifestujących - uczelnia nie jest miejscem do prezentowania poglądów, które budziły sprzeciw części Polaków. Chodzi o uznane przez sąd za niezgodne z prawem procedury push-back, czyli ponowne odsyłanie na linię granicy migrantów bez prawa do przydzielenia im ochrony międzynarodowej. Dlatego też siedmioosobowa grupa z banerami i zdjęciami migrantów pojawiła się przed mównicą podczas wykładu generała Andrzeja Jakubaszka.

Dziekan wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych dr Tomasz Mojsik broni swojej decyzji o zaproszeniu do wygłoszenia wykładu szefa Straży Granicznej. Jak mówił po wykładzie, "nikomu nie zabroniliśmy przyjść z plakatami, by mogli wyrazić swój sprzeciw". Dodaje też, że jego zamiarem było zachęcenie do dyskusji na temat nielegalnej migracji. 

"Ja się nie muszę zgadzać z ludźmi, których zapraszam do wykładów, czasami wręcz o to chodzi, by sprowokować pewną dyskusje. Nie wydaje mi się, że pozwoliliśmy na indoktrynację” - mówił dziekan i zaznacza, że temat wykładu będzie poruszany także na zajęciach ze studentami. 

Wkrótce ma się też odbyć konferencja przedstawiająca humanitarną stronę sytuacji na polsko-białoruskiej granicy.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prawie 80 cudzoziemców próbowało nielegalnie dostać się do Polski z Białorusi

3.10.2022, 09:15

78 cudzoziemców próbowało w niedzielę (2.10) nielegalnie przedostać się do Polski przez granicę z Białorusią; byli to m.in. obywatele Algierii i Wybrzeża Kości Słoniowej - podała w raporcie z minionej doby Straż Graniczna.


120 cudzoziemców próbowało przedostać się z Białorusi do Polski

2.10.2022, 09:14

120 cudzoziemców próbowało minionej doby przedostać się z Białorusi do Polski - poinformowała w niedzielę (02.10) Straż Graniczna. Zatrzymano też kolejnego tzw. kuriera osób, które nielegalnie przekroczyły granicę. Zatrzymano także trzech tzw. pomocników - dwóch obywateli Rosji i obywatela Ukrainy.


Dwóch tzw. kurierów zatrzymanych po pościgu przy granicy z Litwą

20.09.2022, 11:24

Straż Graniczna we wspólnej akcji z policjantami zatrzymała w pobliżu granicy z Litwą dwóch tzw. kurierów nielegalnych imigrantów, którzy w sumie przewozili dziewięciu cudzoziemców. Kierowcy to dwaj Gruzini, zatrzymani zostali po pościgu - podał we wtorek (20.09) Podlaski Oddział SG.


Kolejni tzw. kurierzy nielegalnych imigrantów zatrzymani w Podlaskiem

19.09.2022, 10:41

Straż Graniczna zatrzymała w Podlaskiem kolejnych trzech tzw. kurierów, którzy przewozili w sumie 10 nielegalnych imigrantów. Przypadki dotyczyły przekroczenia zarówno białoruskiej, jak i litewskiej granicy - poinformowała w poniedziałek (19.09) mjr Katarzyna Zdanowicz, rzecznik Podlaskiego Oddziału SG.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP DYPTYK

REKLAMA
OiFP GEORGIA BALLET

fot. Marek Zabrocki
REGION
29.01.2023, 17:52, akt. 17:58

77. rocznica zbrodni w Zaleszanachźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok