Radio Białystok | Wiadomości | Będzie proces apelacyjny ws. zadośćuczynienia za niesłuszne aresztowanie Czeczenów oskarżonych o terroryzm

Będzie proces apelacyjny ws. zadośćuczynienia za niesłuszne aresztowanie Czeczenów oskarżonych o terroryzm

22.01.2023, 11:15, akt. 13:34

Wszystkie strony złożyły apelacje w sprawie odszkodowania i zadośćuczynienia zasądzonego Czeczenom uniewinnionym od zarzutów m.in. wspierania terroryzmu. Sąd Okręgowy w Białymstoku przyznał im łącznie ponad 2,1 mln zł za niesłuszny areszt.

Fotolia.com
Fotolia.com

Pełnomocnicy trójki Czeczenów wnioskowali łącznie o blisko 10 mln. Wyrok pierwszej instancji zaskarżyli zarówno oni, jak i prokuratura.

Apelacje rozpozna Sąd Apelacyjny w Białymstoku. Trzy lata temu ten sąd przyznał prawomocnie łącznie 337 tys. zł czwartemu Czeczenowi oskarżonemu w tej sprawie, a uniewinnionemu wcześniej.

Chodzi o głośną sprawę, w której prokuratura oskarżała tę czwórkę Czeczenów, zarzucając im działalność w zorganizowanej grupie przestępczej, która 9 lat temu miała m.in. gromadzić pieniądze na potrzeby działań o charakterze terrorystycznym.

Najpierw jedna osoba została uniewinniona, trzy skazane. W kolejnym procesie wszyscy zostali prawomocnie uniewinnieni.

W Sądzie Najwyższym czeka na rozpoznanie kasacja od tych wyroków złożona przez podlaską delegaturę Prokuratury Krajowej, która przygotowywała akt oskarżenia w tej sprawie.

Termin rozpoznania tej kasacji nie został jeszcze wyznaczony.


źródło: PAP | red: zmj, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białostocki sąd prawomocnie uniewinnił trzech Czeczenów oskarżonych o wspieranie terroryzmu

14.03.2022, 19:33

Sąd Apelacyjny w Białymstoku prawomocnie uniewinnił w poniedziałek (14.03) trójkę Czeczenów oskarżonych m.in. o wspieranie terroryzmu. W pierwszej instancji zapadły wyroki skazujące, potem utrzymane przez sąd odwoławczy, ale uchylone przez Sąd Najwyższy.


Oskarżeni o wspieranie terroryzmu Czeczeni nie pomagali Państwu Islamskiemu - mówił przed białostockim sądem biegły ekspert

21.01.2022, 06:57

Eksperta ds. sytuacji społeczno-politycznej na Kaukazie i w Azji Centralnej przesłuchał w czwartek (20.01) Sąd Apelacyjny w Białymstoku, w procesie odwoławczym trójki Czeczenów oskarżonych m.in. o wspieranie terroryzmu. W lutym strony powinny wygłosić mowy końcowe, a sąd ogłosić wyrok.


Na wokandę sądu w Białymstoku wraca sprawa Czeczenów oskarżonych m.in. o wspieranie terroryzmu

14.03.2021, 12:57

Na wokandę białostockiego sądu apelacyjnego wraca sprawa trójki Czeczenów oskarżonych m.in. o wspieranie terroryzmu. W połowie 2020 roku prawomocne wyroki skazujące uchylił bowiem Sąd Najwyższy i sprawę przekazał do ponownego rozpoznania w postępowaniu odwoławczym.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR AN ACT OF GOD

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok