Radio Białystok | Wiadomości | Radni powiatu białostockiego potępili bezprawne skazanie Andrzeja Poczobuta

Radni powiatu białostockiego potępili bezprawne skazanie Andrzeja Poczobuta

autor: Ryszard Minko

28.09.2023, 16:43, akt. 16:59

Bez głosów sprzeciwu i bez dyskusji radnych Rada Powiatu Białostockiego przyjęła stanowisko w sprawie bezprawnego skazania Andrzeja Poczobuta na 8 lat więzienia przez białoruskie sądy.

fot. Anna Petrovska
fot. Anna Petrovska

Stanowisko rady powiatu jest bliźniacze z lutową uchwałą Rady Miasta Białegostoku, w której potępia się bezprawne skazanie lidera mniejszości Polskiej na Białorusi Andrzeja Poczobuta na 8 lat kolonii karnej.

W stanowisku radnych powiatu czytamy, że rada wyraża solidarność z rodziną i przyjaciółmi Andrzeja Poczobuta oraz zapewnia o nieustającym wsparciu dla rodaków na Białorusi dotkniętych represjami ze strony łukaszenkowskich władz. W stanowisku rada apeluje też o objęcie sankcjami personalnymi wszystkich funkcjonariuszy reżimu Aleksandra Łukaszenki biorących udział w prześladowaniach Andrzeja Poczobuta.

Andrzej Poczobut został skazany na początku lutego na 8 lat więzienia o zaostrzonym rygorze. W politycznym procesie zarzucono mu "wzniecanie nienawiści" i "działalność terrorystyczną". Wcześniej w areszcie spędził 500 dni.


| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rada powiatu białostockiego przyjęła stanowisko ws. reparacji i odszkodowań od Niemiec

28.09.2023, 15:48

Rada powiatu białostockiego oczekuje od rządu RP, aby podjął stanowcze działania dyplomatyczne i prawne, aby uzyskać od rządu Republiki Federalnej Niemiec odpowiednie zadośćuczynienie - napisali radni powiatu w przyjętym stanowisku ws. reparacji, odszkodowań i strat, jakie Polska poniosła z powodu napaści Niemiec.


Kolejny protest przeciwko uwięzieniu Andrzeja Poczobuta przez białoruskie władze

25.09.2023, 22:00

Minęło 30 miesięcy od zatrzymania przez białoruskie władze działacza polskiej mniejszości Andrzeja Poczobuta. Dziennikarz odsiaduje wyrok ośmiu lat pozbawienia wolności w białoruskim więzieniu o zaostrzonym rygorze.


Polacy i Białorusini wspólnie apelowali o wolność dla Andrzeja Poczobuta

26.07.2023, 07:42

Apelowali o wolność dla Andrzeja Poczobuta i wszystkich więźniów politycznych na Białorusi. Przy pomniku księdza Jerzego Popiełuszki w Białymstoku, gdzie od wielu miesięcy stoi symboliczny portret Andrzeja Poczobuta, Polacy i Białorusini uczestniczyli w kolejnej akcji solidarności.


Były podziękowania i okrzyki "Niech żyje Białoruś". W Białymstoku oficjalnie otwarto Skwer Wolnej Białorusi [zdjęcia]

14.07.2023, 08:18

Skwer Wolnej Białorusi w Białymstoku to symboliczny gest wsparcia Białorusinów walczących o demokrację - oceniła liderka demokratycznej Białorusi Swietłana Cichanuoska. Skwer, gdzie w piątek po południu (14.07) odsłonięto tabliczkę z jego nazwą, znajduje się przy konsulacie Białorusi.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP - KONCERT PRAWYKONAŃ

REKLAMA
Maraton Bluesa 2023

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP TIDES AND TIMES

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa

Niebieski Mikrofon 2023


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok