Radio Białystok | Wiadomości | Wiemy, kto otrzyma Nagrody i Medale Zygmunta Glogera

Wiemy, kto otrzyma Nagrody i Medale Zygmunta Glogera

autor: Adam Dąbrowski

19.09.2023, 15:23, akt. 15:29

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny został tegorocznym laureatem Nagrody I stopnia i Medalu Zygmunta Glogera. To już 34. edycja konkursu organizowanego przez Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze STOPKA w Łomży.

Nagroda im. Zygmunta Glogera
Nagroda im. Zygmunta Glogera

Kapituła, spośród nadesłanych zgłoszeń, najwyżej doceniła wprowadzenie na scenę światową - poprzez śpiew i taniec - tradycji Śląska. 

Laureatem nagrody drugiego stopnia został Wojciech Kass - od ponad 20 lat dyrektor Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu, za stworzenie w tej dawnej leśniczówce placówki o najwyższych walorach artystycznych, a nagroda trzeciego stopnia trafi do dr Ewy Lewandowskiej-Tarasiuk z Warszawy za odkrywanie nowych oblicz polskości poza granicami kraju, szczególnie w Londynie. 

Kapituła Nagrody i Medalu im. Zygmunta Glogera przyznała także trzy wyróżnienia dla: dr Barbary Sopot-Zembok z Pszczyny, Jacka Rutkowskiego z Łowicza i Edyty Wiśniewskiej z Sokółki.

Laureatka pochodząca z naszego województwa, najbardziej znana w Podlaskiem tkaczka krajek, doceniona została za podtrzymywanie dawnej tradycji rękodzieła artystycznego.  

Nagrody i medale tradycyjnie wręczone zostaną podczas uroczystej sesji glogerowskiej, w tym roku zaplanowanej w łomżyńskiej Hali Kultury 22 września, a towarzyszyć jej będzie konferencja naukowa nt. "Co nas czeka? Świat- kraj- dom".


| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Łomży przyznano Nagrody i Medale im. Zygmunta Glogera

25.09.2022, 11:40

Po raz 33. działające w Łomży Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze STOPKA wręczyło Nagrody i Medale im. Zygmunta Glogera.


Wybrano laureatów nagrody im. Zygmunta Glogera

6.09.2022, 14:27

Polonistka z Bułgarii, piosenkarka, badaczka literatury i kultury ukraińskiej oraz historyk to laureaci tegorocznej edycji Konkursu o Nagrodę i Medal Zygmunta Glogera.


W Łomży wręczono Nagrody i Medale im. Zygmunta Glogera

24.09.2021, 16:24

To nagroda dla ludzi i instytucji, dbających o sprawy lokalnej kultury, historii i tradycji oraz wpisujących je w szerszą perspektywę ogólnopolską – w Łomży po raz 32. Wręczono Nagrody i Medale Zygmunta Glogera.


Były dziennikarz Radia Białystok - Wawrzyniec Kłosiński - został laureatem nagrody im. Z. Glogera

21.09.2021, 14:19

"Za popularyzowanie ziemi łomżyńskiej oraz redagowanie i wydawanie publikacji regionalnych" - były dziennikarz Polskiego Radia Białystok Wawrzyniec Kłosiński - został laureatem tegorocznej edycji Nagrody Zygmunta Glogera.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok