Radio Białystok | Wiadomości | Straż Graniczna zatrzymała pięć osób w okolicach Czeremchy za wejście na pas drogi granicznej

Straż Graniczna zatrzymała pięć osób w okolicach Czeremchy za wejście na pas drogi granicznej

autor: Wojciech Szubzda

1.03.2023, 20:42, akt. 20:52

Pięć osób zatrzymała Straż Graniczna w okolicach Czeremchy za wejście na pas drogi granicznej. Funkcjonariusze ustalili, że osoby złamały przepisy obowiązujące w strefie nadgranicznej. Osoby te odmówiły przyjęcia 500-złotowych mandatów; sprawa trafi do sądu.

źródło: podlaski.strazgraniczna.pl
źródło: podlaski.strazgraniczna.pl

Funkcjonariusze obsługujący elektroniczną barierę zauważyli, że kilka osób podeszło do stalowej zapory po polskiej stronie. Mieli ze sobą torby, które przerzucali na białoruską stronę. 

Strażnicy graniczni, którzy przyjechali na miejsce, ustalili, że w grupie są Polacy, Niemcy i Szwajcarka. Pięć z nich złamało zakaz wejścia na pas drogi granicznej. 

Dodatkowo okazało się, że 26-letnia Niemka już wcześniej łamała ten zakaz. W związku z tym Straż Graniczna nakazała jej opuścić Polskę w ciągu 5 dni. Kobieta przez pięć lat nie będzie mogła też wjechać do naszego kraju

Do tej sprawy odnieśli się aktywiści Grupy Granica. W internecie napisali, że legitymowanie tych osób były "kolejną próbą zastraszania aktywistów i aktywistek". W ich ocenie funkcjonariusze Straży Granicznej krzyczeli na zatrzymanych i używali wulgaryzmów. 

Rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej major Katarzyna Zdanowicz odpowiada, że żadna z legitymowanych osób nie złożyła skargi, bo - jak mówi - nie było do tego żadnych podstaw. Zgodnie z prawem za podejście na odległość mniejszą niż 15 metrów do linii granicy grozi mandat do 500 zł. Nie można również przerzucać lub odbierać przez granicę żadnych przedmiotów.


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wpław i na pontonie. W poniedziałek 66 osób próbowało dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski

28.02.2023, 09:13

66 cudzoziemców próbowało w poniedziałek dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski. Koło Bobrownik w sumie kilkanaście osób wpław i na pontonie pokonało graniczną rzekę Świsłocz - podała Straż Graniczna w raporcie z minionej doby.


Prawie 60 osób wstąpiło w szeregi Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej

24.02.2023, 17:08

Po kilkumiesięcznym szkoleniu w Kętrzynie rozpoczną służbę m.in. na granicy polsko-białoruskiej. Blisko 60 osób wstąpiło w szeregi Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.


Szef MON zapowiedział prewencyjną rozbudowę zabezpieczeń na granicy z Rosją i Białorusią

23.02.2023, 18:59

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował o rozpoczęciu prewencyjnej rozbudowy zabezpieczeń na granicy z Rosją i Białorusią.


Na granicy z Białorusią działa prawie cała bariera elektroniczna

19.02.2023, 08:59

Na granicy z Białorusią działa 181 km bariery elektronicznej, w tym 54 km od piątku (17.02). Straż Graniczna odebrała w sumie 10 z 11 odcinków. Prace trwają na ostatnim, w okolicach Białowieży i Narewki. Teren ten jest jednak obecnie zalany.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok