Radio Białystok | Wiadomości | 35-latka straciła blisko 2 tys. złotych - myślała, że ktoś chce oddać za darmo dużo słodyczy

35-latka straciła blisko 2 tys. złotych - myślała, że ktoś chce oddać za darmo dużo słodyczy

25.01.2023, 14:08, akt. 16:35

Jak przebiegli potrafią być oszuści w sieci, przekonała się jedna z mieszkanek powiatu suwalskiego. 35-latka znalazła atrakcyjne ogłoszenie na jednym z portali aukcyjnych. Uwierzyła, że ktoś chce oddać za darmo dużo słodyczy.

Fotolia.com
Fotolia.com

Kobieta przesyłki jednak nie dostała, a z jej konta zniknęło 1750 zł - mówi rzeczniczka suwalskiej policji komisarz Eliza Sawko.


- Mieszkaniec południowej Polski oferował w nim nieodpłatnie pięć palet jajek z niespodzianką. Swoją decyzję uzasadnił tym, że zamówił za dużo towaru, a już zbliża się termin do spożycia. Mieszkanka powiatu suwalskiego skontaktowała się z mężczyzną poprzez jeden z komunikatorów, aby ustalić jak odebrać towar. Rozmówca zaproponował, że zamówi kuriera, a kobieta musi jedynie opłacić przesyłkę w wysokości 12 złotych i 19 groszy. Po chwili mieszkanka powiatu otrzymała link z możliwością dokonania płatności. Następnie kobieta wybrała ikonę swojego banku, po czym wpisała login i hasło. Tym samym dała oszustom dostęp do swojego konta - mówi rzeczniczka suwalskiej policji komisarz Eliza Sawko.


35-latka nie otrzymała przesyłki, a z jej konta zniknęło ponad 1750 złotych. Policjanci apelują o rozwagę podczas robienia zakupów w sieci.


- Aby uniknąć takich sytuacji, nie należy klikać w nieznane linki do stron. Należy zwracać uwagę, jakie transakcje bankowe się autoryzuje i na jaką kwotę. Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego oraz bramki płatniczej. Dlatego trzeba zwracać uwagę na adres widoczny w przeglądarce, a także na poprawność językową strony. Fałszywe strony często zawierają błędy, nie są napisane poprawną polszczyzną. Każde finalizowanie transakcji poza portalem aukcyjnym, czy to przez wiadomości mailowe, SMS-y i komunikatory, które zwierają linki powinno wzbudzić naszą czujność. Gdy się zorientujemy, że padliśmy ofiarą oszustów należy niezwłocznie skontaktować się z bankiem i powiadomić policję - podkreśla komisarz Eliza Sawko.


Niestety wciąż - mimo apeli policjantów - kolejni mieszkańcy woj. podlaskiego padają ofiarami oszustów. 

| red: mark

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kobieta z Białegostoku straciła 115 tys. zł - dała się oszukać przestępcom

23.01.2023, 12:42

Myślała, że chroni swoje oszczędności, a straciła 115 tys. zł. 39-letnia białostoczanka padła ofiarą oszustów podszywających się za bankowców.


Oszustwo "na pracownika banku" - mieszkanka powiatu suwalskiego straciła pieniądze

8.12.2022, 14:36

Powinniśmy dokładnie weryfikować każdą informację dotyczącą naszych oszczędności – przypominają podlascy policjanci.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr ADHD i inne cudowne zjawiska - spektakl Joanny Szczepkowskiej

REKLAMA
OiFP DYPTYK


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok