Radio Białystok | Wiadomości | Podlaska KAS zabezpieczyła 50 kg tytoniu w przesyłkach kurierskich

Podlaska KAS zabezpieczyła 50 kg tytoniu w przesyłkach kurierskich

29.11.2022, 13:29, akt. 13:36

Prawie 50 kilogramów nielegalnego tytoniu znaleźli funkcjonariusze białostockiej KAS podczas kontroli przesyłek w sortowni firmy kurierskiej. Szacunkowa wartość rynkowa tej kontrabandy sięga 40 tys. zł - podała we wtorek (29.11) administracja celno-skarbowa.

Źródło: www.podlaskie.kas.gov.pl
Źródło: www.podlaskie.kas.gov.pl

Nielegalny towar, łącznie blisko 50 kg tytoniu do palenia, który nie miał polskich znaków akcyzy, znajdował się w 23 przesyłkach adresowanych do odbiorców w regionie, zamiast deklarowanych ozdób choinkowych i akcesoriów świątecznych.

Gdyby ten tytoń trafił do obrotu, budżet państwa straciłby ponad 51,5 tys. zł - poinformował oficer prasowy podlaskiej KAS podkom. Maciej Czarnecki. Nielegalny towar został zabezpieczony do wszczętych spraw karnych skarbowych.

W 2021 roku funkcjonariusze celno-skarbowi z Białegostoku podczas kontroli przesyłek kurierskich i pocztowych zabezpieczyli ponad tonę nielegalnego tytoniu, a od początku tego roku - blisko 1,5 tony.

Kontrole takich przesyłek prowadzone są nie tylko w magazynach firm kurierskich, ale też przez grupy mobilne administracji skarbowej na drogach, nierzadko również z wykorzystaniem mobilnych skanerów rtg i psów wyszkolonych do takich zadań. Kontroli podlegają nie tylko przesyłki zagraniczne, ale i w obrocie wewnętrznym.

KAS przestrzega też przed kupowaniem tytoniu z nielegalnych źródeł. "To nie tylko straty dla budżetu państwa i nieuczciwa konkurencja dla legalnie działających przedsiębiorców. Kupując towar z nielegalnego źródła nigdy nie mamy pewności, jakie substancje zawiera i czy są one bezpieczne dla zdrowia. W nielegalnych przetwórniach i krajalniach wykorzystywane są zanieczyszczone lub spleśniałe liście tytoniu" - podkreśla.

I przypomina, że na odpowiedzialność karną naraża się nie tylko osoba, która sprzedaje tytoń do palenia bez polskich znaków akcyzy, bo również odbiorcom paczek z nielegalnym tytoniem grozi mandat lub kara grzywny orzeczona przez sąd.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Fabrykę nielegalnych papierosów miał mężczyzna, którego zatrzymali łomżyńscy policjanci

10.11.2022, 12:47

Małą wytwórnię papierosów miał mężczyzna, którego zatrzymali łomżyńscy policjanci. Mundurowi zatrzymali 31-latka do kontroli drogowej i w jego samochodzie odkryli kilka tysięcy papierosów.


Podlascy funkcjonariusze KAS zabezpieczyli 52 kg nielegalnego tytoniu w przesyłkach kurierskich

15.07.2022, 13:22

52 kilogramy nielegalnego tytoniu zabezpieczyli funkcjonariusze podlaskiej KAS podczas kontroli przesyłek w jednej z białostockich sortowni przesyłek kurierskich - podała w piątek (15.07) KAS. Szacunkowa wartość kontrabandy to ponad 57 tys. zł.


Papierosy zamiast ciastek - podlaska KAS zatrzymała kontrabandę

7.04.2021, 07:08

Przemyt blisko 514 tys. paczek papierosów o szacunkowej wartości ponad 7,5 mln zł, udaremnili funkcjonariusze podlaskiej KAS. Koło Budziska zatrzymali do kontroli drogowej łotewską ciężarówkę, w której miał być ładunek ciastek. Kierowca został aresztowany.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr ADHD i inne cudowne zjawiska - spektakl Joanny Szczepkowskiej

REKLAMA
OiFP DYPTYK


Widzew Łódź - Jagiellonia Białystok, 3.02.2023, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
3.02.2023, 23:30, akt. 4.02.2023, 00:01

Bartosz Bida: Ten punkt trzeba szanować [wideo]


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok