Radio Białystok | Wiadomości | Oficjalne uroczystości z okazji nadania placówce Straży Granicznej w Bobrownikach imienia Powstańców Styczniowych

Oficjalne uroczystości z okazji nadania placówce Straży Granicznej w Bobrownikach imienia Powstańców Styczniowych

autor: Wojciech Szubzda

30.05.2023, 21:39, akt. 22:00

Placówka Straży Granicznej w Bobrownikach oficjalnie nosi już im. Powstańców Styczniowych. Taką decyzję - na wniosek komendanta placówki - podjął minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

fot. Wojciech Szubzda
fot. Wojciech Szubzda


0:00
0:00
Oficjalne uroczystości z okazji nadania placówce Straży Granicznej w Bobrownikach imienia Powstańców Styczniowych - relacja Wojciecha Szubzdy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Z tej okazji we wtorek (30.05) w Bobrownikach zorganizowano oficjalne uroczystości. Podczas nich odsłonięto pamiątkową tablicę, która znajduje się przy wejściu głównym do budynku Straży Granicznej.

Na tablicy są m.in. sylwetki powstańców oraz napis: „W 160. rocznicę powstania narodowego z 1863 roku Placówce Straży Granicznej w Bobrownikach nadano imię POWSTANCÓW STYCZNIOWYCH”.

Wybór tego patrona podczas przemówienia uzasadniał komendant Placówki SG w Bobrownikach płk SG Grzegorz Krawiel. Mówił, że było dużo kandydatów, a wybór nie był łatwy.


Rok 2023 utwierdził nas w decyzji o nadaniu Placówce SG w Bobrownikach imienia Powstańców Styczniowych. Nasze postanowienie zbiegło się ze 160. rocznicą największego zrywu narodowego. Rejon Puszczy Knyszyńskiej i działania partyzanckie w niej prowadzone tylko umocniły nas w przekonaniu, aby w taki sposób oddać cześć i hołd bohaterom tamtych czasów – tłumaczył płk Krawiel.


Dodawał, że każdy kto uczestniczył w nierównej walce z Imperium Rosyjskim, zasługuje na uczczenie w naszej pamięci.


Największa bitwa naszego regionu była w uroczysku Piereciosy pod Waliłami 29 kwietnia 1863 roku. Uczestniczył w niej m.in. bohater naszego regionu Konstanty „Kastuś” Kalinowski - mieszkaniec Mostowlan, wsi położonej przy rzece granicznej Świsłocz w gminie Gródek. Był dowódcą i działaczem podziemia wolnościowego. Został stracony przez Rosjan w Wilnie w 1864 roku – mówił płk Krawiel.


W uroczystościach nadania imienia Placówce w Bobrowniach wzięli udział m.in. podlascy parlamentarzyści, wojewoda podlaski, przedstawiciele służb mundurowych, leśnicy, samorządowcy, przedsiębiorcy i członkowie Bractw Kurkowych.

W trakcie przemówień m.in. wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, posłowie Dariusz Piontowski i Jarosław Zieliński podkreślali ogromne znaczenie Powstania Styczniowego w historii Polski. Wskazywali, że jesteśmy winni pamięć powstańcom. A nadania imienia Powstańców Styczniowych Placówce z Bobrownik będzie pielęgnowało pamięć o walczących o wolną Polskę.

Placówka Straży Granicznej w Bobrownikach to czwarta placówka Straży Granicznej w naszym regionie, która ma patrona. Wcześniej na nadania imienia zdecydowali się  funkcjonariusze z Rutki-Tartak, Kuźnicy i Szudziałowa.

| red: pp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kolejne próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią

27.05.2023, 11:52

107 cudzoziemców, wśród których byli m.in obywatele Etiopii i Maroka, próbowało minionej doby przedostać się z Białorusi do Polski – podała w sobotę (27.05) Straż Graniczna. Kilka osób przeprawiło się przez graniczną rzekę Wołkuszanka.


Blisko 100 osób chciało nielegalnie dostać się z Białorusi do Polski

26.05.2023, 09:27

Migranci m.in. z Gambii i Sri Lanki - 90 osób próbowało w czwartek (25.05) dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski - podała Straż Graniczna.


Straż Graniczna świętowała w Białymstoku 32. rocznicę powstania formacji

24.05.2023, 14:25

Były awanse, odznaczenia i podziękowania za służbę. Podlaski Oddział Straży Granicznej świętował w środę (24.05) 32. rocznicę powstania formacji.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok