Radio Białystok | Gość | Światłana Cichanouska - liderka białoruskich sił demokratycznych

Światłana Cichanouska

liderka białoruskich sił demokratycznych

autor: Źmicier Kościn

26.03.2022, 08:20, akt. 08:35

"Jeśli zostaną zmuszeni [do udziału w rosyjskiej inwazji], to nawołuję białoruskich wojskowych przechodzić na stronę Ukrainy. Ukraińcy są naszymi braćmi i naszymi siostrami."

Swiatłana Cichanouska, fot. Monika Kalicka
Swiatłana Cichanouska, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Ze Światłaną Cichanouską rozmawia Źmicier Kościn | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Wiec, składanie kwiatów, ale też uroczysty koncert - tak w piątek (25.03) w Białymstoku obchodzono Dzień Woli – czyli 104. rocznicę ogłoszenia niepodległości przez Białoruską Republikę Demokratyczną. To święto nieuznawane przez reżim Aleksandra Łukaszenki. W białostockich obchodach wzięła udział również liderka białoruskich sił demokratycznych Światłana Cichanouska. Dziś jest również gościem Polskiego Radia Białystok, a rozmawia z nią Źmicier Kościn.


ZK: Z okazji Dnia Woli – Święta niepodległości Białorusi odwiedza Pani Białystok. Właśnie tu otrzymała Pani informację o uwolnieniu szefowej ZPB Andżeliki Bory. Jak Pani przyjęła tę informację?

Światłana Cichanouska:  Oczywiście jest to radosna informacja, bo rozumiemy jak ciężko więźniom politycznym w więzieniach na Białorusi. Ale powinniśmy rozumieć, że nie możemy mówić o wolności, jest to zmiana środków zapobiegawczych. Ważne, żeby zrozumieć, że to nieludzkie, że osoba przetrzymywana jest w więzieniu przez rok bez postawienia jakichkolwiek zarzutów. Po prostu przetrzymuje się ją i upokarza. Ja mam nadzieję, że ona czuje się dobrze, oczywiście jeszcze z nią porozmawiamy. Jednak musimy mieć świadomość tego, iż w więzieniach na Białorusi przebywają tysiące niewinnych ludzi. Nie możemy dopuścić do handlu więźniami politycznymi w zamian za profity dla reżimu. Rozmowy można byłoby prowadzić tylko po tym, gdy ostatni z opozycjonistów opuści więzienie.

 

ZK: Tegoroczne obchody Dnia Woli nie tylko w Białymstoku, ale i na całym świecie odbywają się w cieniu agresji Putina na Ukrainę. W tym czasie Pani oraz lider Narodowego Zarządu Antykryzysowego Paweł Łatuszka zwrócili się do światowych liderów z prośbą o uznanie Białorusi za kraj okupowany. Czy rzeczywiście można mówić o okupacji Białorusi? 


Światłana Cichanouska: Jeżeli weźmiemy szersze określenie tego słowa, to Białoruś od dawna jest pod okupacją reżimu. Teraz mówimy już o okupacji wojskowej i tu powinniśmy rozumieć, że istnieje polityczny wymiar tej definicji. Mamy świadomość, że Łukaszenka nie kontroluje wojska rosyjskiego przebywającego na Białorusi. Wojska rosyjskie na całym terenie naszego kraju, nie są przez władzę kontrolowane i to rzeczywiście jest okupacja. W taki sposób jest to postrzegane przez Białorusinów w samej Białorusi, opinia światowa również uważa to za okupację, natomiast prawne uznanie tego nie jest takie łatwe. Nie mam pewności, że kiedykolwiek to uznanie nastąpi, ale już politycy wielu krajów uważają teren Białorusi za okupowany.

 

ZK: Pani również zainicjowała Białoruski Ruch Antywojenny. Za granicą widzimy działalność pomocową białoruskiej emigracji. Wiemy o tym, że Białorusini walczą z rosyjskim agresorem ramie w ramie z Ukraińcami w oddziale imienia Konstantego Kalinowskiego. Ale czy postulaty Ruchu dotarły do Białorusi, czy Białorusini w samym kraju wspierają działania antywojenne?

 

Światłana Cichanouska:
To nie od nas wyszła inicjatywa stworzenia Ruchu antywojennego. Ten ruch został zapoczątkowany przez samych Białorusinów, ogłosiliśmy go tylko. Nawet jakbyśmy tego nie zrobili, Białorusini i tak robiliby coś wewnątrz kraju. Białorusini spowalniają przejazd koleją pociągów z techniką rosyjską, robią zdjęcia przemieszczania się przez kraj pojazdów wojskowych, informują o starcie samolotów i rakiet z terenu Białorusi. To wszystko pojawiło się oddolnie, a myśmy tylko wspieramy się nawzajem. Od rozpoczęcia wojny do inicjatywy BYPol dołączyło około tysiąca osób, aktywizuje się ten ruch. Ludzie teraz rozumieją, co mogą stracić i jakie istnieje zagrożenie w naszym kraju.

 

ZK: Rosyjska inwazja na Ukrainę przy wsparciu reżimu Łukaszenki trwa już ponad miesiąc. Co jakiś czas pojawia się informacje o możliwości wysłania na Ukrainę białoruskich sił zbrojnych. Na ile Pani zdaniem ten scenariusz jest realny?

 

Światłana Cichanouska: Oczywiście, że jest realny. Robimy wszystko, co w naszej mocy by to się nie wydarzyło. Mam nadzieję, że sami żołnierze i oficerowie zrobią wszystko, co jest możliwe, by tak się nie stało. Jesteśmy świadomi, iż mamy do czynienia z osobą niedorzeczną, która może w każdej chwili wydać taki rozkaz, ale nasi żołnierze zadecydują czy go wykonać. Ja nie jestem osobą wojskową i nie wiem, czy istnieje taka możliwość niewykonania rozkazu. W takim przypadku wzywam białoruskich wojskowych, by przechodzili na stronę Ukrainy, bo Ukraińcy, to nasi bracia, to nasze siostry i w razie czego będziemy musieli zmywać tę hańbę przez wiele dziesięcioleci.

 

ZK: Ukraińcy bohatersko się bronią przed inwazją. Coraz częściej eksperci zakładają, że wojna na Ukrainie zakończy się klęską dla Władimira Putina. Czy wygrana Ukrainy może być też szansą dla Białorusi w walce o niepodległość?

 

Światłana Cichanouska: Oczywiście jest to szansa. Nie zatrzymywaliśmy się w naszej walce. To, że nie mieliśmy tyle okazji, to jest prawda, ale rozumiemy, że los Białorusi zależy od losu Ukrainy i bez wolnej Ukrainy nie będzie wolnej Białorusi. Teraz cała Europa rozumie, że trzeba pomóc i ratować nie tylko Ukrainę, ale również Białoruś. Jeśli Białoruś zostanie pod rządami Łukaszenki, zostanie pod okupacją, a państwa europejskie nigdy nie zaznają spokoju. Dlatego nasi białoruscy ochotnicy przyłączyli się do walki o wolną Ukrainę, pracują jako wolontariusze, jako medycy. Mamy świadomość tego, że przyjdzie taki czas, że Ukraińcy pomogą nam w walce o wolną Białoruś.

| red: maj


Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Andżelika Borys uwolniona z białoruskiego więzienia

25.03.2022, 16:17

Prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys została zwolniona z białoruskiego więzienia - poinformował rzecznik MSZ Łukasz Jasina. Wiceszef resortu Marcin Przydacz przekazał, że Borys czuje się dość dobrze i w tej chwili potrzebuje odpoczynku i rekonwalescencji.


Swiatłana Cichanouska na obchodach Dnia Wolności w Białymstoku [zdjęcia]

25.03.2022, 13:34

Wiec, składanie kwiatów, ale też uroczysty koncert. Tak w Białymstoku wyglądały obchody Dnia Woli - czyli 104. rocznicy ogłoszenia niepodległości przez Białoruską Republikę Ludową. To święto nieuznawane przez reżim Aleksandra Łukaszenki.


Rok temu białoruskie reżimowe władze aresztowały Andżelikę Borys

23.03.2022, 07:42

Spotkanie w rocznicę aresztowania liderów Związku Polaków na Białorusi - Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta - odbyło się w środę (23.03) wieczorem w Teatrze Wierszalin w Supraślu k. Białegostoku. Podkreślano, że zwłaszcza w obecnej sytuacji należy wspierać Związek i upominać się o uwolnienie jego liderów.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr ADHD i inne cudowne zjawiska - spektakl Joanny Szczepkowskiej

REKLAMA
OiFP DYPTYK
Łukasz Kobeszko, fot. prywatne

Łukasz Kobeszko [wideo]

Ośrodek Studiów Wschodnich
6.02.2023

"Ten list można traktować jako przeprosiny i prośbę o wybaczenie do wszystkich Polaków, ale też licznych Ukraińców przebywających w Polsce jako uchodźcy wojenni, jako migranci, ale wiemy, że to całego problemu nie załatwia" - mówi Łukasz Kobeszko.

fot. Marcin Gliński

dr Arkadiusz Niedźwiedzki

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
3.02.2023

"W przypadku i produkcji piekarniczej i produkcji cukierniczej, obserwuję na przestrzeni ostatniego roku bardzo mocny wzrost cen. I można oczekiwać też, że ze względu na tłusty czwartek ceny będą niestety wysokie" - mówił w Polskim Radiu Białystok ekonomista dr Arkadiusz Niedźwiedzki.

Dorota Wyszkowska, fot. Sylwia Krassowska

Dorota Wyszkowska [wideo]

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
2.02.2023

"W ostatnich 20 latach w naszym regionie ubyło około 62 tys. mieszkańców. To tak jakby z mapy województwa podlaskiego znikło nagle jedno miasto typu Suwałki" - mówi Dorota Wyszkowska.


Grzegorz Kuczyński, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
1.02.2023

"Bieg Pamięci Sybiru powstał z ideą, żeby uczcić te wydarzenia sprzed ponad 80 lat. To bardzo ważny bieg dla tych osób, które mają bądź miały w swojej rodzinie Sybiraków, a także dla wszystkich, dla których historia jest po prostu istotna" - mówi Grzegorz Kuczyński.

Mariusz Pietraszko, fot. Sylwia Krassowska

Mariusz Pietraszko [wideo]

doradca energetyczny
1.02.2023

"Zaczynamy oszczędzać energię, zbieramy wszelkie informacje dotyczące sposobu użytkowania i poboru energii. Dzięki świadectwom charakterystyki energetycznej w końcu wiemy, ile tej energii potrzebujemy" - mówi Mariusz Pietraszko.

Dariusz Piontkowski, fot. Joanna Szubzda

Dariusz Piontkowski [wideo]

wiceminister edukacji i nauki
31.01.2023

"Dzieci w szkołach jest coraz mniej, ale jak na razie spowodowało to niewielki odpływ nauczycieli. Bo uczniów ubyło kilkadziesiąt procent, a nauczycieli zaledwie kilka" - mówił w Polskim Radiu Białystok wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.


Magdalena Borkowska, fot. Joanna Szubzda

Magdalena Borkowska [wideo]

dyrektor Białostockiego Centrum Onkologii
30.01.2023

- Na naszym przykładzie została opracowana ścieżka opieki nad pacjentką - mówi dyrektor BCO. Województwo podlaskie jest jednym z czterech, które wdrażają nowy model opieki onkologicznej.

Janusz Bielawski, fot. Marcin Gliński

Janusz Bielawski

prezes Juvenii Białystok
29.01.2023

"Michał Niewiński jest w doskonałej dyspozycji. Na MŚ juniorów w short tracku w Dreźnie zdobył dwa medale (złoto i brąz) i jedno czwarte miejsce - rewelacja" - mówi Janusz Bielawski.

Jarosław Antychowicz, fot. Sylwia Krassowska

Jarosław Antychowicz [wideo]

prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku
27.01.2023

"Nasi przedsiębiorcy szybko dostosowują się do nowych warunków. Bardzo dobrze przeszli przez pandemię i wtedy, kiedy zamknęła się granica ze Wschodem - szybko odnaleźli inne możliwości współpracy i budowania biznesu" - mówi Jarosław Antychowicz.


fot. Marcelina Markowska

Feral Atom

finalistka plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
26.01.2023

- Czasami czuję, że ta potrzeba tworzenia jest nieposkromionym elementem, bez którego nie wyobrażam sobie życia - mówi Feral Atom.

Jolanta Tulkis, fot. Barbara Sokolińska

Jolanta Tulkis [wideo]

rzecznik Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku
26.01.2023

- W styczniu spodziewamy się wzrostu bezrobocia, natomiast nie jest to niepokojące zjawisko, jest to rokroczne - mówiła w Polskim Radiu Białystok rzecznik Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku Jolanta Tulkis.

Bartłomiej Mróz i Daniel Galas z zespołu Tappahall, fot. Marcin Gliński

Bartłomiej Mróz i Daniel Galas

z zespołu Tappahall, finaliści plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
25.01.2023

"Wszystko zmierza w jedną konkretną stronę - w stronę luzu i pozytywnej energii" - tak o swojej twórczości mówią muzycy z zespołu Tappahall.


Paweł Szrot, fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Paweł Szrot

szef Gabinetu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
25.01.2023

"Jest założenie takie, aby czołgów przekazano Ukrainie tyle, żeby złożyły się łącznie na brygadę pancerną. A brygada to jest około stu czołgów. Jeśli mówimy o szerszej koalicji, to tyle krajów powinno w niej uczestniczyć, żeby ponad 100 czołgów kupić" - mówił w Polskim Radiu Białystok szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot.

VBS, finalista czwartej edycji plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok, fot. Wojciech Szubzda

Wiktor Bogdan - VBS

raper, finalista plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
24.01.2023

"Chwile niemiłe i miłe, to wszystko tworzy moje teksty. Rap to najlepszy gatunek muzyki do opowiadania o wszystkim co się dzieje w życiu. Jest bardzo autobiograficzny" - mówił w Polskim Radiu Białystok raper VBS.

Źródło: archiwum prywatne

Urszula Cieślak [wideo]

z biura maklerskiego Reflex
24.01.2023

"Są pierwsze stacje, gdzie ceny - zwłaszcza benzyny - zaczynają o kilka groszy rosnąć i myślę, że to będzie tendencja, którą będziemy w tych najbliższych dniach obserwować niestety na większości stacji" - mówiła w Polskim Radiu Białystok Urszula Cieślak z biura maklerskiego Reflex.


fot. Marcelina Markowska

Michał Babik, Miłosz Gładyszewski, Piotr Klepacki, Michał Marchel

muzycy z zespołu Five Stages of Grief
23.01.2023

Muzycy z zespołu Five Stages of Grief to finaliści plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok.

Źródło: Główny Inspektorat Transportu Drogowego, gov.pl

Alvin Gajadhur

Główny Inspektor Transportu Drogowego
23.01.2023

"My mamy bardzo unikalny sprzęt kontrolny. Już niebawem województwo podlaskie wzbogaci się o mobilną stację diagnostyczną. Będzie jedna na województwo. Za pomocą tej mobilnej stacji można ze stuprocentową dokładnością sprawdzić stan techniczny, zweryfikować wszystkie układy pojazdu" - mówił w Polskim Radiu Białystok Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

fot. Sylwia Krassowska

Natalia Maliszewska

srebrna medalistka podczas ME w short tracku
20.01.2023

- Widzę, że potrafię wyjść z ciężkich warunków na bardzo dobry rezultat, więc jeśli jestem sobie w stanie z tym poradzić, to jakoś sobie poradzę.


Dariusz Budrowski, źródło: PARP

Dariusz Budrowski

prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości
20.01.2023

"Podlascy przedsiębiorcy uzyskali do tej pory prawie 2,4 mld zł z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Innowacyjnych i kreatywnych pomysłów jest bardzo dużo" - mówi Dariusz Budrowski.

Jacek Ozdoba, fot. Joanna Szubzda

Jacek Ozdoba [wideo]

wiceminister klimatu i środowiska
19.01.2023

- Wysokie kary i działalność wydziałów do zwalczania przestępczości środowiskowej - to wszystko ma wywołać tzw. efekt mrożący. I już go zauważamy - jest mniej pożarów, nielegalny import jest mniejszy, a jego wykrywalność większa.

Maria Żynel, Joanna Zubrycka, Magdalena Wieremiejuk, fot. Joanna Szubzda

Maria Żynel, Joanna Zubrycka, Magdalena Wieremiejuk

z zespołu Kobiety Wschodu, finalistki konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
18.01.2023

Ideą zespołu jest prezentacja bogactwa wielokulturowego Podlasia, a w szczególności Białegostoku, poprzez prezentację muzyki kobiet, które mieszkają i tworzą w naszym regionie.


Jarosław Ścieszyk, źródło: archiwum prywatne

Jarosław Ścieszyk

dziennikarz telewizji Biełsat
18.01.2023

- Białorusini nie chcą brać udziału w wojnie. Nie chcą walczyć nawet ci wojskowi, którzy sympatyzują z Łukaszenką.

Przemek Piotrowski, fot. Joanna Szubzda

Przemek Piotrowski

finalista plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
17.01.2023

"Nie czuję się typowym instrumentalistą. Czuję się bardziej wokalistą" - mówi Przemek Piotrowski.

Podpułkownik Dariusz Szorc, fot. Barbara Sokolińska

ppłk Dariusz Szorc [wideo]

szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Białymstoku
17.01.2023

"W ramach szkolenia specjalistycznego wszyscy kandydaci na żołnierzy zawodowych mogą odbyć szereg szkoleń, mogą nabyć nowe umiejętności. To szereg uprawnień, które można również wykorzystać poza wojskiem" - mówił na antenie Polskiego Radia Białystok ppłk Dariusz Szorc.


Mariusz Dudziński, fot. Joanna Szubzda

Mariusz Dudziński [wideo]

burmistrz Tykocina
16.01.2023

"Turystów w 2022 roku było mniej, bo wojna na Ukrainie kojarzyła się z terenami przygranicznymi i Tykocin był postrzegany, szczególnie ze strony Polaków mieszkających na zachodzie Polski, jako ta strefa przygraniczna. Ci, którzy przyjeżdżali, byli bardzo pozytywnie i miło zaskoczeni, że przecież tu nie ma żadnego zagrożenia" - mówi Mariusz Dudziński.

Edyta Dąbrowska, fot. Sylwia Krassowska

Edyta Dąbrowska [wideo]

z Departamentu Rozwoju Regionalnego UMWP
13.01.2023

"Mieliśmy taki okres, w którym przedstawiciele zawodów medycznych w poszukiwaniu lepszych warunków pracy jednak opuszczali nasz region. Myślę, że ten trend trwa. Mamy starzejące się społeczeństwo, choroby cywilizacyjne, coraz więcej problemów zdrowotnych, nie tylko w wymiarze fizycznym, ale także w wymiarze psychicznym i tych specjalistów po prostu potrzeba" - mówi Edyta Dąbrowska.

dr Karol Łapiński, fot. Joanna Szubzda

dr Karol Łapiński [wideo]

z Państwowej Inspekcji Pracy w Białymstoku
12.01.2023

Uregulowanie pracy zdalnej, tematu kontroli trzeźwości pracowników, ale też prawdopodobnie dodatkowe dni urlopowe. Sporo zmian czeka nas w tym roku w kodeksie pracy.


Michał Jarmoszuk, fot. Sylwia Krassowska

Michał Jarmoszuk

finalista konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
11.01.2023

Oprócz teatru drugą jego pasją jest muzyka. - Taka fuzja teatralno-muzyczna pomaga mi, dlatego że moja wrażliwość kształtowana poprzez poczucie teatru i formy ułatwia mi tworzenie.

Artur Kosicki, fot. Barbara Sokolińska

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
11.01.2023

- Pierwszymi rzeczami, które będziemy brali pod uwagę przy konkursach z Funduszy Europejskich, są rzeczy związane z odnawialnymi źródłami energii, bo chcemy odpowiedzieć na rosnące ceny energii. Też istotnymi kwestiami są projekty strategiczne i rzeczy skierowane do przedsiębiorców.

fot. Joanna Szubzda

Mariusz Błaszczak

wicepremier, minister obrony narodowej
10.01.2023

To gwarancja bezpieczeństwa mieszkańców województwa podlaskiego. Tak o powstającej w naszym regionie 1. Dywizji Piechoty Legionów mówi w rozmowie z Polskim Radiem Białystok wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.


La Venders, fot. Barbara Sokolińska

La Venders

finaliści plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
9.01.2023

La Venders - młody, białostocki zespół to kolejny finalista plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok.

dr Maciej Białous, fot. Barbara Sokolińska

dr Maciej Białous [wideo]

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.01.2023

"Żyjemy w czasach tak zwanej postpolityki, kiedy właśnie bardziej emocje od argumentów mogą się liczyć i mogą zaważyć na wynikach nadchodzących wyborów" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Maciej Białous z Uniwersytetu w Białymstoku.

fot. Marcin Gliński

Robert Czerski, Mariusz Bienasz, Tomasz Staranowicz

muzycy z zespołu Bad Falcon
7.01.2023

Zespół Bad Falcon z Sokółki to finaliści plebiscytu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok.


abp Józef Guzdek, fot. Sylwia Krassowska

abp Józef Guzdek

metropolita białostocki
5.01.2023

Polacy zapamiętają go jako bliskiego współpracownika Jana Pawła II, kontynuatora jego dzieła, papieża - który był Niemcem - ale w języku polskim pozdrawiał Polaków. W Watykanie zakończyły się uroczystości pogrzebowe Benedykta XVI.

Piotr Uściński, źródło: gov.pl/web/rozwoj-technologia

Piotr Uściński [wideo]

wiceminister rozwoju i technologii
5.01.2023

- Dopłata do kredytu w ramach programu "Pierwsze Mieszkanie" skierowana jest do tych, którzy nie mają mieszkania ani własnościowego, ani spółdzielczego prawa do lokalu czy nie mają i nie mieli domu jednorodzinnego.

prof. Joanna Sadowska, fot. Barbara Sokolińska

prof. Joanna Sadowska [wideo]

z Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
4.01.2023

- Jeżeli spojrzymy z perspektywy historii Polski, to II wojna światowa przyniosła taką krzywdę, takie straty, których nie zrekompensują żadne pieniądze. (...) Inną sprawą jest polityczne czy ekonomiczne oczekiwanie wypłacenia konkretnych sum - mówiła na antenie Polskiego Radia Białystok historyk prof. Joanna Sadowska z UwB.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok