Radio Białystok | Wiadomości | Białoruski opozycjonista Aleś Bialacki wśród laureatów Pokojowej Nagrody Nobla

Białoruski opozycjonista Aleś Bialacki wśród laureatów Pokojowej Nagrody Nobla

7.10.2022, 11:10, akt. 18:41

Laureatami Pokojowej Nagrody Nobla zostali szef białoruskiego Centrum Praw Człowieka "Wiasna" Aleś Bialacki, rosyjska organizacja badająca zbrodnie stalinowskie Memoriał i ukraińskie Centrum Wolności Obywatelskich - ogłosił w piątek (7.10) Norweski Komitet Noblowski.

Aleś Bialacki, fot. Michał Stepaniuk
Aleś Bialacki, fot. Michał Stepaniuk

Tegoroczni laureaci "są przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego w swoich ojczyznach. Przez wiele lat wspierali prawo do krytyki władzy i ochronę fundamentalnych praw obywateli" - przekazał Komitet w uzasadnieniu swojego wyboru.

Norweski Komitet Noblowski zaapelował też o uwolnienie Alesia Bialackiego. 

Spodziewaliśmy się tej Nagrody wcześniej, Aleś Bialacki jak nikt inny jest jej wart - uważa wieloletni przyjaciel noblisty, prezes Białoruskiego Radia Racyja Eugeniusz Wappa.


- Jego ideał był jeden - niezależna i demokratyczna Białoruś. To człowiek wierny swoim zasadom, nie patrząc już na kolejną odsiadkę, pozostał w Białorusi. Jest wierny temu co robił i co dalej robi. Chciał służyć swojej ojczyźnie, niezależnej Białorusi - mówił.


Pokojowa Nagroda dla Alesia Bialackiego doda też otuchy Białorusinom walczącym o demokrację, wolność i niepodległość ich kraju - dodaje Eugeniusz Wappa.


- Po przyznaniu tej nagrody Białoruś jest w temacie spraw istotnych, ważnych. Mówienie o Europie środkowowschodniej bez niezależnej Białorusi, byłoby absolutną zdradą polityczną tego narodu. Zdradą ludzi, którzy tyle lat walczyli o niepodległość - podkreślał.


Aleś Bialacki był jednym z inicjatorów ruchu demokratycznego, który powstał na Białorusi w latach 80. Poświęcił swoje życie promowaniu demokracji i działań pokojowych w swoim kraju. 

W 1996 roku Aleś Bialacki założył organizację "Wiasna", która sprzeciwiała się zmianom konstytucyjnym dającym prezydentowi władzę absolutną.

źródło: PAP | red: maj, mark

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białoruski młodzieżowy hub wizytówką białoruskości w Warszawie 11.05.2022

11.05.2022, 00:02

Białoruski młodzieżowy hub w Warszawie to przestrzeń gdzie odbywa się szereg białoruskich imprez kulturalnych skierowanych nie tylko do diaspory ale także do rodowitych mieszkańców polskiej stolicy.


Znamy laureatów nagrody literackiej "Hliniany Wiales"

5.04.2020, 11:11

"Hliniany Wiales" to najstarsza niezależna nagroda literacka na Białorusi. Przyznawana jest od 1993 roku za najlepszą zdaniem jury książkę w języku białoruskim.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR AN ACT OF GOD

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok