Radio Białystok | Wiadomości | Polskie uczelnie stają się coraz bardziej atrakcyjne dla studentów z zagranicy

Polskie uczelnie stają się coraz bardziej atrakcyjne dla studentów z zagranicy

autor: Ryszard Minko

9.02.2023, 15:20, akt. 17:11

Po dwuletnich zawirowaniach związanych z pandemią, wymiana studencka wróciła już do poziomu sprzed światowych lockdownów. W Białymstoku trwa kilkudniowa konferencja przedstawicieli polskich uczelni - dotyczy umiędzynarodowiania kształcenia.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com


0:00
0:00
Rosyjski atak na Ukrainę znacznie zmienił proporcje narodowościowe zagranicznych studentów na polskich uczelniach - relacja Ryszarda Minko | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Zauważalne jest, że Polska wpisała się na dobre w sieć europejskich uczelni - mówił dyrektor generalny Narodowej Agencji Programu Erasmus+ dr Paweł Poszytek.


- Ilość studentów wyjeżdżających i przyjeżdzających się wyrównała i wróciła do czasów sprzed pandemii. Wiele europejskich organizacji studenckich robiło badania na temat, które kraje i które uczelnie są najbardziej przyjazne „erasmusom”. Polskie uczelnie wypadały w tych badaniach bardzo wysoko - mówił.


Dr Paweł Poszytek dodał, że obecnie tyle samo osób chce studiować w Polsce, co poza nią. Na początku działania programu w 1998 roku, to polscy studenci częściej korzystali z wymiany studenckiej. Na dziewięciu polskich studentów - podejmujących naukę za granicą - przypadał jeden, który wybierał polską uczelnię do kontynuowania nauki.

Ostatni rok - po ataku Rosji na Ukrainę - zmienił jednak proporcje umiędzynarodowienia polskich uczelni. Wojna na wschodzie sprawiła, że ubyło studentów z zachodniej Europy na rzecz innych części świata. 

Zauważalne jest to m.in. na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku, gdzie do niedawna dominowali m.in. studenci ze Skandynawii. Po ataku Rosji rekrutacja z Europy Zachodniej niemalże spadła do zera, bo kandydaci uznali, że Białystok jest za blisko frontu. 


- Uczelnia odnotowała rekordowe zainteresowanie kandydatów z Indii i niektórych państw Afrykańskich. Ostatecznie przyjęła zakładaną liczbę studentów z zagranicy - przekazał prorektor UMB profesor Adrian Chabowski.


Z dostępnych danych wynika, że w Polsce studiuje ok. 90 tysięcy zagranicznych studentów. Przed atakiem Rosji na Ukrainę prawie połowę z nich stanowili studenci z Białorusi i Ukrainy.

Obecnie proporcje te są mocno zachwiane. Polskie uczelnie kuszą zagranicznych studentów wysoką jakością kształcenia i stosunkowo niskimi kosztami utrzymania.

| red: mark

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Politechnika Białostocka i Uniwersytet w Białymstoku z wyższą oceną ewaluacji dyscyplin naukowych

18.01.2023, 09:14

Dwie kategorie A i osiem kategorii B+. Politechnika Białostocka skutecznie odwołała się od ostatniej oceny jakości nauczania i ostatecznie uzyskała wyższą ocenę w ewaluacji dyscyplin naukowych. 


Uniwersytet Medyczny i Politechnika Białostocka ujęte w prestiżowym rankingu szkół wyższych

14.10.2022, 12:26

Dwie podlaskie uczelnie wyższe - Uniwersytet Medyczny i Politechnika Białostocka - znalazły się w międzynarodowym rankingu The Times Higher Education.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok