Radio Białystok | Wiadomości | Firmy działające przy granicy otrzymają rekompensaty - podlascy urzędnicy przygotowują się do rozpatrywania wniosków

Firmy działające przy granicy otrzymają rekompensaty - podlascy urzędnicy przygotowują się do rozpatrywania wniosków

autor: Ryszard Minko

8.06.2023, 07:04, akt. 07:15

Kiedy tylko ustawa wejdzie w życie, będziemy gotowi do przyjmowania wniosków o wsparcie dla przedsiębiorców z terenów zamkniętych przejść granicznych z Białorusią – zapewnia wojewoda podlaski.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Przyjęta pod koniec maja przez Sejm ustawa o ochronie granicy przewiduje wypłatę rekompensat dla firm poszkodowanych zatrzymaniem ruchu granicznego.

Przepisy jeszcze nie weszły w życie, ale będziemy gotowi by niemal od razu rozpatrywać wnioski, już teraz przygotowujemy wzory dokumentów – mówi wojewoda Bohdan Paszkowski.

Zgodnie z przyjętą ustawą przedsiębiorcy, którzy utracili dochody z powodu zamkniętych przejść granicznych, otrzymają roczne wsparcie. Przez trzy miesiące będzie to 65 procent przychodów, a przez kolejnych 9 miesięcy będzie to refundacja pensji minimalnej dla każdego pracownika. Przyjęte rozwiązanie satysfakcjonuje przedsiębiorców, o czym informowali na specjalnej konferencji prasowej. 

- To wsparcie pozwoli na przykład na przebranżowienie się, bo bierzemy pod uwagę fakt, że przejścia graniczne mogą jeszcze długo pozostać zamknięte - mówi przewodnicząca Porozumienia Polskich Przedsiębiorców Zjednoczony Wschód, Ewelina Grygatowicz-Szumowska.

Obecnie w Podlaskiem nie ma ani jednego czynnego przejścia granicznego z Białorusią. Przejście w Kuźnicy pozostaje zamknięte od jesieni 2021 roku, natomiast przejście w Bobrownikach zamknięto w lutym tego roku. Szacuje się, że po tych decyzjach około 150 firm utraciło znaczną część dochodów.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ewelina Grygatowicz-Szumowska [wideo]

31.05.2023, 07:38

W związku z zamknięciem przejść granicznych w naszym regionie część przedsiębiorców tam działających planuje się przebranżowić. - Na przykład osoby, które zajmowały się handlem, myślą o handlu internetowym - mówi Ewelina Grygatowicz-Szumowska.


Wojewoda: po podpisie prezydenta, ruszy system rekompensat dla firm w związku z zamknięciem granicy

30.05.2023, 18:00

Gdy prezydent RP podpisze ustawę, niezwłocznie rozpocznie się proces wypłaty rekompensat firmom w związku z zamknięciem przejść granicznych z Białorusią - poinformował wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. O jak najszybsze uruchomienie tych wypłat apelowali we wtorek na konferencji prasowej w Białymstoku przedsiębiorcy i podlaski poseł KO Robert Tyszkiewicz.


Jest pomoc dla przedsiębiorców - wystartował rządowy program "Tarcza dla Pogranicza"

24.04.2023, 15:46

Od poniedziałku (24.04) firmy z województwa podlaskiego działające w strefie przygranicznej mogą ubiegać się o rządową pomoc.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr RENATA PRZEMYK KWARTET

REKLAMA
OiFP - Broadway


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok