Radio Białystok | Wiadomości | Sąd Najwyższy uwzględnił kasację Prokuratora Generalnego w sprawie zabójstwa nowo narodzonego dziecka w Suwałkach

Sąd Najwyższy uwzględnił kasację Prokuratora Generalnego w sprawie zabójstwa nowo narodzonego dziecka w Suwałkach

31.05.2023, 11:18, akt. 11:38

Sąd Najwyższy uwzględnił kasację Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro i uchylił wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku, w którym 20-latka za zabójstwo swojego nowo narodzonego dziecka została skazana jedynie na 3 lata więzienia - poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej prok. Łukasz Łapczyński.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Do zdarzenia doszło w lipcu 2018 roku w mieszkaniu w Suwałkach (Podlaskie).

 "Kobieta została oskarżona o zabójstwo swojego nowo narodzonego dziecka poprzez umieszczenie go wraz z pępowiną w plastikowym wiaderku z głową skierowaną do dołu, co uniemożliwiło samodzielne oddychanie i doprowadziło do śmierci noworodka" - przypomniał rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej.

"Wyrokiem Sądu Okręgowego w Suwałkach z 8 lutego 2021 roku została ona skazana za popełnioną zbrodnię na karę 3 lat pozbawienia wolności. Orzeczenie to Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w mocy" - podał prokurator Łukasz Łapczyński.

Wskazał, że w maju 2022 roku kasację w tej sprawie wniósł Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. "Wyrokowi zarzucił rażącą niewspółmierność orzeczonej wobec kobiety kary 3 lat pozbawienia wolności za zabójstwo w typie podstawowym określone w art. 148 par. 1 kk m.in. poprzez niezasadne zastosowanie instytucji nadzwyczajnego złagodzenia kary" - wyjaśnił.

"W ocenie Prokuratora Generalnego, podzielonej przez Sąd Najwyższy, wysoki stopień społecznej szkodliwości czynu, przejawiający się podjęciem zamachu na życie całkowicie bezbronnego noworodka, wcześniej zaplanowanym zacieraniem śladów przestępstwa oraz brakiem refleksji, w związku z jego popełnieniem, uzasadniały orzeczenie kary surowszej" - zauważył.

"W tym przypadku, Prokuratura Okręgowa w Suwałkach, która oskarżała w tej sprawie, po uwzględnieniu wszystkich okoliczności łagodzących, takich jak młody wiek kobiety, jej niedojrzałość emocjonalna oraz wcześniejsza niekaralność, domagała się wymierzenia oskarżonej kary 10 lat pozbawienia wolności" - podkreślił.

Rzecznik PK dodał, że w wyniku kasacji Prokuratora Generalnego wyrok został uchylony, a sprawa przekazana do ponownego rozpoznania Sądowi Apelacyjnemu w Białymstoku.

źródło: PAP | red: pp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Uniewinnienie byłego diagnosty samochodowego oskarżonego o poświadczenie nieprawdy

30.05.2023, 22:57

Sąd Okręgowy w Białymstoku prawomocnie uniewinnił we wtorek (30.05) byłego diagnostę samochodowego, który był oskarżony o poświadczenie nieprawdy w dokumentach, czyli w badaniach technicznych. Sąd pierwszej instancji skazał go m.in. na pół roku więzienia w zawieszeniu. Apelację złożył obrońca.


Białostocki sąd utrzymał wyrok 25 lat więzienia za gwałt i zabójstwo sprzed ponad 20 lat

29.05.2023, 07:07

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w poniedziałek (29.05) karę 25 lat więzienia dla 44-letniego mężczyzny za gwałt i związane z nim zabójstwo młodej kobiety, dokonane w tym mieście ponad 20 lat temu. Apelacje obu stron sąd uznał za bezzasadne. Wyrok jest prawomocny.


48-latek skazany na dwa lata więzienia za wyrzucenie szczeniaka przez balkon

26.05.2023, 17:52

Na dwa lata więzienia skazał w piątek (26.05) Sąd Rejonowy w Białymstoku 48-letniego mężczyznę, który wyrzucił dwumiesięcznego szczeniaka przez balkon z czwartego piętra. Sąd uznał oskarżonego za winnego znęcania się nad zwierzęciem ze szczególnym okrucieństwem. Wyrok nie jest prawomocny.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr RENATA PRZEMYK KWARTET

REKLAMA
OiFP - Broadway


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok