Radio Białystok | Wiadomości | Wiceszef MSWiA: obecnie nie ma możliwości otwarcia podlaskich przejść granicznych z Białorusią

Wiceszef MSWiA: obecnie nie ma możliwości otwarcia podlaskich przejść granicznych z Białorusią

14.04.2023, 16:18, akt. 16:37

- W obecnej sytuacji nie ma możliwości otwarcia drogowych przejść granicznych z Białorusią w województwie podlaskim, nawet pieszych - mówił w piątek (14.04) wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik na posiedzeniu sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

W Podlaskiem nie ma obecnie działających drogowych przejść granicznych z Białorusią. Przejście w Kuźnicy zostało zamknięte 9 listopada 2021 roku w związku z kryzysem migracyjnym, natomiast przejście w Bobrownikach zamknięto 10 lutego z uwagi - jak podkreślało wówczas MSWiA - "na ważny interes bezpieczeństwa państwa".


- Bardzo byśmy chcieli otworzyć te przejścia graniczne. Otworzymy je natychmiast, jeżeli zwolniony zostanie Andrzej Poczobut z więzienia. Natychmiast. Jeżeli przestaną buldożery jeździć po cmentarzach żołnierzy Armii Krajowej, bo tak się dzieje teraz na Białorusi. Takie jest to państwo i takimi środkami jesteśmy atakowani - podkreślał w piątek Wąsik na sejmowej komisji, podczas której przedstawiano sytuację na polsko-białoruskim pograniczu.


Odnosząc się do sytuacji przedsiębiorców z tego terenu, mówił, że udzielona zostanie im pomoc.


- Pomożemy tak, żeby mogli przetrwać ten trudny czas i mam nadzieję, że za jakiś czas sytuacja się zmieni i będziemy mogli powiedzieć: róbcie dalej pieniądze, zarabiajcie pieniądze, bo otwieramy granicę, natomiast dzisiaj tej sytuacji nie ma - dodał Wąsik.


Wiceminister pytany był przez podlaskiego posła Eugeniusza Czykwina o możliwość otwarcia przejść granicznych dla ruchu pieszego, by umożliwić kontakty rodzinom, które mieszkają po dwóch stronach granicy, a przez zamknięcie - jak podkreślał - zostały rozdzielone.


- Ta wojna hybrydowa, o której mówimy, ona trwa, ale nie wiemy, ile będzie trwała, jeżeli będzie trwała dziesięciolecia nie daj Boże, to co, będziemy utrzymywali ten stan rzeczy? - pytał Czykwin.


"Ja dzisiaj nie widzę możliwości, przy tym stanie, który jest dzisiaj, otwarcia choćby w formie pieszej przejść w Bobrownikach czy w Kuźnicy. Takie jest stanowisko rządu" - mówił Wąsik.

Dodał, że jedyną możliwość, jaką widzi, to wprowadzenia dalszych sankcji. Mówił, że strona polska zwróciła się o wprowadzenie szerszych, ogólnounijnych sankcji wobec Białorusi, także drogowych i transportowych. Zaznaczył, że Polska jest "oknem na świat dla Białorusi", dlatego sankcje muszą być dotkliwe.


- Nie my zgotowaliśmy tę wojnę, która jest na wschodzie, nie my wprowadziliśmy prześladowania ludności białoruskiej w Polsce, tylko Białorusini, konkretnie Łukaszenko, prześladują ludność polską na Białorusi - powiedział Wąsik.


"Bardzo bym sobie życzył, żeby jak najszybciej Polska miała otwarte wszystkie granice, a wszyscy Polacy mogli łączyć się ze swoimi rodzinami także na Białorusi" - mówił Wąsik.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik: Rada Ministrów przyjęła "Tarczę dla pogranicza"

14.04.2023, 11:14

Rada Ministrów przyjęła "Tarczę dla pogranicza" - poinformował w piątek (14.04) wiceszef MSWiA Maciej Wąsik na posiedzeniu sejmowej komisji spraw wewnętrznych i administracji.


Szykowana jest rządowa pomoc dla firm z polsko-białoruskiego pogranicza

13.04.2023, 17:43

Firmy z województwa podlaskiego działające w strefie przygranicznej, będą mogły ubiegać się o rządową pomoc. - We współpracy z MSWiA przygotowaliśmy program wsparcia dla nich - poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii na swojej stronie internetowej.


Blisko 100 osób próbowało nielegalnie dostać się z Białorusi do Polski

5.04.2023, 08:59

Straż Graniczna podała, że 98 cudzoziemców próbowało we wtorek (4.04) dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski, byli to m.in. obywatele Indii i Pakistanu. Wśród nich była grupa, która przeprawiła się wpław przez graniczną rzekę Świsłocz.


Zamknięte kantory i funkcjonujące ostatkiem sił sklepy spożywcze - tak wyglądają przygraniczne Bobrowniki

29.03.2023, 14:05

Pusta droga, zamknięte kantory i funkcjonujące ostatkiem sił dwa sklepy spożywcze – tak dziś wyglądają przygraniczne Bobrowniki, pozbawione białoruskich kierowców.


MSWiA: dopóki Poczobut jest w więzieniu, dopóty będzie zamknięte przejście w Bobrownikach

23.03.2023, 15:04

- Na każde kolejne działania reżimu Białorusi przeciwko Polsce, obywatelom Polski lub mniejszości polskiej, będziemy stosowali twarde odpowiedzi - zapowiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński.


Kilkadziesiąt nowych wozów będą mogły kupić podlaskie jednostki OSP

23.02.2023, 18:07

28 nowych pojazdów będą mogły kupić jednostki OSP w naszym regionie. Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik zatwierdził zestawienie jednostek, które dostaną dofinansowanie na zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych.


Nie zanotowano skutecznej próby sforsowania granicy w miejscach uruchomienia zapory elektronicznej

28.11.2022, 18:33

Tam, gdzie obok zapory fizycznej uruchomiono zaporę elektroniczną, nie zanotowano ani jednej skutecznej próby sforsowania granicy przez migrantów - poinformował wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Konkurs "Zagraj z nami"
14.06.2024, 07:01, akt. 15.06.2024, 07:04

Zagraj z nami! Trwa piłkarski konkurs na naszej antenie"Auta na Bruku" w Białymstoku, fot. Michał Romańczuk
BIAŁYSTOK
14.06.2024, 14:59, akt. 15:01

"Auta na Bruku" w Białymstokuźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok