Radio Białystok | Wiadomości | Pochodzący z początku XX w. dom generała Roszkowskiego ponownie własnością gminy Czyżew [zdjęcia]

Pochodzący z początku XX w. dom generała Roszkowskiego ponownie własnością gminy Czyżew [zdjęcia]

autor: Adam Dąbrowski

26.03.2023, 08:50, akt. 09:19

To jedyny taki budynek w całej gminie i wyjątkowy w skali województwa - stuletnią drewnianą willę odkupił z rąk prywatnych właścicieli samorząd Czyżewa.

fot. Adam Dąbrowski
fot. Adam Dąbrowski

Wybudowana w okresie międzywojennym willa z modrzewia syberyjskiego należała do pochodzącego z Bielska Podlaskiego Jana Konrada Roszkowskiego, prawnika i generała - najpierw armii carskiej, a po odzyskaniu niepodległości Wojska Polskiego.

Jan Konrad Roszkowski zmarł w Warszawie w 1926 r. Po II wojnie światowej w budynku mieściła się publiczna szkoła zawodowa, a przez ostatnie 20 lat prywatna apteka.

Władze gminy zdecydowały się odkupić obiekt wpisany do rejestru zabytków, aby zapobiec jego dalszemu niszczeniu. Prywatnych właścicieli nie stać było na remont pod nadzorem konserwatora. Samorząd sam także sobie z tym nie poradzi finansowo.


- Wystąpiliśmy o dotację do marszałka województwa na dokumentację i do ministerstwa kultury o pomoc w renowacji tego budynku cennego i historycznie, i architektonicznie - mówi burmistrz Czyżewa Anna Bogucka.


Jak tłumaczy burmistrz, remont rozpocznie się i będzie prowadzony w zależności od pozyskiwanych pieniędzy. Na razie nie zdecydowano, która z gminnych placówek czy instytucji znajdzie swoje miejsce w domu generała Roszkowskiego po modernizacji.

| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Władze Białegostoku szukają wykonawców przebudowy Parku Planty i Bulwarów Kościałkowskiego

16.03.2023, 09:34

Przetarg na przebudowę w Białymstoku zabytkowego Parku Planty i Bulwarów Kościałkowskiego, a także znajdującej się w pobliżu ulicy Akademickiej - ogłosiły władze miasta. Chętni swoje oferty mogą składać do 12 kwietnia.


Białystok: Zabytkowy krzyż nie wróci na swoje miejsce przy ul. Nowowarszawskiej

7.03.2023, 14:36

Drewnianego krzyża nie uda się odrestaurować - ze względu na jego zły stan - i dlatego nie wróci na swoje dotychczasowe miejsce przy ul. Nowowarszawskiej w Białymstoku. W jego miejsce będzie inny.


Będą remonty podlaskich zabytków z Polskiego Ładu

4.03.2023, 10:50

Te pieniądze mają być przeznaczone wyłącznie za zabytki - o kolejnej transzy pomocy z Polskiego Ładu rozmawiali samorządowcy z ziemi łomżyńskiej.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR Mój boski rozwód

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
NieTeatr RENATA PRZEMYK KWARTET

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok