Radio Białystok | Wiadomości | Otwarto Centrum Psychiatrii Dzieci, Młodzieży i Dorosłych w Białymstoku

Otwarto Centrum Psychiatrii Dzieci, Młodzieży i Dorosłych w Białymstoku

autor: Renata Reda

7.10.2022, 09:00, akt. 19:25

Pierwsi pacjenci już są w Centrum Psychiatrii Dzieci, Młodzieży i Dorosłych w Białymstoku. W piątek (7.10) oficjalnie otwarto placówkę.

fot. Renata Reda
fot. Renata Reda


0:00
0:00
Otwarto Centrum Psychiatrii Dzieci, Młodzieży i Dorosłych w Białymstoku - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Stacjonarnego oddziału psychiatrycznego dla najmłodszych pacjentów w naszym regionie nie było od 11 lat. Teraz chorzy nie muszą jeździć do innych ośrodków w kraju. 

- Powstanie Centrum jest też bardzo ważne dla Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - mówił w Polskim Radiu Białystok rektor uczelni profesor Adam Krętowski. Jak dodał, najważniejszym zadaniem jest teraz odbudowa kadry specjalistów psychiatrii dziecięcej.

Oficjalne otwarcie Centrum Psychiatrii Dzieci, Młodzieży i Dorosłych poprzedziło inaugurację nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Wziął w niej udział m.in. minister zdrowia Adam Niedzielski.

Centrum Psychiatrii Dzieci, Młodzieży i Dorosłych stanęło na tyłach USK, przy ul. Wołodyjowskiego w Białymstoku - w miejscu dawnego tzw. domku szwedzkiego, który był niegdyś siedzibą administracji szpitala. 

Budynek ma cztery kondygnacje. Jedna jest pod ziemią, a trzy użytkowe już na powierzchni. W sumie do dyspozycji jest 3,6 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. 

Parter podzielony jest na dwie części z osobnymi wejściami - dla dzieci i dla dorosłych. I piętro zarezerwowane jest za to w całości dla małych pacjentów, II jest dla dorosłych.

W części dla najmłodszych pacjentów są m.in. dwie strefy dla dzieci do 13 roku życia i młodzieży powyżej 13 lat, pokój wyciszeń, sala terapeutyczna, jadalnia z salą terapii zajęciowej, sale terapii ruchowej/rehabilitacji psychiatrycznej, sala doświadczenia świata, sala integracji sensorycznej i sala gimnastyczna.

Koszt trwającej dwa lata budowy to około 40 mln zł.

| red: maj, mark

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


prof. dr hab. Adam Krętowski [wideo]

7.10.2022, 07:49

"Nie możemy sobie pozwolić na takie działania, jak inne uczelnie, jeżeli chodzi o ograniczenie dydaktyki. My jesteśmy uczelnią medyczną – znaczna część naszych zajęć odbywa się w szpitalu. Tam nie zakręcimy kaloryferów i nie ograniczymy w dużym stopniu poboru ciepła i energii" - mówi na antenie Polskiego Radia Białystok rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.


Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku

7.10.2022, 07:30

W piątek (7.10) ponad 6 tysięcy studentów uroczyście rozpoczęło nowy rok akademicki na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR AN ACT OF GOD

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok