Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku zakończył się proces oskarżonych o zabójstwo podczas nielegalnej sprzedaży broni

W Białymstoku zakończył się proces oskarżonych o zabójstwo podczas nielegalnej sprzedaży broni

17.11.2023, 16:17, akt. 16:24

Przed Sądem Apelacyjnym w Białymstoku zakończył się w piątek (17.11) proces odwoławczy związany z zabójstwem sprzed ponad ośmiu lat, do którego miało dojść podczas transakcji nielegalnej sprzedaży broni. Oskarżone są cztery osoby; jedna z nich została nieprawomocnie skazana za zabójstwo na 15 lat więzienia.

Fotolia.com
Fotolia.com

Kolejna osoba została skazana nieprawomocnie przez Sąd Okręgowy w Ostrołęce na 9 lat więzienia za podżeganie do tego zabójstwa, dwie następne - za pomoc w uniknięciu odpowiedzialności karnej (chodziło o zakopanie zwłok i ukrycie broni) - na 2 lata oraz 2,5 roku.

Śledztwo w tej sprawie prowadziła podlaska delegatura Prokuratury Krajowej; to wyłączony wątek dużego śledztwa dotyczącego przestępczych porachunków i związanych z tym zabójstw. Część ofiar wciąż nie została rozpoznana, śledczy próbują ustalić ich tożsamość.

W sprawie, w której w piątek strony wygłosiły mowy końcowe, chodzi o zabójstwo, do którego doszło we wrześniu 2015 roku w lesie na obrzeżach Ostrowi Mazowieckiej, podczas spotkania - jak ustaliła prokuratura - sprzedających i kupujących broń (siedem sztuk) z przemytu.

Pochodzący z Ostrowi Mazowieckiej 31-latek zaginął na początku września 2015 roku; w akcję poszukiwawczą zaangażowała się rodzina (zgłoszenie o zaginięciu złożyła na policji siostra), przyjaciele oraz znajomi. Informację o zaginięciu i zdjęcia poszukiwanego przekazywane były zarówno przez lokalne jak i ogólnopolskie media. Jego zwłoki zostały odnalezione blisko rok później.

Oskarżonych zostało w sumie czterech mężczyzn. Pierwszemu z nich prokuratura zarzuciła, że w lesie koło Ostrowi Mazowieckiej, działając z zamiarem bezpośrednim zabójstwa, oddał dwa strzały w głowę ofiary. Drugi strzał miał paść po dorozumianej zgodzie innego oskarżonego; według ustaleń śledztwa miał on skinąć głową.

Dwaj kolejni oskarżeni mieli pomagać dwóm pierwszym ukryć zwłoki i broń. Ciało zostało zakopane w lesie w miejscu oznaczonym ogniskiem, które - żeby odstraszać dzikie zwierzęta - zostało też polane olejem napędowym i innymi środkami chemicznymi. Broń jeden z nich zakopał na cmentarzu w Ostrowi Mazowieckiej, obok nagrobka jego krewnych.

Apelacje od nieprawomocnego wyroku pierwszej instancji złożyli obrońcy trzech nieprawomocnie skazanych i prokuratura.

Adwokaci chcą uniewinnienia, ewentualnie uchylenia wyroków skazujących i zwrotu sprawy do pierwszej instancji. Prokuratura kary orzeczone przez ostrołęcki sąd uważa za rażąco łagodne; chce uznania wszystkich oskarżonych za współwinnych zabójstwa i wyroków 25, 15, 12 i 7 lat więzienia. W tym ostatnim przypadku chodzi o wyrok z nadzwyczajnym złagodzeniem kary w związku z tym, że oskarżony współpracował i miał status tzw. małego świadka koronnego.

Proces odwoławczy rozpoczął się w sierpniu. Sąd apelacyjny uwzględnił wówczas jednak wniosek obrońców o przeprowadzenie dodatkowego postępowania dowodowego, podczas kilku rozpraw przesłuchiwał dodatkowych świadków. Do akt sprawy sąd włączył też m.in. wyroki z innych spraw dotyczących oskarżonych.

W piątek przez kilka godzin strony wygłaszały mowy końcowe. Wyrok ma być ogłoszony na początku grudnia.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Brutalne zabójstwo z Suwałk. Porwali nastolatka, zatłukli go kijem i młotkiem, a ciało porzucili w zaroślach

17.11.2023, 17:30

Do zabójstwa doszło jesienią 2005 roku. 17-letni Mateusz zginął, bo złożył obciążające Przemysława R. zeznania w procesie gangu narkotykowego. Zabójca zadał mu 12 ciosów kijem i młotkiem w głowę, potem rozebrał i przykrył ciało gałęziami.


Jest prawomocny wyrok ws. 22-latka, który zabił dziadka i usiłował zabić babcię

31.10.2023, 14:59

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał we wtorek (31.10) karę 25 lat więzienia dla 22-latka, za zabójstwo dziadka i usiłowanie zabójstwa babci; sprawca podpalił też dom, w którym mieszkała jego rodzina i on sam. Apelację, którą sąd uznał za bezzasadną, składał obrońca. Wyrok jest prawomocny.


Proces oskarżonych o zabójstwo podczas nielegalnej sprzedaży broni

9.08.2023, 18:34

Przed Sądem Apelacyjnym w Białymstoku rozpoczął się w środę proces związany z zabójstwem sprzed ośmiu lat, do którego miało dojść podczas transakcji nielegalnej sprzedaży broni. Oskarżone są cztery osoby. Jedna z nich została nieprawomocnie skazana za zabójstwo na 15 lat więzienia.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnegofot. Paweł Wądołowski
REGION
27.02.2024, 17:31, akt. 18:25

Powiat grajewski świętuje 25-lecie

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok