Radio Białystok | Wiadomości | Bezpieczeństwo - głównym powodem wycinki drzew w Białymstoku

Bezpieczeństwo - głównym powodem wycinki drzew w Białymstoku

autor: Edyta Wołosik

23.01.2023, 16:08, akt. 17:38

Wycinki dotyczą pojedynczych sztuk, ale gdy je zsumujemy okazuje się, że z przestrzeni miejskiej Białegostoku znika rocznie wiele drzew. Główny powód wskazywany we wnioskach o pozwolenie na wycinkę to bezpieczeństwo, ale też np. zacienienie mieszkania.

Fot. Grzegorz Pilat
Fot. Grzegorz Pilat


0:00
0:00
Bezpieczeństwo - głównym powodem wycinki drzew w Białymstoku - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Niemal codziennie w Biuletynie Informacji Publicznej pojawiają się informacje dotyczące zamiaru usunięcia drzew. Ulice - Narewska, Antoniukowska, Mazowiecka, Upalna, Sikorskiego czy Chrobrego to tylko kilka przykładów z ubiegłego tygodnia.

W 2022 roku białostoccy urzędnicy wydali 360 decyzji, w których zezwolili na usunięcie prawie 900 drzew i zobowiązali do nasadzenia ponad 780. 

Większość tych decyzji dotyczyło spółdzielni mieszkaniowych. Urzędnicy zezwolili na usunięcie prawie 270 sztuk, odmówili w ponad 80 przypadkach i zobowiązali do nasadzenia 90 drzew. 


- Główne argumenty to takie, że drzewa są obumarłe lub ze względu na pochylenie i wady zagrażają bezpieczeństwu mieszkańców czy też wpływają na zacienienie mieszkań - mówi zastępca dyrektora Departamentu Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku Agnieszka Zabrocka.


W wielu przypadkach mieszkańcy nie składają uwag i nie interesują się przebiegiem postępowania, a chcą aktywnie uczestniczyć w około 10 proc. takich spraw.

W 2022 roku rozpatrzono też prawie 430 zgłoszeń zamiaru usunięcia drzew z działek prywatnych w Białymstoku. Urzędnicy zgodzili się na usunięcie ponad dwóch i pół tysiąca sztuk, a sprzeciwili się w przypadku 350 drzew.

Wnioski o wydanie zezwolenia na usunięcie drzewa - jak też zgłoszenia takiego zamiaru - przyjmuje urząd miasta lub gminy, na terenie których planowana jest wycinka.

| red: mark

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Międzynarodowy Dzień Lasów - mieszkańcy Białegostoku dostali drzewka, był też spacer po Lesie Solnickim

21.03.2021, 08:06

Szczególnie w czasie pandemii szukamy tam wytchnienia, relaksu i świeżego powietrza. W niedzielę (21.03) Międzynarodowy Dzień Lasów.


Petycja do władz Białegostoku ws. wycinki lasu wokół lotniska Krywlany

8.09.2020, 16:02

Blisko 2,5 tys. osób podpisało się pod petycją do władz Białegostoku, sprzeciwiając się planom wycinki części lasu wokół lotniska Krywlany. Wycinka obejmująca ponad 15 tys. drzew w Lesie Solnickim ma pozwolić na wykorzystanie w pełnej długości pasa startowego dla małych samolotów.


"Inicjatywa dla Białegostoku" walczy o więcej zieleni w mieście - wśród pomysłów np. ogród botaniczny

4.04.2018, 18:33

"Inicjatywa dla Białegostoku" to oddolny ruch, który chce zmieniać Białystok - mówiła w środę (4.04) na konferencji prasowej w Białymstoku liderka ruchu dr Katarzyna Sztop-Rutkowska z tego komitetu. Chcą, by w mieście było więcej zieleni.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP DYPTYK

REKLAMA
OiFP GEORGIA BALLET

Obserwatorium astronomiczne UwB, fot. Sylwia Krassowska
26.01.2023, 12:28, akt. 12:31

Planetarium UwB dostępne dla każdegoźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok