Radio Białystok | Wiadomości | Wczesnośredniowieczna biżuteria znaleziona pod Brańskiem trafi do Muzeum Podlaskiego w Białymstoku

Wczesnośredniowieczna biżuteria znaleziona pod Brańskiem trafi do Muzeum Podlaskiego w Białymstoku

autor: Wojciech Szubzda

29.03.2023, 14:22, akt. 14:25

Wczesnośredniowieczna biżuteria znaleziona przed laty pod Brańskiem trafi w depozyt do Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Poinformowała o tym w środę (29.03) podlaska konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz podczas konferencji podsumowującej prace konserwatorskie w 2022 roku.

fot. Wojciech Szubzda
fot. Wojciech Szubzda

Tzw. skarb to ok. 50 sztuk różnych ozdób wykonanych ze srebra i brązu, m.in. paciorki srebrne i szklane, bransoletka, pierścionek, łańcuszek. Datowane są na przełom X i XI wieku.

Przedmioty zaprezentowano we wrześniu wspólnie z policją i KAS, a teraz wiadomo, że zostaną w naszym regionie - mówi podlaska konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz.

Jesteśmy na etapie przygotowania do przekazania tego skarbu w depozyt. Myślę, że niedługo będziemy mogli już ten skarb w depozyt przekazać. Jestem po wstępnych rozmowach w tym zakresie z Muzeum Podlaskim, a więc wszystko wskazuje na to, że przekażemy skarb w depozyt Muzeum Podlaskiego

- powiedziała prof. Małgorzata Dajnowicz.

Konserwator dodała, że do przekazania tych cennych przedmiotów może dojść w najbliższym czasie, choć konkretnej daty nie ustalono.

Aczkolwiek takie rozmowy się między nami odbyły. Zwłaszcza że Muzeum Podlaskie dysponuje bardzo bogatym zasobem zabytków archeologicznych i ma warunki, aby ten skarb przyjąć, co też jest bardzo istotne z naszego punktu widzenia, aby przechowywany był w odpowiednich do tego warunkach

- powiedziała prof. Małgorzata Dajnowicz.

Zabytkowe przedmioty miał jeden z mieszkańców Brańska, który twierdził, że otrzymał je przed laty od dziadka swojej żony, a ten znalazł je w okolicach tej miejscowości. Ze względu na przedawnienie karalności, śledztwo w sprawie skarbu spod Brańska umorzono. Dlatego teraz można je przekazać do Muzeum Podlaskiego.

Podczas konferencji prof. Małgorzata Dajnowicz dodała, że w ubiegłym roku do rejestru zabytków województwa podlaskiego wpisano 46 zabytków, w tym 8 zabytków nieruchomych (np. dzieła architektury i budownictwa) i 38 zabytków ruchomych (ołtarze, obrazy).

Natomiast do wojewódzkiej ewidencji zabytków włączono 30 obiektów i stanowisk archeologicznych (no. dom z 2 poł. XIX w. przy ul. Antoniuk Fabryczny 3 w Białymstoku czy cmentarz staroobrzędowców w Białogórach).

Prof. Małgorzata Dajnowicz przypomniała, że w ubiegłym roku do WUOZ w Białymstoku wpłynęło 67 wniosków o przyznanie dotacji na finansowanie prac remontowo-konserwatorskich przy podlaskich zabytkach. Przyznano 44 dotacji o łącznej wartości 2,2 mln zł.

W ubiegłym roku podlaska konserwator zabytków wydała 377 decyzji i 1910 pozwoleń.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Odkrycia archeologiczne podczas rewitalizacji rynku w Mielniku - znaleziono m.in. wiekowe monety

28.03.2023, 16:56

Dawne monety, przedmioty codziennego użytku sprzed setek lat, a także piwnice prawdopodobnie dawnej królewskiej karczmy. Takich odkryć dokonano podczas prac archeologicznych towarzyszących rewitalizacji placu Kościuszki w Mielniku.


Pochodzący z początku XX w. dom generała Roszkowskiego ponownie własnością gminy Czyżew [zdjęcia]

26.03.2023, 08:50

To jedyny taki budynek w całej gminie i wyjątkowy w skali województwa - stuletnią drewnianą willę odkupił z rąk prywatnych właścicieli samorząd Czyżewa.


Kolejne zabytki w sejneńskiej parafii zostaną wyremontowane

8.03.2023, 12:33

Chodzi o dwa feretrony, na których renowację Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków przyznał łącznie 112 tys. zł.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Family Musical Jam Live - interaktywny koncert familijny z okazji Dnia Dziecka

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok