Radio Białystok | Wiadomości | Małżeństwo upozorowało swoją śmierć, by uniknąć kary i wyłudzić ubezpieczenie

Małżeństwo upozorowało swoją śmierć, by uniknąć kary i wyłudzić ubezpieczenie

26.01.2023, 10:17, akt. 10:59

Małżonkowie upozorowali własną śmierć, by uniknąć kary i dostać odszkodowanie. Zdaniem śledczych działali w większej grupie zajmującej się oszustwami - w Augustowie, Suwałkach, Białymstoku oraz w Wilnie. Akt oskarżenia dotyczy sześciu osób - trzech wchodzących w skład grupy przestępczej i trzech z nimi współpracujących.

Fotolia.com
Fotolia.com

Jak wynika z ustaleń śledztwa - przestępcy, wykorzystując prowadzenie działalności gospodarczej, która w dużej części była pozorowana, wyłudzała od swoich kontrahentów pieniądze i usługi.

Jak mówi rzecznik suwalskiej Prokuratury Okręgowej Wojciech Piktel, ustalono, że pełniący kluczową funkcję w tym procederze - kobieta i mężczyzna - upozorowali swoją śmierć.


W maju 2021 roku dokonano przeszukania w Warszawie, w miejscu spodziewanego pobytu mężczyzny. Okazało się, że faktycznie mężczyzna wcześniej żył, ale miesiąc wcześniej zachorował, został przewieziony do szpitala, gdzie zmarł. W mieszkaniu tym przebywała jego żona, ale ona również według oficjalnych ewidencji - nie żyła od kilku miesięcy. Jak się okazało kobieta sfingowała swoją śmierć. Podrobiono dokument lekarski potwierdzający jej śmierć, przedłożono go w Urzędzie Stanu Cywilnego w Warszawie i uzyskano akt zgonu - informuje prokuratura w Suwałkach.


Jak dodaje prokurator Wojciech Piktel - małżeństwo oszustów chciało w ten sposób nie tylko uniknąć więzienia, ale też wyłudzić kolejne pieniądze.


Dwa miesiące wcześniej kobieta wykupiła dwie polisy ubezpieczeniowe na życie. Po rzekomej śmierci wystąpiła do dwóch zakładów ubezpieczeń o wypłatę łącznie ponad 300 tys. zł odszkodowania oraz do ZUS o zasiłek pogrzebowy. Instytucje te odmówiły jednak wypłaty - mówi Wojciech Piktel.


Kobieta odbywa teraz dwuletnią karę pozbawienia wolności, której próbowała uniknąć.

Za przestępstwa które obejmuje akt oskarżenia grozi do 15 lat więzienia.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


35-latka straciła blisko 2 tys. złotych - myślała, że ktoś chce oddać za darmo dużo słodyczy

25.01.2023, 14:08

Jak przebiegli potrafią być oszuści w sieci, przekonała się jedna z mieszkanek powiatu suwalskiego. 35-latka znalazła atrakcyjne ogłoszenie na jednym z portali aukcyjnych. Uwierzyła, że ktoś chce oddać za darmo dużo słodyczy.


Kobieta z Białegostoku straciła 115 tys. zł - dała się oszukać przestępcom

23.01.2023, 12:42

Myślała, że chroni swoje oszczędności, a straciła 115 tys. zł. 39-letnia białostoczanka padła ofiarą oszustów podszywających się za bankowców.


Białostoccy policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o oszustwa "na policjanta"

19.01.2023, 17:53

Białostoccy policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o oszustwa metodą "na policjanta". Zdaniem funkcjonariuszy 62-latek miał odebrać od dwóch białostockich seniorek w sumie blisko 55 tys. zł.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok