Radio Białystok | Wiadomości | NIK skierowała do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstw przez funkcjonariuszy CBA - chodzi o spółdzielnię Bielmlek

NIK skierowała do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstw przez funkcjonariuszy CBA - chodzi o spółdzielnię Bielmlek

autor: Ryszard Minko

23.09.2023, 12:40, akt. 18:40

Delegatura Najwyższej Izby Kontroli w Białymstoku skierowała do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstw przez funkcjonariuszy CBA. Sprawa ma związek z kontrolą dotyczącą finansowania działalności Spółdzielni Mleczarskiej "Bielmlek" oraz udzielania pomocy finansowej jej członkom. NIK poinformował o tym na platformie X.

Marek Artemiuk, fot. Alicja Pietruczuk
Marek Artemiuk, fot. Alicja Pietruczuk

Według ustaleń NIK, przedstawiciele służb mogli wpływać na decyzje Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w sprawie gwarancji kredytowej dla Bielmleku. Wcześniej, na specjalnej konferencji prasowej NIK informował o efektach kontroli spółdzielni mleczarskiej z Bielska Podlaskiego, kierowanej przez byłego wiceministra rolnictwa i senatora PiS Tadeusza Romańczuka. Według tych ustaleń, jeszcze przed upadłością spółdzielni miało dochodzić do nieprawidłowości w finasowaniu firmy przez Bank Ochrony Środowiska i udzielania gwarancji kredytowej przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.          

Dodatkowo Najwyższa Izba Kontroli zwróciła uwagę na nieskuteczną próbę restrukturyzacji spółdzielni. Raport NIK i skierowanie wniosków do prokuratury to krok do wyjaśnienia sprawy upadłości firmy - ocenia prezes spółdzielni Tadeusz Romańczuk.

- Mówię to z całą odpowiedzialnością - do sytuacji i do upadłości Bielmleku doprowadziły m.in. prokuratura i służby. Bardzo mocno zaangażowały się w sytuację, która dotyczyła spółdzielni mleczarskiej. Gdyby był spokój wokół naszej firmy, bo biznes lubi spokój, pieniądze lubią spokój, uważam że nie byłoby problemu i firma poradziłaby sobie i by funkcjonowała - powiedział Tadeusz Romańczuk.

O bielskiej spółdzielni zaczęło być głośno w lipcu 2019 roku, gdy rolnicy przestali otrzymywać wynagrodzenie za dostarczane mleko. Wypłat nie dostawali też pracownicy spółdzielni. Dług sięgnął kilkunastu milionów złotych. Rolnicy kilka razy protestowali przed spółdzielnią, a sprawą zainteresowało się CBA. Chodziło o trwające śledztwo dotyczące podejrzenia niegospodarności i wyłudzania kredytów. W tej sprawie zatrzymanym był między innymi ówczesny prezes spółdzielni.

Sąd ogłosił upadłość "Bielmleku” dwa lata temu. Przez długi czas nie było chętnych na zakup nieruchomości. Ostatecznie syndyk sprzedał firmę za blisko 90 milionów złotych prywatnemu przedsiębiorcy. Śledztwo Prokuratury Krajowej dotyczącej upadłości spółdzielni nadal trwa.

| red: sk, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Działacze PSL i rolnicy chcą ukarania tych, którzy są odpowiedzialni za upadłość "Bielmleku" w Bielsku Podlaskim

14.08.2023, 16:43

Rolnicy czują się oszukani. Chcą wyjaśnienia sprawy i ukarania tych, którzy są odpowiedzialni za upadłość Spółdzielni Mleczarskiej "Bielmlek" w Bielsku Podlaskim. Tego domagają się też działacze Polskiego Stronnictwa Ludowego, którzy zorganizowali w poniedziałek (14.08) spotkanie przed zakładem.


Spółka Laktopol B jest nowym właścicielem mleczarni w Bielsku Podlaskim

29.09.2022, 17:57

Syndyk upadłej Spółdzielni Mleczarskiej Bielmlek poinformował o dopięciu wszystkich formalności w sprawie sprzedaży zakładu. Nowym właścicielem mleczarni została spółka Laktopol B.


"Studium upadku" - reportaż Michała Buraczewskiego

26.04.2021, 06:33

Gra toczy się o wielką stawkę. To 20 milionów złotych, które ma zapłacić zaledwie 900 rolników. Spółdzielcy upadłego Bielmleku z Bielska Podlaskiego otrzymują już wezwania do spłaty swoich udziałów.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Family Musical Jam Live - interaktywny koncert familijny z okazji Dnia Dziecka

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok