Radio Białystok | Wiadomości | Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w sprawie śmierci młodej Etiopki

Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w sprawie śmierci młodej Etiopki

autor: Ryszard Minko

15.02.2023, 13:05, akt. 13:10

Rzecznik Praw Obywatelskich prosi policję i straż graniczną o wyjaśnienie sytuacji związanej ze śmiercią młodej Etiopki przy polsko-białoruskiej granicy. Ciało 28-latki odnaleziono w niedzielę na obrzeżach Hajnówki.

fot. Marcin Mazewski
fot. Marcin Mazewski

Jak wynika z relacji zgłaszających, kobieta mogła zostać sama w lesie kiedy grupa migrantów, z którymi podróżowała została zawrócona na Białoruś. Okoliczności tego zdarzenia będą trudne do zweryfikowania, bo aktywiści i straż graniczna przedstawiają odmienne wersje wydarzeń.

Aktywiści z Podlaskiego Pogotowia Humanitarnego relacjonują, że chodzi o 28-letnią obywatelkę Etiopii, której poszukiwali od kilku dni. Kobieta miała podróżować w towarzystwie męża i dwóch innych mężczyzn. Kiedy źle się poczuła, grupa się rozdzieliła w poszukiwaniu pomocy, między innymi od polskich służb. Z relacji wynika, że te miały zignorować prośby o pomoc i odesłały zgłaszających na Białoruś.

Tymczasem Straż Graniczna odpowiada, że już 4 lutego miejscowa policja poinformowała o przebywających w mieście dwóch Etiopczykach, którzy wskazali funkcjonariuszom miejsce, w którym rozłączyli się z pozostałą dwójką podróżujących. Rzecznik podlaskiego oddziału Straży Granicznej major Katarzyna Zdanowicz zapewnia, że z „prowadzonej rozmowy nie wynikało, że jest tam ktoś kto potrzebuje pomocy medycznej, a po sprawdzeniu wskazanej lokalizacji nie natrafiono tam na żadne osoby". 

Dodatkowo zgłaszający mieli nie wnioskować o ochronę międzynarodową w Polsce i mieli nie wymagać pomocy medycznej, dlatego odesłano ich na linię granicy z Białorusią. Niejasności budzi też sytuacja trzeciego z mężczyzn, który miał pozostać z zaginioną. Jak wynika z relacji aktywistów, on także miał być odesłany na Białoruś.

W związku z tym Rzecznik Praw Obywatelski prosi policję i straż graniczą o wyjaśnienia wszystkich okoliczności poszukiwania kobiety. Śledztwo w sprawie jej śmierci prowadzi prokuratura Dotychczasowe ustalenia wykazały, ze kobieta najprawdopodobniej zmarła z wychłodzenia.

| red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prawdopodobnie z wychłodzenia zmarła młoda migrantka, której ciało odnaleziono w lesie pod Hajnówką

14.02.2023, 11:43

Prokuratura nadal stara się potwierdzić tożsamość zmarłej, choć jak wynika z relacji aktywistów, którzy odnaleźli jej ciało to 28-letnia obywatelka Etiopii.


Prokuratura w Hajnówce ustala tożsamość kobiety, której ciało odnaleziono niedaleko osiedla Judzianka

13.02.2023, 13:37

Hajnowska prokuratura ustala tożsamość młodej kobiety, której ciało odnaleziono w niedzielę (12.02) w lesie niedaleko osiedla Judzianka.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP - KONCERT PRAWYKONAŃ

REKLAMA
Maraton Bluesa 2023

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP TIDES AND TIMES

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa

Niebieski Mikrofon 2023

Warsztaty z robienia karmników w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej, 26.11.2023, fot. Ryszard Minko
REGION
26.11.2023, 15:13, akt. 15:18

Warsztaty z robienia karmnikówźródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok