Radio Białystok | Wiadomości | Prezydent Andrzej Duda spotkał się ze Swiatłaną Cichanouską i liderami demokratycznej Białorusi

Prezydent Andrzej Duda spotkał się ze Swiatłaną Cichanouską i liderami demokratycznej Białorusi

8.12.2022, 13:55, akt. 19:31

My chcemy mieć granicę z wolną, suwerenną, niepodległą Białorusią, której społeczeństwo, bratni naród sam decyduje o sobie - powiedział po spotkaniu ze Swiatłaną Cichanouską i liderami demokratycznej Białorusi prezydent Andrzej Duda.

fot. Źmicier Kościn
fot. Źmicier Kościn

W czwartek (08.12) w Belwederze prezydent Andrzej Duda spotkał się ze Swiatłaną Cichanouską i liderami demokratycznej Białorusi. Podczas konferencji prasowej podziękował wszystkim za przybycie i podkreślił, że Polacy i Białorusini są "z jednego pnia kulturowego" i pomimo że jesteśmy różnymi narodami, to łączy nas tradycja, kultura i historia.

Czas Bożego Narodzenia dla nas wszystkich oznacza zawsze to samo - rodzinne ciepło, wspaniałą, wyjątkową atmosferę, dobro, miłość. Doskonale rozumiemy, co dzieje się w sercu człowieka w momencie, w którym w tym czasie nie może być w swoim domu, nie może być w swojej ojczyźnie, jest w innym kraju, jak mówimy w Polsce - na obczyźnie. Nawet jeśli jest tam przyjmowany gościnie, z miłością i sympatią, ze zrozumieniem, to jednak nie jest w swoim domu i każdy z nas to dobrze czuje

- mówił.

Zaznaczył, że przybycie przedstawicieli białoruskiej opozycji do Belwederu jest przede wszystkim symbolem tego, że Polska przyjmuje ich całym swoim sercem. "Chciałbym, żebyście czuli, że jesteście u braci" - dodał.

Wskazał, że dla Polaków i dla Polski, jeśli jest gdzieś wolna, nieodległa, suwerenna Białoruś, to ona jest właśnie w tej demokratycznej opozycji. "Jest w nas Polakach, którzy też mamy swoje historyczne doświadczenia, głęboka wiara, że walka się zakończy zwycięstwem Białorusinów, tych prawdziwych, którzy chcą wolnego, suwerennego państwa" - zaznaczył Duda.

My chcemy mieć granicę z wolną, suwerenną, niepodległą Białorusią, której społeczeństwo, bratni naród, sam decyduje o sobie. Nie chcemy mieć granicy z terytorium okupowanym, gdzie jest rosyjska armia, która zwalcza wolne, suwerenne społeczeństwo. Wspieramy was i będziemy was nadal wspierać w tym, żebyście swoją wolną, suwerenną, niepodległą ojczyznę odzyskali, ale póki to się nie stanie, zawsze jesteście tutaj u nas miel widziani i niech to zawsze będzie wasz drugi dom

- podkreślił.

Odnosząc się do wojny w Ukrainie obiecał, że będzie czynił wszystko, by świadectwo, że prawdziwi Białorusini nie są z Rosjanami, nigdy nie pogodzą się z rosyjskim zniewoleniem i rosyjską okupacją, rosyjską dominacją i nie są częścią ruskiego miru, cały czas będzie przekazywane w świat.

"Niech żyje wolna, suwerenna, niepodległa Białoruś" - zakończył.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Światłana Cichanouskaja w Białymstoku 4.10.2022

4.10.2022, 13:41

Była na promocji poświęconej jej książki, znalazła też czas dla słuchaczy naszej audycji. Światłana Cichanouskaja odwiedziła Białystok.


Swiatłana Cichanouska

4.10.2022, 08:27

- Łukaszence nie uda się skłócić Białorusinów i Polaków. Próba przedstawienia Polski jako dawnego i obecnego wroga nie znajduje poparcia wśród obywateli Białorusi - mówi Cichanouska.


Dzień Międzynarodowej Solidarności z Białorusią - pikieta w Białymstoku

29.05.2022, 16:53

Około 40 osób wzięło udział w pikiecie przed białoruskim konsulatem w Białymstoku. Odbyła się ona z okazji Dnia Międzynarodowej Solidarności z Białorusią. Uczestnicy manifestacji mieli ze sobą białoruskie biało-czerwono-białe flagi oraz flagi Ukrainy. Przyszli, aby wyrazić swój sprzeciw wobec sytuacji za naszą wschodnią granicą.


Światłana Cichanouska

26.03.2022, 08:20

"Jeśli zostaną zmuszeni [do udziału w rosyjskiej inwazji], to nawołuję białoruskich wojskowych przechodzić na stronę Ukrainy. Ukraińcy są naszymi braćmi i naszymi siostrami."

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr ADHD i inne cudowne zjawiska - spektakl Joanny Szczepkowskiej

REKLAMA
OiFP WIENIAWSKI PO MISTRZOWSKU

REKLAMA
OiFP DYPTYKfot. Sylwia Krassowska
REGION
31.01.2023, 15:46, akt. 1.02.2023, 16:03

Podlaskie - jest nas coraz mniej

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok