Radio Białystok | Wiadomości | Prof. Marian Szamatowicz będzie honorowym obywatelem Białegostoku
Znany w kraju i za granicą ginekolog profesor Marian Szamatowicz będzie honorowym obywatelem Białegostoku. O tym zdecydowali w poniedziałek (15.01) miejscy radni.
Zespół lekarzy pod kierownictwem prof. Mariana Szamatowicza doprowadził w listopadzie 1987 r. do pierwszych w Polsce narodzin dziecka poczętego metodą in vitro.
Inicjatorem uhonorowania 89-letniego profesora Mariana Szamatowicza był przewodniczący podlaskiej Platformy Obywatelskiej poseł Krzysztof Truskolaski. Pomysł poparli i zgłosili jako projekt uchwały białostoccy radni Koalicji Obywatelskiej, m.in. przewodniczący Rady Miasta Łukasz Prokorym, który podkreślał: "prof. Szamatowicz i jego zespół odegrali kluczową rolę nie tylko w rewolucji medycznej, ale także w transformacji społecznej, wpływając na sposób, w jaki społeczeństwo rozmawia o in vitro i problemach związanych z niepłodnością".
Głos w tym punkcie obrad zabrał radny Prawa i Sprawiedliwości Paweł Myszkowski - jedna z dwóch osób, które zagłosowały przeciw: "gdyby prof. Szamatowicz dokonał transplantacji serca, na przykład znalazł lekarstwo na chorobę Alzheimera, to nikt z nas tutaj obecnych nie miałby najmniejszych wątpliwości, że jest to sukces ogromny i nie ma tej drugiej strony medalu". Mówił, że w dyskusji publicznej o in vitro podnoszone są dwie kwestie. "Metoda in vitro umożliwia poczęcie i narodzenie dziecka, a także że jest kosztowna. Natomiast rzadziej mówi się o tym, co się dzieje z tymi, którzy nie mają szansy się narodzić" – argumentował Paweł Myszkowski.
Za przyjęciem uchwały zagłosowało 16 radnych, dwoje było przeciw, dwie osoby wstrzymały się od głosu, jedna była nieobecna, a siedem nie wzięło udziału w głosowaniu.
Uroczyste wręczenie aktu nadania honorowego obywatelstwa zaplanowano na 17 lutego w Auli Magna pałacu Branickich w Białymstoku.