Radio Białystok | Wiadomości | Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik: Rada Ministrów przyjęła "Tarczę dla pogranicza"

Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik: Rada Ministrów przyjęła "Tarczę dla pogranicza"

14.04.2023, 11:14, akt. 12:57

Rada Ministrów przyjęła "Tarczę dla pogranicza" - poinformował w piątek (14.04) wiceszef MSWiA Maciej Wąsik na posiedzeniu sejmowej komisji spraw wewnętrznych i administracji.

Maciej Wąsik, źródło: twitter.com
Maciej Wąsik, źródło: twitter.com

26 stycznia 2023 r. Komisja Europejska zatwierdziła program pomocowy polskiego rządu pod nazwą roboczą "Tarcza dla pogranicza" z budżetem 21 mln euro.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik powiedział w piątek (14.04) w Sejmie podczas posiedzenia komisji spraw wewnętrznych i administracji, że procedowanie uzyskania zgody w Komisji Europejskiej trwało rok.

"Dzisiaj chciałem powiedzieć, że mamy tutaj (okazał dokument - PAP), ja mam uchwałę Rady Ministrów już przyjętą, czyli mającą moc prawną w sprawie rządowego programu "Tarcza dla pogranicza" - oświadczył Maciej Wąsik.

Z wcześniej prezentowanych informacji wynika, że pieniądze mają być przeznaczone na pomoc dla firm z pogranicza polsko-białoruskiego, zwłaszcza dużych hoteli, które nie mogły w pełni skorzystać z uchwalonych przez polski parlament rekompensat dla branży turystycznej w związku z wprowadzeniem przy granicy z Białorusią stanu wyjątkowego, a potem zakazu przebywania. Hotele nie mogły skorzystać z rekompensat, bo przekroczyły poziom pomocy publicznej (tzw. de minimis) korzystając wcześniej ze wsparcia publicznego przy realizacji innych projektów, np. inwestycji.

Maciej Wąsik poinformował, że budżet "Tarczy dla pogranicza" wynosi do 100 mln zł.

Zbigniew Wojciechowski z Ministerstwa Rozwoju i Technologii dodał, że w ciągu 10 dni na stronach internetowych wojewodów ukażą się informacje o zasadach programu, zasadach składania wniosków. Wyjaśnił, że procedura ma być uruchomiona jeszcze w kwietniu.

Z informacji przedstawionej przez Macieja Wąsika wynika, że dotychczas w ramach wcześniejszych rekompensat dla przedsiębiorców z branży turystycznej z pogranicza polsko-białoruskiego łącznie firmom z województw podlaskiego i lubelskiego wypłacono 45 mln zł, z czego 23,5 mln zł firmom w Podlaskiem i 11,5 mln zł przedsiębiorcom z województwa lubelskiego. Wiceminister przypomniał, że pieniądze te rekompensowały firmom niemożność prowadzania działalności gospodarczej z powodu ograniczeń przy granicy.

Wiceszef MSWiA zaznaczył, że dodatkowym wsparciem dla firm z branży turystycznej w okresie, gdy przy granicy obowiązywał stan wyjątkowy były także częste noclegi w ich obiektach funkcjonariuszy różnych służb stacjonujących przy granicy. Maciej Wąsik doprecyzował, że przy granicy było wtedy 18 tys. żołnierzy i 5 tys. policjantów.

"Generalnie był to program bardzo dobrze przyjęty głównie przez branżę turystyczną. Wiem, że niektóre przedsiębiorstwa miały problem z wypłatami de minimis, bo my jako Polska możemy świadczyć pomoc publiczną do kwoty de minimis - to jest 200 tys. euro. Dalej musimy mieć zgodę z Komisji Europejskiej" - wyjaśnił Maciej Wąsik.

Taką zgodę KE wydała pod koniec stycznia 2023 po roku zajmowania się wnioskiem polskiego rządu. "My byśmy wiele rzeczy zrobili wcześniej, gdyby nie przewlekłość urzędnicza, do której niestety zdążyliśmy się przyzwyczaić, że wolno te młyny w Brukseli mielą" - dodał Wąsik informując o przyjęciu przez Radę Ministrów "Tarczy dla pogranicza". 

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


We wrześniu podlaskie firmy będą mogły starać się o dotacje z nowych funduszy europejskich

14.04.2023, 07:02

We wrześniu odbędzie się pierwszy konkurs dla firm w ramach Funduszy Europejskich dla Podlaskiego 2021-2027.


Leszek Gołąbiecki [wideo]

11.04.2023, 08:30

- Liczymy na to, że wojna w Ukrainie skończy się w pozytywny sposób i musimy być przygotowani do odbudowy - i polskie firmy, i dostawcy materiałów - żeby nie przespać tego momentu, bo inne kraje też bardzo mocno się przygotowują.


Artur Kosicki

19.04.2022, 08:30

- Rosja nie jest i nigdy nie była kluczowym rynkiem zbytu dla przedsiębiorców z naszego województwa. Jesteśmy bardzo dobrym partnerem dla Litwy, jesteśmy kluczowym partnerem dla Niemiec i też dla Francji, dlatego trzeba to rozszerzać.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok